بزرگسالان » اخبار مهم » تیم های ملی » تورنمنت ها » لیگ ملت ها » لیگ جهانی والیبال 2017
کد خبر : 18240
چهارشنبه - ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۵

داورزنی: نمی‌شد از جوان‌های بیش‌تری استفاده کنیم/ برای ارزیابی کولاکوویچ زود است

محمدرضا داورزنی ، معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و سرپرست فدراسیون والیبال درباره عملکرد تیم ملی والیبال و بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ صحبت کرد.

داورزنی: نمی‌شد از جوان‌های بیش‌تری استفاده کنیم/ برای ارزیابی کولاکوویچ زود است
۰
۰

به گزارش خبرگزاری جهان والیبال به نقل از ایسنا، محمدرضا داورزنی در حاشیه مراسم تجلیل از پیشکسوتان قایقرانی درباره عملکرد ملی‌پوشان والیبال اظهار کرد: با توجه به این که تغییر مربی داشتیم و هم‌زمان با لیگ جهانی امسال تیم‌های امید و جوانان باید در قهرمانی جهان شرکت می‌کردند امکان این که از جوانان بیش‌تری در تیم بزرگسالان استفاده کنیم را نداشتیم. نیروهای بسیار خوبی در جوانان و امید داریم و به همین دلیل در جام ملت‌های آسیا به میزبانی جاکارتا از تیم امید استفاده خواهیم کرد.

** نمی‌شد از جوان‌های بیش‌تری استفاده کنیم

سرپرست فدراسیون والیبال ادامه داد: هم‌زمانی برنامه‌های امید و جوانان با لیگ جهانی باعث شد که کم‌تر بتوانیم از جوانان با انگیزه استفاده کنیم و به همین دلیل تلاش کردیم و مجبور بودیم با توجه به مصدومیت‌هایی که ملی‌پوشان داشتند شرایط خوب را برای آن‌ها مهیا می‌کردیم. اردو و بازی تدارکاتی هم داشتیم اما تیم ما ۱۰۰ درصد نبود. تیمی نبود که به لحاظ بدنی و عمومی کامل باشد.

او با اشاره به این موضوع افزود: یک‌مقدار مصدوم داشتیم و از طرفی تیم نقص داشت. مشکل انگیزشی نداشتند. واقعیت این است رقابت با تیمی مثل صربستان، آمریکا، روسیه یا لهستان که فیزیک بدنی و شرایط بدنی کاملا متفاوتی نسبت به تیم ما دارند سخت است. هم‌چنین ما براساس مصوبه و قوانین فدراسیون جهانی که اعلام کرده بود باید ۸ بازیکن المپیکی در لیگ جهانی شرکت می‌دادیم.

داورزنی هم‌چنین گفت: هشت بازیکن المپیکی باید در تیم می‌بودند و الباقی می‌توانستند تغییر کنند. ما هم سعی کردیم با توجه به نبودن شهرام محمودی و مهدی مهدوی و نداشتن چند بازیکن دیگر نفراتی را به تیم تزریق کنیم. از طرفی موسوی مصدوم بود و آماده نبود. ولی مهم‌تر از همه، ما برای بلند زن و دریافت کننده قدرتی روی محمد جواد معنوی نژاد، رضا قرا و مجتبی میرزاجانپور حساب باز کرده بودیم اما عملا دیدیم که در میدان لیگ جهانی تیمی مثل لهستان، آمریکا و روسیه از بازیکنانی استفاده کردند که هم جوان‌تر بودند و هم فیزیک بدنی خوبی داشتند. آمریکا یک پشت خط زن داشت که از هر جایی می‌زد و در هر شرایطی امتیاز می‌آورد. لهستان بازیکن ۲۱۷ سانتی‌متری و دفاع وسط ۲۱۱ سانتی‌متری داشت که این با شرایط فیزیکی و بدنی تیم ما جور نبود. از طرف دیگر ما هفته دوم جواد معنوی نژاد را از دست دادیم و در عین ناباوری او را نداشتیم. هم‌چنین برای پشت خط‌ زن امیر غفور ۱۰۰ درصدی را نداشتیم. او ۶۰ یا ۷۰ درصدی بود.

