دلایل ناکامی ایران در لیگ جهانی چه بود؟

اختصاصی: فرایند جوانگرایی و تزریق پدیده ها در والیبال مدرن جهان

در این مطلب نگاهی به چرایی عدم نتیجه گیری مطلوب تیم ملی والیبال کشورمان در لیگ جهانی و تجزیه و تحلیل بحث جوانگرایی می‌پردازیم.

اختصاصی: فرایند جوانگرایی و تزریق پدیده ها در والیبال مدرن جهان
۱
۰

به گزارش اختصاصی خبرگزاری جهان والیبال، تیم ملی والیبال کشورمان در لیگ جهانی ۲۰۱۷ با کسب ۳ برد از ۹ مسابقه و جای گرفتن در رده یازدهم سطح یک، یکی از بدترین نتایج خود در ادوار لیگ جهانی را تجربه کرد. ایران با حضور ستاره های خود از تیم بی ستاره و جوان این دوره لیگ جهانی شکست خورد. به راستی دلایل این ناکامی چیست؟

ج مثل جوانگرایی …

دور مقدماتی لیگ جهانی ۲۰۱۷ به پایان رسید و پرونده امسال برای تیم ما با اندوه و حسرت فراوان بسته شد. اندوه از فرصت از دست رفته برای جایگزین کردن نسل جوان برای تقویت و ساخت تیمی برای دور چهار سال جدید. بدون شک کسانی که والیبال را به صورت جدی دنبال می کنند از اهمیت لیگ جهانی سال بعد المپیک نه به لحاظ کیفیت و سطح مسابقات بلکه به لحاظ میدان دادن به جوان ها با خبر هستند. در این بین عذر و بهانه های عجیب و غریبی مبنی بر توجیه عدم فرصت دادن به جوان ها در سطح مطرح شده است از در اردو بودن تیم جوانان و زیر ۲۳ سال بگیر تا قانون عجیب من درآوردی سال قبل فدراسیون جهانی که امسال نقض شد و تیمی مثل روسیه حتی به آن توجه نکرد. (اشاره به الزام استفاده تیم ها از ۸ بازیکن لیگ جهانی ۲۰۱۶ و ۶ بازیکن المپیک)

اما به راستی ریشه این عذر و بهانه ها در چیست؟ آیا توجیه منطقی در این خصوص وجود دارد؟ وقتی صحبت از جوانگرایی میکنیم دقیقا از چه صحبت میکنیم؟ آیا در ایران نسخه اجرا شده ای وجود داشته است؟ اینها تمامی سوالاتی است قصد داریم در این نوشته به آنها بپردازیم.

جوانگرایی در تیم ملی والیبال

جوانگرایی در تیم ملی والیبال

جوانگرایی یعنی چه؟

بطور کلی به فرآیند تزریق قطره چکانی و یا گسترده بازیکنان از رده پایه به بزرگسالان جوانگرایی گفته می شود. پر واضح است که در تعریف این مساله قید زمان از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین وقتی بازیکن ۲۷-۲۸ ساله به تیم ملی دعوت شده و علی رغم شایستگی که نشان می دهد صرفا به عنوان بازیکن بزرگسالی محسوب می‌شود که خودش را به ترکیب تیم با شایستگی تحمیل کرده است. این دقیقا یکی از حلقه های گمشده والیبال ایران است چندسالی است این راه ارتباطی در تیم ایران کمرنگ شده و این خود زمینه ساز بسیاری از مسائل شده است.

