۰
۰

جهان والیبال – محمدرضا داورزنی در خصوص اینکه با کولاکوویچ به خاطر لغو لیگ ملت‌ها و المپیک توکیو قطع همکاری شد، اظهار داشت: اگر شرایط کرونایی دنیا بدین صورت نبود و المپیک در زمان مقرر برگزار می شد، ایگور کولاکوویچ با توجه به قراردادی که تا پایان این بازی‌ها با فدراسیون داشت، به کار خود ادامه می داد. با توجه به اهدافی که در جلسات مختلف برای آینده تیم ملی ترسیم شده بود، در فروردین ماه به این نتیجه رسیدیم با وی قطع همکاری کردیم و اردیبهشت ماه با این مربی تسویه کردیم و یک سال هزینه اضافی پرداخت نکردیم.

وی افزود: با توجه به انتظار عمومی بالایی که از تیم ملی والیبال می رفت، به دنبال جذب مربی‌ رفتیم که اقتدار داشته باشد و بتواند اهداف را تحقق بخشد. اصلی‌ترین هدف ما حضور در جمع چهار تیم برتر المپیک است که بتوانیم این شرایط را ایجاد کنیم. در مرحله‌ی بعد نیز به سکوی المپیک نیم نگاهی خواهیم داشت.

رییس فدراسیون والیبال در پاسخ به اینکه رتبه چهارم در المپیک با رتبه هفتم یا هشتم تفاوتی ندارد و مهم کسب مدال است، عنوان کرد: رفتن به جمع ۴ تیم برتر جز آرمان‌های فدراسیون بوده که از سال ۲۰۱۶ در تابلوی فدراسیون آن را نوشته بودیم. طبیعی است ۴ تیم برتری که در مرحله پایانی المپیک حاضر خواهند داشت، در زمره‌ی تیم‌های قدرتمند دنیا هستند.

داورزنی در خصوص انتخاب سرمربی تیم ملی بین دو گزینه نهایی (ولادیمیر آلکنو از روسیه و دانیل کاستلانی از آرژانتین) یادآور شد: در دوره گذشته این اتفاق برای والیبال ایران نیفتاد و به مقام پنجم مشترک رسیدیم. به همین دلیل به دنبال مربی‌ای رفتیم که با توجه به سابقه و کاریزمایی که دارد بتواند قسمت ضعف تیم در این بخش را پوشش دهد. با اعتماد به نفسی که به بازیکنان منتقل می کند، والیبال ایران را به اهداف پیشروی خود برساند. تمام این مباحث در جلسات کارشناسی مختلف مورد بحث قرار گرفت که در نهایت ۵ مربی گزینه های نهایی شدند. در نهایت به دو گزینه‌ کاستلانی و آلکنو رسیدیم.

وی در پاسخ به این سوال که آلکنو گزینه نهایی شما و کمیته‌ ملی المپیک است، تاکید کرد: هر دو برنامه داده‌اند. کاستلانی در سه کشور مختلف مربیگری کرده و مکتب خاص خود را دارد و در مسائل روحی همانند خولیو ولاسکو آرژانتینی تبحر دارد. این را باید در نظر گرفت که آلکنو در سه المپیک حضور داشته و توانسته یک طلا، یک نقره و یک بار هم حضور در جمع چهار تیم برتر را تجربه کند. طبیعتا با توجه به عملکردی که ایشان در باشگاه زنیت از خود به نمایش گذاشته، کارنامه درخشانی دارد.

رییس فدراسیون در پاسخ به اینکه قرار شده است اگر آلکنو انتخاب شود برای ۴ ماه روی نیمکت تیم ملی بنشیند اما در صورت انتخاب کاستلانی وی بلند مدت هدایت ملی پوشان را عهده دار خواهد شد، تصریح کرد: هرکدام از این مربیان نهایی شوند که مطمئنا این اتفاق تا آخر هفته آینده انجام خواهد شد، کار خود را از همین الان شروع کرده و تمام رویدادهای والیبالی ایران در ۶ سال گذشته را مورد بررسی قرار داده اند. حضور ایران در جام های جهانی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ و حضور در المپیک و لیگ ملت ها را آنالیز و تحلیل کرده و از وضعیت عمومی بازیکنان خبر دارند.

محمدرضا داورزنی در پاسخ به اینکه تایید می‌کنید برنامه ارائه شده از سوی آلکنو تنها برای المپیک پیشرو است، گفت: بنا به خواسته ما اینگونه بوده و هدف از بکارگیری مربیان، درازمدت نیست. تنها هدف ما این است که از حضور این مربی برای المپیک توکیو استفاده کنیم. اینکه بعد از المپیک از چه مربی و با چه سبکی استفاده کنیم، با توجه به اینکه بعد از این رویداد پوست اندازی در تیم ملی را خواهیم داشت، تصمیم گیری خواهیم کرد.

