۰
۰

این شغل زیر شاخه ای از پزشکی می باشد که وظیفه اش درمان جراحات وارد شده به ورزشکاران بر اثر تمرینات ورزشی می باشد. هم چنین یک سری اقدامات پیشگیرانه هم برای جلوگیری از این صدمات فیزیکی مانند حرکات ورزشی انجام می دهند.

معرفی پزشک ورزشی

معمولاً جراحان ارتوپدی در این رشته هم نقش دارند. این شغل بیشتر مربوط به سلامت ورزشکاران می باشد و مربوط به حفاظت و یا ترمیم ساختار اندام های افرادی که ورزشکار هستند، می باشد. از جمله جراحی و یا فیزیولوژیکی.

رشتۀ پزشکی ورزشی برای درمان ورزشکاران آسیب دیده و بازگشت سریع توانایی افراد به بازی می باشد.

این متخصص سلامت شما را طی آموزش هایی که می دهند بالا می برند و با اطلاعاتی که در اختیار افراد قرار می دهند، از هر گونه صدمه و جراحات و یا بیماری ها جلوگیری می نمایند و هم چنین موجب بالا رفتن عملکرد افراد شده و هر گونه از کار افتادگی و یا دور بودن از کارش را به کمترین میزان خود می رساند. این افراد بعد از طی نمودن تخصص خود، با گذراندن دو سال دورۀ فوق تخصصی در این رشته مهارت کسب می کنند.

هم چنین افرادی که دارای گواهی نامه معتبر تخصصی خود در جراحی ارتوپدی می شوند، می تواند برای آزمون پزشکی شرکت نموده و موضع خود را مشخص نمایند.

مرکزهای معتبر تخصصی مانند پزشک عمومی جراح ارتوپد و یا توانبخشی می توانند گواهینامۀ معتبر فوق تخصصی این شاخه را ارائه دهند.

این افراد فقط وظیفۀ درمان ورزشکاران حرفه ای را ندارد .ایشان هم چنین می تواند به افرادی که ورزش را می خواهند شروع کنند و غیر حرفه ای هستند و یا افراد آسیب دیده ای که می خواهند شروع به فعالیت کنند کمک کنند و با کمک گرفتن از تکنیک های ورزشی مجدد کارایی و سلامت و عملکرد این افراد را بهبود می بخشند .هر شخصی می تواند برای بهبود بدن خود جهت انجام حرکات ورزشی از این متخصص کمک بگیرد و مشکلاتش را بر طرف سازد.

در بعضی تمرین ها افراد به علت آماده نبودن و یا نرم نبودن بدن، دچار آسیب می شوند و با فشارهای مستمری را به بدن و اندام های خود وارد می کند از جمله:

 • رگ به رگ شدن مچ دست و پا
  کشش عضلات ران
  درد در قسمت ساق پاها
  پاره شدن رباط زانو
  پاره شدن غضروف مینیسک
  احساس درد در قسمت آرنج
  پاره شدن تاندون کف شانه
  جدا شدن رباط در قسمت مفصل آکرومیوکلاویکولار
  در رفتگی شانه و کتف

پس از اینکه این حوادث اتفاق می افتد، مهم این است که بهبودی پس از مصدومیت ورزشی خیلی سریع تر از اینکه فکرش را بکنید اتفاق بیافتد. چرا که ورزشکار باید به سرعت به تمرینات و مسابقات بازگردد. همین مسئله اهمیت شغل پزشکی ورزشی را به خوبی نشان می دهد و اینکه باید برای مصدومیت ها و آسیب های ورزشی که گاهی برای افراد ورزشکار پیش می آید توجه ویژه ای صورت گیرد و اصلاً در این زمینه جای سهل انگاری نیست. کمی تعلل در رفع مصدومیت با بهترین کیفیت می تواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image