والیبال ایران که زمانی به کمک همین رویکرد رشد موشکی پیدا کرده بود به یکباره توقف کرده و بین تعداد مشخصی بازیکن محصور گشته بازیکنانی که به دلیل فشار زیاد مسابقات و طولانی بودن برنامه های والیبال در رده ملی دچار خستگی، مصدومیت و اشباع شده‌اند. حتما توجه دارید که بسیاری از ستاره های این رشته ورزشی برای مدتی حداقل یکسال از سرمربی تیم ملی مرخصی می گیرند تا از تنش روحی و فیزیکی مسابقات بدور باشند و یا به درمان مصدومیت خود بپردازند و سال بعد با کوهی از انگیزه باز گردند. اما در تیم ایران چنین شرایط وجود ندارد. فاصله بین فوق ستاره ها و بازیکنان جویای نام زیاد شده و رسانه ها و حتی بعضا اهالی رشته جوری به موضوع نگاه می کنند که گویی والیبال ایران بدون این بزرگان هیچ خواهد بود در حالیکه تاریخ چیز دیگری ثابت کرده است. تجربه نشان داده اگر فرصت و زمینه درخشش برای بازیکنان مستعد فراهم شود براحتی می‌توانند در ترکیب تیم جا بیافتند.

مسابقات رده پایه، توجیهی پوچ

حتما شنیده‌اید که دکتر داورزنی سرپرست کنونی فدراسیون والیبال اذعان داشت که به دلیل تعدد تیم های مختلف در اردو در سال جاری نتوانسته‌اند از بازیکنان رده های پایه استفاده کنند. سوال اینجاست آیا الباقی تیم ها چنین شرایطی نداشتند؟ چند نفر از بازیکنان حاضر در لیگ جهانی امسال را نسل جوانان جهان ۲۰۱۵ از (متولدین ۱۹۹۴-۱۹۹۶) کشورهای مختلف تشکیل می دهند؟ آیا آنها تیمشان درگیر مسابقات زیر ۲۳ سال نیست؟ وقتی صحبت از بازیکنان جوان حتی نوجوان می شود به پدیده ای به نام شارون ورون کانادایی با ۱۸ سال سن و پشت خط زن خوش آتیه برخورد میکنیم مگر نه اینکه وی می‌بایست با رویکرد فدراسیون ایران هم اکنون در اردو تیم جوانان کانادا بوده باشد؟

جوانگرایی در تیم ملی والیبال

قدرت های والیبال جهان و جوان گرایی

» در ادامه نگاهی تفضیلی خواهیم داشت به فرایند جوانگرایی و پوست اندازی تیم های مطرح والیبال جهان:

روسیه:

پاول پانکوف، دیمیتری ولکوف و آلکساندر کیمروف ستاره های تیم جوانان ۲۰۱۵ روسیه بودند که با این تیم قهرمان جهان شدند و هم اکنون عضو تیم ملی روسیه هستند. جالب است بدانید ویکتور پولتئاف پشت خط زن چپ دست سال گذشته روسیه و یکی از مستعدترین بازیکنان حال حاضر جهان نیز که امسال را به دلیل مصدومیت از دست داده است از سال گذشته حتی به ترکیب اصلی روسیه راه یافته است. از طرف دیگر روس ها اتفاقا یک بازیکن نام آشنای دیگر را در این نسل به نام ایلیا ولاسف دارند که به دلیل درخشش خیره کننده خود در سال ۲۰۱۵ بصورت مستقیم در تیم بزرگسالان این کشور قرار گرفت و رقابت های جوانان و زیر ۲۳ سال آن سال را از دست داد.

ایتالیا:

وقتی به تیم ایتالیا یکی از ضعیف ترین تیم های مسابقات می نگریم فرآیند جوانگرایی را بوضوح می بینیم اتفاقا ایتالیا مثال خیلی ناب تری از پروژه جوانگرایی است اگه تیم جوانان ۲۰۱۵ روسیه مثال زده شود عده ای تعدد حضور را به خاص بودن ان تیم ربط می دهند اما ایتالیا دیگر چرا با این نسل متوسط جوانگرایی آغاز کرده است؟از ترکیب جوانان ۲۰۱۵ این تیم می توان به لوئیجی راندازو، لوکا اسپیریتو، فابیو بالاسو، فابیو ریچی و تیزیانو مازونه اشاره نمود که امسال در لیگ جهانی حضور دارند و حتی بکار هم گرفته شده اند. بازیکنانی نظیر گابریله نلی و الیا بوسی نیز از این نسل ۲۰۱۵ سال قبل به ترکیب تیم ایتالیا رسیده بودند.