** برای ارزیابی کولاکوویچ زود است

سرپرست فدراسیون والیبال تاکید کرد: مجموعا نتایج دور از انتظار از نظر مردم و بازیکنان و مربیان بود. این امیدواری هست که در بین امید و جوانان در پست‌های مختلف بازیکنان خوبی داریم که از نظر انگیزشی و شرایط فیزیکی عالی هستند. مردم عزیزمان این را بدانند برای المپیک ۲۰۲۰ تیم ایران جوان و متحول می‌شود و برهمین اساس هم تیم امید در جام ملت‌ها شرکت می‌کند تا فرصت بازی داشته باشد و آماده شوند. برای تیم بزرگسال از این نیروهای جوان استفاده می‌کنیم و لیگ سال آینده طبیعتا یک تیم کاملا متحول شده از امید و جوانان خواهیم داشت. ما در کشورهای اسلامی تیم جوانان را فرستادیم که قهرمان شد. جوانان و امید به مسابقات جهانی می‌روند، ذخیره‌های تیم اصلی هم جوان و آماده هستند و همه وارد تیم اصلی می‌شوند تا دوباره افتخارات را به‌دست بیاورند.

داورزنی درباره عملکرد سرمربی تیم ملی بیان کرد: الان زود است که عملکرد کولاکوویچ را ارزیابی کنیم. او هشت، ۹ سال سرمربی صربستان بوده و تیم فعلی صربستان را او ساخته اما این که انتظار داشته باشیم بعد از یک ماه و نیم با تیم ما نتیجه‌ای خاص بگیرد خلاف واقع است. مردم ما چون نمایش خوب والیبال را دیده‌اند انتظار بیش‌تری از تیم داشتند ولی این اتفاق نیفتاد. اما واقعا بچه‌ها زحمت کشیدند. شرایطی مسابقات داشت که در هفته اول لهستان را با تیم دوم بردیم که خیلی خوب بود. در هفته دوم دو بازی بردیم و در هفته سوم هر سه بازی را سه بر صفر باختیم و دوبازی گیم را ۲۰ – ۲۴ جلو بودیم و باختیم که مردم را اذیت کرد و البته بچه‌ها را بیش‌تر اذیت کرد. مطمئنا نقاط قوت و ضعف بررسی می‌شود و نقاط ضعف برای مسابقات پیش‌رو از بین می‌رود.

** نیروهای جوان باید به تیم تزریق شوند

او افزود: مرداد انتخابی جام جهانی در اردبیل برگزار می‌شود و چین، کره، قزاقستان و یک کشور دیگر به ایران خواهند آمد که دو تیم به جهانی صعود می‌کنند و بعد از آن در شهریور مساباقت گرند چمپیون را داریم که در ژاپن برگزار می شود. قدرت‌های والیبال مثل برزیل، فرانسه، آمریکا و ایتالیا که وایلد کارت گرفته به همراه ژاپن و ایران در این مسابقات حاضر می‌شوند که مردم ما ان‌شاءالله شاهد نمایش خیلی خوب از والیبال خواهند بود و کدورت کنونی از بین می‌رود.

داورزنی با اشاره به سرمربی تیم ملی تصریح کرد: تمام مربیانی که در این ۸ -۷ سال با ما کار کردند اکنون مربیان تیم‌های ملی حاضر در لیگ جهانی هستند. ولاسکو در آرژانتین، کواچ در اسلوونی و لوزانو در چین کار می‌کنند. حتی ما با دجورجی هم مذکره کرده بودیم که اکنون در لهستان است. کولاکوویچ هم با ایران کار می‌کند. فدراسیون همیشه بهترین‌ها را انتخاب کرده‌ است.

