بزرگسالان » اختصاصی » اخبار مهم » تیم های ملی » تورنمنت ها » قهرمانی بین قاره ای
کد خبر : 21416
شنبه - ۱ مهر ۱۳۹۶ - ۰۵:۳۱
برای پیشرفت، واقع بین باشیم؛

داستان این روزهای والیبال ایران؛ وقتی هدف را گم می‌کنیم!

تیم ملی والیبال کشورمان توانست برای نخستین بار مدال مسابقات جام قهرمانان قاره های ژاپن را کسب کند که قطعا دست‌آورد جالب توجهی است. اما مصاحبه های اخیر عوامل و مسئولان فدراسیون والیبال، نشان از به بیراهه رفتن مسیر والیبال ایران در آینده دارد.

داستان این روزهای والیبال ایران؛ وقتی هدف را گم می‌کنیم!
۱
۰

خبرگزاری جهان والیبال – تیم ملی والیبال چند روز پیش در مسابقات جام قهرمانان قاره ها ۲۰۱۷ به میزبانی ژاپن و حضور تیم های برزیل، ایتالیا، فرانسه، آمریکا و میزبان، توانست مدال برنز کسب کند. دست‌آوردی که قطعا برای اهالی والیبال خوشایند بوده است، اما پایان راه نیست.

ایگور کولاکوویچ که بعد از ناکامی در لیگ جهانی و کسب مقام یازدهم این رقابت ها، مورد هجمه قرار گرفته بود اما با همان ترکیب لیگ جهانی کار خود را ادامه داد و در مسابقات انتخابی جهان اردبیل توانست سهمیه بگیرد. همچنین برای مسابقات جام قهرمانان قاره ها نیز بر خلاف سایر تیم ها از جوانگرایی صرف نظر کرد و با شاگردان قدیمی خود توانست از میان ۶ تیم به مدال برنز دست پیدا کند.

اما صحبت هایی که از عوامل و مسئولان والیبال و وزارت ورزش پس از این کسب مدال شنیدیم، ما را وادار کرد تا در مطلبی واقعیات را بیان کنیم تا بیش از این مسیر والیبال کشورمان منحرف نشود و این ورزش که جای خود را در میان مردم پیدا کرده است، محبوبیت خود را از دست ندهد.

محمدرضا داورزنی که در ورزش امروز یکی از دوشغله های مجاز (!) محسوب می‌گردد و به عنوان معاون وزارت ورزش حرفه ای و قهرمانی و همچنین سرپرست فدراسیون والیبال فعالیت دارد بلافاصله پس از کسب این مدال روی آنتن شبکه ورزش آمد. او طی این صحبت ها به اهمیت بسیار بالای این مدال اشاره کرد و آن را آشتی دوباره مردم با والیبال نامید. همچنین در ادامه صحبت های خود در مورد پوست اندازی تیم ملی والیبال با اظهار نظری خارج از محدوده مسئولیت خود، موضوع مهم جوانگرایی را به تعویق انداخت.

در کنار این اظهار نظر، اینبار وزیر ورزش مسعود سلطانی فر در مصاحبه ای عنوان داشت که هدف تیم ملی والیبال مسابقات آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا و پس از آن المپیک ۲۰۲۰ است. شاید در ظاهر این اظهار نظر آنچنان ناخوشایند به نظر نرسد ولی برای اهالی والیبال روشن است تیمی در دنیای والیبال وجود نداشته است که بدون توجه به مسابقات جهانی پیش از المپیک و بازی در سطح بالا، به یکباره در المپیک ورق را برگرداند و سکونشین المپیک هم بشود!

به عنوان مثال آمریکا که در المپیک پکن ۲۰۰۸ به قهرمانی رسیده، در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ به ترتیب سوم و قهرمان لیگ جهانی شده است. یا روسیه قهرمان المپیک لندن ۲۰۱۲، در سال ۲۰۱۱ به قهرمان لیگ جهانی و هم جام جهانی دست یافته است. این شرایط در مورد برزیل، قهرمان المپیک ریو ۲۰۱۶ نیز صادق است.

باید در نظر داشته باشیم که مسابقات قهرمانی جهان سال آینده در امتیازگیری رنکینگ تقریبا برابر با مسابقات المپیک است و اهمیت بسیار زیادی دارد و اکثر تیم های مطرح جهان به گونه ای برنامه ریزی کرده اند که بازیکنان خود در سال آینده، حتی در مسابقات لیگ جهانی هم بالاترین کیفیت خود را داشته باشند تا بتوانند نتیجه لازم را در مسابقات قهرمانی جهان بگیرند. اما مسئولان ما بدون توجه به این امر و برنامه ریزی گسترده ای که باید جهت تحقق آن انجام پذیرد، مسابقات آسیایی جاکارتا ۲۰۱۸ را هدف گرفته اند و همچنین توقع مدال المپیک هم وجود دارد!

در ادامه این مصاحبه سلطانی فر بیان داشته است که با کسب این مدال، نمی‌توان به نتایج لیگ جهانی ایراد گرفت. اما این موضوع برای علاقمندان به وضوح روشن است که لیگ جهانی با برگزاری ۹ دیدار و فاصله بین مسابقات، از حیث ارزیابی قطعا در رده بالاتری از جام قهرمانان قاره ها که به صورت تورنمنتی ۶ جانبه و یک گروهی برگزار می‌شود، قرار دارد. وزیر ورزش با این نوع نگرش نسبت به نتایج ضعیف لیگ جهانی،مطمئنا والیبال را در راه پیشرفت قرار نمی‌دهد.

