بزرگسالان » تیم های ملی » جام جهانی » تورنمنت ها
کد خبر : 29360
پنجشنبه - ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۰
کارشناس والیبال؛

قوچان نژاد: ایگور به انتقادات توجهی ندارد/ کولاکوویچ از جایگاهش مطمئن است!

جبار قوچان نژاد کارشناس والیبال ایران در مورد وضعیت فعلی تیم ملی و کولاکوویچ گفت: بازیکنان باتجربه تیم ملی، نیاز به استراحت دارند زیرا کلافه و خسته شده‌اند.

قوچان نژاد: ایگور به انتقادات توجهی ندارد/ کولاکوویچ از جایگاهش مطمئن است!
۰
۰

جهان والیبال – جبار قوچان نژاد در خصوص ناکامی تیم ملی ایران در دو بازی نخستش در جام جهانی والیبال اظهار کرد: اختیارات تیم ملی والیبال را تمام و کمال به کولاکوویچ سپرده‌ایم و در حال حاضر خود کرده را تدبیر نیست. همه چیز در اختیار اوست و هر تصمیمی که بخواهد می‌گیرد.

وی افزود: اگر قرارداد کولاکوویچ تمدید نمی‌شد، ضرر می‌کردیم. تمدید قرارداد کولاکوویچ از روی اجبار صورت گرفت. در حال حاضر سرمربی تیم ملی جسارت بالایی ندارد و ریسک‌پذیر نیست. او صرفا به دنبال نتیجه‌ است و توجه ویژه به این موضوع سبب شده که نتیجه را هم از دست بدهیم. گرچه در لیگ ملت‌های والیبال شروع خوبی داشتیم، اما بازیکنان به مرور خسته شدند و ترس از باخت هم مزید برعلت شد که در لیگ ملت‌ها نتیجه نگیرد.

پیشکسوت والیبال خراسان تصریح کرد: کولاکوویچ پس از بازی با مصر اعتراف کرد که تیمش خسته است. منتقدین کولاکوویچ هم دقیقا حرف‌شان همین است که تیم را نباید خسته نکند. مگر در جام جهانی چه نتیجه‌ای می‌خواستیم که تمام بازیکنان را با خود برده است؟ می‌توانست سعید معروف را به عنوان موتور و رهبر تیم درون زمین نگه دارد و از سایر بازیکنان بازی بگیرد. هر نتیجه‌ای هم که کسب می‌کردیم همه راضی بودند. حداقل دستاوردمان از بازی دادن جوانان، آب‌دیده و پخته شدن و محک خوردن آن‌ها در بازی‌های مهم بود. بازی‌های رسمی سال‌ها بازیکنان جوان را جلو می‌اندازد. بازیکنان باتجربه تیم ملی والیبال‌زده و کلافه شده‌اند. از لیگ برتر سال گذشته تا الان در حال بازی‌ هستند و استراحت کم باعث شده که انرژی‌شان را نتوانند به شکل مناسبی حفظ کنند.

قوچان‌نژاد با اشاره به بازی ایران مقابل روسیه و مصر ادامه داد: روسیه در سرویس و دریافت روز بهتری نسبت به ما داشت و موفق‌تر و کم اشتباه‌تر ظاهر شد. امیدوارم از این اشتباهات درس بگیریم تا بازیکنانی مانند میلاد عبادی‌پور و امیر غفور مصدوم نشوند. در بازی با مصر هم اشتباهاتی داشتیم. عدم شجاعت و ریسک‌پذیری کولاکوویچ باعث از دست رفتن اعتمادبه‌نفس جوانان شد. نمی‌خواهم بگویم جوانان تیم ملی از باتجربه‌ها بهترند، اما باتجربه‌ها خسته‌اند و نیاز به استراحت دارند.

وی در خصوص ادامه کار ایران در جام جهانی والیبال بیان کرد: شروع خوبی نداشتیم و از لحاظ روحی و روانی اندوخته خوبی جمع نکردیم. روی پیروزی مقابل مصر حساب کرده بودیم و به راحتی از دستش دادیم. امیدوارم کادرفنی بتوانند تیم را از نظر روانی مدیریت کنند. بازیکنان از جان و دل مایه می‌گذارند.

قوچان‌نژاد خاطرنشان کرد: گرچه تورنمنتی مثل جام جهانی مهم است، اما نه به اندازه المپیک. اگر بی‌وقفه از بازیکنان باتجربه استفاده کنیم، در نهایت به همان نقطه‌ای می‌رسیم که از آن می‌ترسیم. چند وقت دیگر انتخابی المپیک را در پیش داریم. چه اشکالی دارد امروز از جوانان استفاده کنیم. با میدان دادن به جوانان قطعا می‌توانیم نسل‌سازی خوبی برای آینده داشته‌باشیم.

وی در خصوص بی‌توجهی کولاکوویچ نسبت به انتقادها گفت: کولاکوویچ منتقدین خود را قبول ندارد. از سوی دیگر مربیان خارجی هیچ ترس و واهمه‌ای ندارند. قراردادشان در هر صورتی باید تمام و کمال پرداخت شود. نگران تعویض و تغییر هم نیستند. به خصوص کشوری مانند ایران با تغییر کولاکوویچ باید خسارت زیادی دهد. در چنین شرایطی او از انتقادهای منطقی و منصفانه بیشترین بهره را می‌تواند ببرد، اما منقدین خود را قبول ندارد و به آن‌ها توجه نمی‌کند. کارشناسان دلسوز زیادی در والیبال داریم. بخشی از این انتقادها به راحتی قابل اجرا هستند، اما از آنجا که کولاکوویچ اهرم قدرت را به دست گرفته، توجهی به صحبت‌ها ندارد./ ایسنا