سرپرست فدراسیون والیبال گفت: به نظرم شرایط دیگری باید در تیم حاکم شود. نیروهای جوان خیلی خوبی داریم که کادر فنی باید به آن‌ها اعتماد کند. با تیم جوان و دوم‌مان لهستان را بردیم این شرایط باید مستمر باشد. جوان‌های دیگر به تیم تزریق شوند. جوان‌های ما متوسط قد بالای دو متر دارند که باید به تیم تزریق شوند و قطعا مردم ما شاهد عملکرد بسیار خوبی از تیم خواهند بود.

** ستاد بازی‌های آسیایی تشکیل می‌شود

معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش در پاسخ به این سوال که وضعیت برای رشته‌های پرمدال در فاصله باقی مانده تا بازی‌های کشورهای اسلامی چگونه است؟ تصریح کرد: مجموعا در وزارت‌خانه رشته‌های پایه و پرمدال را رصد می‌کنیم. برنامه‌های فدراسیون‌ها برای بازی‌های آسیایی را می‌گیریم و آن را کنترل خواهیم کرد. ستاد بازی‌های ۲۰۱۸ راه می‌افتد و به ویژه برنامه برای رشته‌هایی که انتظار مدال داریم خواهیم داشت. تمام برنامه‌ها را رصد می‌کنیم. فدراسیون‌ها باید گزارش بدهند و ناظرین ما نیز برنامه‌ها را زیر نظر می‌گیرند تا همه رشته‌ها در مسیری که فدراسیون تنظیم کرده و وزارت برمبنای آن حمایت می‌کند پیش برند. ۲۰۱۸ ایستگاه اولیه برای هدف ۲۰۲۰ است که باید فدراسیون‌ها در این مسیر باشند. تلاش ما همکاری خیلی خوب و حمایت عالی از برنامه‌ها و کنترل آن‌هاست. قطعا فارغ از آن تفاهم نامه‌ها با فدراسیون‌ها به رشته‌های پرمدال و پایه توجه ویژه‌ای خواهیم داشت.

او درباره هیات مدیره سرخ‌آبی‌های پایتخت نیز گفت: دو سه روز آینده هیات مدیره معرفی می‌شوند. قرار است که هیات مدیره ترمیم ‌شود تا باشگاه‌ها در فصل نقل و انتقالات به خوبی کارشان را انجام دهند.

داورزنی در پاسخ به این سوال که تغییر در راس باشگاه‌ها ایجاد می‌شود؟ گفت: تغییر در راس باشگاه برعهده خود هیات مدیره است. فعلا هم که مجموعه‌ها کارشان را انجام می‌دهند.

** تخلفات فدراسیون تیراندازی باکمان را بررسی می‌کنیم

او در پاسخ به این سوال که ماجرای تخلفات گسترده در فدراسیون تیراندازی با کمان و انتخابات این رشته چیست؟ گفت: مواردی است که وزارت ورزش آن‌ها را بررسی می‌کند. بحث‌هایی مطرح شده و رصد می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم. تیرکمان کارش را می‌کند و مجمع به موقع برگزار می‌شود. موضوع انتخابات این رشته اساسنامه تیر و کمان است. اساسنامه فعلی تیراندازی با کمان مورد تایید دولت نیست. این اساسنامه هنوز اصلاح نشده اما هماهنگ شده اساسنامه مورد تایید دولت توسط فدراسیون تیرو کمان به فدراسیون جهانی برده و تایید شود و براساس آن انتخابات را برگزار کنیم.

داورزنی در پاسخ به این سوال که ماجرای جعل امضای کریم صفایی و حکم یک سال حبس یک کارمند فدراسیون چیست؟ گفت: چیزهایی است که در گذشته اتفاق افتاده و وزارتخانه در حال بررسی است و نتایج آن را اعلام می‌کند.