همچنین جمع کثیری از مسئولان و مربیان دیگر والیبال کشور در گفتگو با روابط عمومی فدراسیون والیبال، این موفقیت را بسیار بزرگ معرفی کردند. موفقیتی که گرچه باعث خوشحالی است، اما به هیچ وجه من الوجوه قابل اتکا نیست. در ادامه به بررسی دلایل این ادعا می‌پردازیم تا از نکاتی که مخاطبان عمومی والیبال از آن اطلاعی ندارند، آگاهی پیدا کنند.

** تنها رویداد جهانی بی‌امتیاز!

مسابقات جام قهرمانان بزرگ جهان (بین قاره ای) تنها مسابقات FIVB است که در رنکینگ جهانی تیم ها هیچ تاثیری ندارد و هر ساله بعد از المپیک به دلیل بخشی از قراردادهای اسپانسرینگ فدراسیون جهانی و ژاپن برگزار می‌شود. طبیعی است که تیم ها با وجود چنین شرایطی، از این فرصت بهترین استفاده را ببرند و بدون واهمه از ناکامی، مقابل قدرت های برتر جهان بازیکنان جوان خود آزمایش کنند.

کاری که تیم های مطرح جهان در لیگ جهانی حتی انجام دادند و مخصوصا آمریکا و روسیه نتیجه آن را به وضوح دیدند. آمریکایی ها به مرحله نهایی لیگ جهانی راه یافتند و روس‌ها نیز همین چندروز پیش قهرمان اروپا شدند.

در جدول زیر نحوه امتیازدهی رویدادهای جهانی مهم والیبال را مشاهده می‌نمایید: (تمام رویدادها به غیر از جام قهرمانان قاره ها شامل امتیاز هستند.)

نحوه امتیازدهی مسابقات جهانی والیبال FIVB

نحوه امتیازدهی مسابقات جهانی والیبال FIVB

** حضور تقریبا تشریفاتی تیم‌ها حتی ژاپن

با توجه به بی تاثیر بودن نتیجه این مسابقات در رنکینگ جهانی و همچنین قرار گرفتن این تورنمنت در سال پس از المپیک، اکثر تیم ها این فرصت را غنیمت شمرده تا بازیکنان جوان خود را در شرایط سنگین مورد آزمایش قرار بدهند و برای تورنمنت های مهم سال آینده آماده کنند. شاید بتوان برزیل را از این موضوع جدا کرد چرا که عمدتا با پیروی نکردن از این موضوع نیز تیمی با انگیزه و شاداب روانه مسابقات می‌کنند و البته تنها تیم کامل این تورنمنت بودند و قهرمان شدند.

ایتالیایی ها نیز که به خوانتورینا استراحت داده اند و زایتسف را به دلیل برخی مشکلات در اختیار نداشتند، با ترکیب لیگ جهانی خود که در رده آخر قرار گرفته بودند به این مسابقات آمدند و نایب قهرمان هم شدند! فرانسه هم با نبود اروین انگاپت و کوین لرو، تیمی کاملا جوان با میانگین سنی بسیار پایین روانه مسابقات کردند. چهره های مانند بریزارد، کلونات، پتری، چیننیزه، بولتور، بویه و … در این مسابقات کسب تجربه کردند تا فرانسه تازه به قدرت رسیده هم با وجود چهره های مطرح مانند انگاپت، لرو، تونیوتی، لگاف و … پوست اندازی گسترده ای انجام داده باشد. البته خبرهایی به گوش رسیده است که فرانسوی ها پیش از این مسابقات تمرینی نداشته اند و در ژاپن نخستین تمرینات خود را برگزار کرده اند!

ژاپنی ها نیز که شانس بالایی برای کسب مدال برای خود متصور نبودند سعی کردند در حد امکان با جوانگرایی انجام داده در لیگ جهانی به این مسابقات بیایند. اما آمریکایی ها با قدرت بالا راهی این مسابقات شدند گرچه در یک یا دو پست بازیکنان جوانانی مانند بنجامین پچ و جفری جندریک را استفاده بردند اما با بازگشت آرون راسل و متئو اندرسون برای مدال تلاش می‌کردند پس از شکست مقابل ایران نتوانستند از لحاظ روحی دوباره به وضعیت مطلوبی برسند و سایر مسابقات را نیز واگذار کردند.

با این وجود مدال برنز تیم ملی والیبال بسیار خوشحال کننده بود اما عملکرد کلی تیم کولاکوویچ در سال ۲۰۱۷ را نمی‌توان مانند نگرش مسئولان فدراسیون والیبال، مطلوب ارزیابی کرد. با توجه به جوانگرایی گسترده تیم ها در لیگ جهانی و فرصت بسیار مناسب، میانگین سنی تیم ایران بالاتر از سایر تیم ها بود و البته هم نتوانستیم نتایج مطلوبی کسب نماییم و در کنار ایتالیا در قعر جدول قرار گرفتیم.

راه پیشرفت والیبال ایران نباید با ایده های کارشناسی نشده ناهموار شود. تیم ملی والیبال باید از همین امروز با توجه به عقب بودن از سایر تیم ها در مبحث پوست اندازی، برنامه ریزی دقیق و متفاوتی تدارک ببیند تا بتواند با درخشش در مسابقات سال آینده، این ره صدساله را، قدم به قدم گذرانده و مدال المپیک را نه در رویا، بلکه در دستان خود ببیند.

نویسنده: عباس نیازی