داورزنی در خصوص جمع‌بندی نهایی برای این انتخاب این دو گزینه با توجه به صحبت‌های ناصر شهنازی که در خلال گفت‌وگوی رادیویی در برنامه ورزش ایران پخش شد، بر این باور بود که سبک مربیان بلوک شرق اروپا با سبک بازی ملی پوشان ایران همخوانی ندارد، پاسخ داد: نظرات شهنازی برای خودش و البته ما قابل احترام است اما تحلیل وی غلط است. علت آن هم این است که در دنیای امروز به صورت سیاه و سفید نمی‌توانیم نگاه کنیم و اینکه بگوییم با سبک شرقی‌ها نمی‌توانیم کار کنیم و همیشه با سبک غربی‌ها می توانیم کار کنیم. همهی مربیانی که به ایران آورده ایم، از مربیان خوب دنیا بوده و نتایج خوبی را با ایران کسب کرده اند. موفقیت‌های تیم ملی در زمان لوزانو آغاز شد، در ادامه کواچ نتایج خوبی را با تیم ملی به دست آورد و با کولاکویچ توانستیم مقام سوم جهان در قهرمان قهرمانان را بدست آوریم. الان هم اجازه دهید و ببینید آلکنو در تیم زنیت با بازیکنان مختلف از سرتاسر جهان کار می‌کند و حتی اندرسون بازیکن آمریکایی را هم در اختیار داشته است. اینکه بگوییم یک بازیکن غربی نمی‌تواند از سبک و سیاق مربیان شرقی تبعیت کند اشتباه است.

وی در پاسخ به اختلاف آلکنو و سعید معروف در زمان حضور معروف در زنیت‌کازان گفت: این مسئله مدتی است که به عنوان نقطه ضعف در رسانه‌ها مطرح می‌شود. اصلا و ابدا اینگونه نیست.

داورزنی در پاسخ به صحبت‌های شهنازی که گفت دو مربی بوده‌اند که می‌خواستند در المپیک حضور داشته باشند و فدراسیون رفته با آنها قرارداد امضا کند، با عصبانیت گفت: اینکه با این دو گزینه به جمع‌بندی نهایی رسیده‌ایم در کمیته کارشناسی که متشکل از حدود ۱۷ کارشناس برجسته بوده، صورت گرفته است. اینگونه نبوده که دو مربی بوده اند که می‌خواستند به ایران سفر کنند و با آنها قرارداد بستیم. این حرف توهین به فدراسیون است. فدراسیون والیبال اینگونه کار نمی‌کند. ۳۰ تا مربی هستند که علاقه دارند با تیم ملی کار کنند و به المپیک راه پیدا کنند. قطعا کار کارشناسی شده روی این موضوع صورت گرفته است.

وی ادامه داد: همه‌ی این‌ها به صورت کارشناسی در کمیته فنی مطرح شده که شهنازی به نحوه‌ی انتخاب کمیته کارشناسی و اصل کار این کمیته هم معترض است که باید در جواب ایشان بگویم؛ در جلسات متعدد راجع بحث کردیم و کارشناسان مختلف در خصوص برنامه این مربیان بحث و تبادل نظر کرده‌اند که جمع‌بندی گروه کارشناسی این بوده است که این ۵ مربی کسانی بوده‌اند که می توانند به اهداف مورد توجه فدراسیون نزدیک باشند.

داورزنی در خصوص رقم قرارداد این مربیان و گمانه زنی های مختف ۹۰۰ میلیاردی تا ۴ میلیاردی برای دستمزد هریک از این مربیان نیز اظهار کرد: اصلا اینگونه نیست و عددی که قرار است پرداخت شود تفاوتی با قبل ندارد. منابع خود را حفظ کردیم و یک سال بی جهت به کسی پول پرداخت نکردیم و فقط مدتی که از فروردین ماه تا پایان المپیک است را در نظر می‌گیریم و درحالی که این مربیان ۱۰ ماه با ما کار می‌کنند ولی حقوق ۵ ماه را به آنها خواهیم داد.

رئیس فدراسیون والیبال در خصوص اینکه در صورت برگزار نشدن المپیک چه اتفاقی خواهد افتاد و قراردادی را که با هرکدام از این دو مربی می‌بندیم، پولی پرداخت خواهیم کرد یا اتفاق دیگری خواهد افتاد، خاطرنشان کرد: اگر المپیک برگزار شود و ما کاری نکرده باشیم چه؟ می‌بایست تصمیم بگیریم و کار خود را آغاز کنیم و هرکدام از این دو مربی انتخاب شوند قرارداد ما به گونه ای است که از فروردین ماه به بعد پرداختی خواهیم داشت. تا فروردین ماه مبلغی را واریز نخواهیم کرد. حتی اگر المپیک برگزار نشود، از اردیبهشت پرداختی خواهیم داشت که تا آن موقع نیز مشخص خواهد شد المپیک برگزار می‌شود یا خیر. این نکته را هم باید در نظر بگیریم تا فروردین لیگ را پیش رو داریم و هر دوی این مربیان تا فروردین ماه با تیم های باشگاهی خود قرار داد دارند ولی کار خود را روی تیم ملی از همین الان شروع خواهند کرد. / فارس


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image