جوانگرایی در تیم ملی والیبال

اما گل سر سبد نسل جدید ایتالیا شاید پاسور بلند قامت و خوش آتیه ایتالیا سیمونه جیانلی باشد. در حالیکه ۱۹ سال سن داشت در ترکیب ایتالیا فیکس شد. آنجا دیگر خبری از “ویترین درست کردن” برای تمامی رده های پایه نبود. ایتالیا به رغم درگیر بودن در مسابقات زیر ۲۳ سال و جوانان با تصمیم بلنجینی پاسور جوان و خوش آتیه به ترکیب بزرگسالان اضافه شد و مسابقات رده های پایه را از دست داد اما با تیم بزرگسالان به نشان نقره جام جهانی رسید حال که ما در نسخه وطنی قضیه کماکان اصرار داریم بازیکنی که می تواند در سطح بزرگسالان توپ بزند به بهانه کم تجربه بودن مدتی دیگر نگه داریم. ایتالیا علاوه بر جیانلی از اسبرتولی جوان در پست پاسور نیز بهره می برد.

لهستان:

نگاهی به تیم لهستان بیندازیم. لهستانی که نتیجه چندان مناسبی نگرفت اما جوانگرایی خوب انجام داده بود. تیم جوانان لهستان ۲۰۱۵ با وجود نهم شدن، ۴ نماینده در تیم امسال لیگ جهانی داشت که اتفاقا مهره های کلیدی نیز محسوب می شدند. بارتلوژ لمانسکی دفاع وسط بلند قامت عقاب ها با ۲۱۷ سانتی متر قد و عضو باشگاه قدرتمند آسکو رسوویا که تقریبا تبدیل به مهره فیکس تیم در برخی مسابقات شده در کنار ارتور شالپوک دریافت کننده خوش استیل و پدیده سال قبل تیم لهستان و مارچین کومندا و آلکساندر اسلیوکا منتخبین و نمایندگان تیم ۲۰۱۵ هستند.

فرانسه:

وقتی به فرانسه نگاه می کنیم متوجه خواهیم شد که موفقیت های این تیم صرفا یک جرقه نبوده و این حجم پشتوانه سازی نشان دهنده تداوم موفقیت های این تیم خواهد بود. خروس ها از نسل ۲۰۱۵ خود استفان بویه جانشین روزیه را دارند پدیده جدید والیبال فرانسه و پدیده این روزهای لیگ جهانی که حتی بهترین بازیکن هفته سوم لیگ جهانی نیز لقب گرفت در کنار وی دریل بولتور دفاع وسط بلند قامت فرانسوی قرار دارد که اتفاقا امسال تیلی به او و بارتلمی چیمیز بسیار میدان داده این دو نیز از نسل تیم ۲۰۱۵ محسوب می شوند و البته باید به این نکته اشاره داشت که بولتور برای مسابقات جوانان از لیست نهایی خط خورده بوده است. ژان پاتری نیز دیگر بازیکنی است که از آن رده امسال به ترکیب فرانسه تزریق شده است. فرانسوی ها که سال ۲۰۱۵ تیمی در مسابقات زیر ۲۳ سال نداشتند اما می توان گفت که ترور کلوه نو، آنتونا بریزارد پاسور دوم این روزهای تیم و تبو روسارد چپ دست تیم از بازیکنان این نسل یعنی جوانان ۲۰۱۳ هستند که نقش نسبتا جدی این روزها در تیم فرانسه دارند.

آمریکا:

آمریکا چه وضعیتی در بهره گیری از جوانانش دارد؟ با نگاهی به ترکیب سال ۲۰۱۳ آمریکا به نام های آشنایی برخورد می-کنیم. بنجامین پچ ستاره این روزهای تیم ملی آمریکا و لیگ جهانی، آرون راسل بهترین دریافت کننده/بلند زن المپیک، جیمز شاو، توماس جسکی بازیکنانی هستند که از نسل ۲۰۱۳ فرانسوی ها اضافه شده اند. جف جندریک دفاع وسط بلند قامت این فصل تیم که در نبود هولت جایگزین شده بازیکنی است که نماینده نسل ۲۰۱۵ این تیم می باشد.

آیا فقط این رویکرد مخصوص ابرقدرت های جهان است؟

اگر نگاهی به ترکیب تیمی مثل اسلوونی بیاندازید. پدیده ای نوظهور در والیبال دنیا که دوره قبلی به مقام نایب قهرمانی اروپا رسید در کمال تعجب تعدادی بازیکن مستعد از رده جوانان ۲۰۱۵ را شاهد خواهید بود. استرن تونسک امتیاز آورترین بازیکن جوانان ۲۰۱۵ در پست پشت خط به ترکیب تیم اضافه شده تا جایگزینی خوب برای گاسپارینی معروف باشد. آلش کوک، یان کوزمرنیک، ماتی کوک، ساسو استالکر از دیگر بازیکنانی هستند که کواچ به ترکیب اسلوونی اضافه کرده است.

جوانگرایی در تیم ملی والیبال

سابقه جوانگرایی در ایران

صرف نظر از نسل طلایی جوانان ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷ که شاکله اصلی تیم ملی کنونی را تشکیل می‌دهند و در سال ۲۰۰۷، تزریق آنها به رده بزرگسالان جانی تازه به تیم بخشید و توانستند بعد از دو سال خود را نشان دهند، مطرح کردن این سوال ضروری است آیا در گذشته ما به میدان دادن به بازیکنان مستعد جوان ضرر کرده ایم؟ معنوی نژاد، عبادی پور، امیر غفور، موسوی، معروف همگی در سنین کم به تیم ملی اضافه شدند و در تیم ملی درخشیدند.

اتفاقا محمد جواد معنوی نژاد موضوع مرتبط با بحث این نوشته است. بازیکن از نسل جوانان ۲۰۱۵ که اتفاقا آن سال کواچ این بازیکن را به اردو بزرگسالان دعوت نمود و حتی با تیم در رقابت های زیر ۲۳ سال و جوانان شرکت نکرد، بگذریم از اینکه شرایط به گونه ای است که بعد از گذشت دو سال هنوز فرصت دادن به این بازیکن با اندکی ترس از سوی کادر فنی همراه است یکی از نسخه های خوب پیشرفت را می توان در تیم خودمان هم دید. اما سوالی که مطرح می شود آن است اشکالی داشت که ما بازیکنان مستعد و دارای شرایط بازی در رده بزرگسالان که کم هم نیستند را به تیم ملی تزریق می کردیم؟ همانند همان کاری که برای معنوی نژاد انجام دادیم؟ کسب سکو و دستاورد در تیم های پایه آنقدر مهم است که بخاطر آن یک سال برای ساختن تیم از دست بدهیم؟ مگر نه اینکه تیمی مثل آمریکا معمولا در رده پایه روی سکو نمی-رود اما همیشه یکی از مدعیان مدال المپیک است و همان بازیکنانی در رده پایه صرفا برای کسب تجربه و رشد به مسابقات اعزام شده اند صاحب بیشترین عناوین افتخار می شوند؟

جوانگرایی در تیم ملی والیبال

سخن آخر …

و در آخر تمامی این بحث ها با یک پیش شرط کلی در چارچوب قابل قبول قرار می‌گیرد که آن رعایت مسائل مربوط به صغر سنی بازیکنان رده های پایه است همه این فرآیند جوانگرایی زمانی صاحب مفهوم می‌شود که ما به سمتی حرکت کنیم که از هر کس در زمان خودش استفاده کنیم نه آنکه شاهد دومینو صغر سن باشیم و بازیکنانی که خود قربانی صغر سن رده های بالاتر هستند برای حضور در سطح اول والیبال دست به صغر سن بزنند.

طرح موضوع: امیرحسین کاشانی
تحلیلگر: محمد مهدی شریفی