۰
۳

جهان والیبال (اختصاصی) -رقابت‌های جام جهانی والیبال ۲۰۱۹ به میزبانی ژاپن از ۹ مهرماه آغاز شد و تا ۲۳ این ماه نیز به طول خواهد انجامید.

این دوره از رقابت‌ها بر خلاف دوره های قبل که دو تیم برتر این مسابقات سهمیه حضور در المپیک را کسب می‌کردند، هیچ سهمیه المپیکی به تیم‌ها تعلق نمی‌گیرد.

به همین خاطر برخی تیم‌ها با ترکیب اصلی وارد مسابقات نشدند. با این وجود هم، ۱۰۰ امتیاز رنکینگ مسابقات می‌تواند انگیزه مناسبی برا کسب نتیجه و رتبه مناسب برا تیم‌ها باشد. چرا که رنکینگ تیم‌ها ملاک قرعه کشی اکثر مسابقات می باشد و تیمها با رنکینگ بالا مطمنا شرایط بهتری در گروه بندی مسابقات آتی خواهند داشت.

تیم ایران هم مطابق انتظار با ترکیب اصلی خود و کمترین تغییرات وارد این مسابقات شد در حالی که حضور تیم‌هایی مانند روسیه و ایتالیا با ترکیب دوم خود در این دوره بارقه امید کسب رتبه مناسب برای تیم ایران را در دل هواداران روشن کرده بود.

اما بازی اول برابر روسیه متحول شده و شکست برابر این تیم، امید هواداران را به یاس و ناامیدی تبدیل کرد. شکست برابر مصر تیر خلاصی بر پیکره خسته بازیکنان اصلی و کادر فنی تیم که همچنان اصرار به استفاده از بازیکنان اصلی در تمام مسابقات داشت را وارد کرد. این شکست به قدری سنگین بود که بسیاری از هواداران و کارشناسان که تا قبل از این با اطمینان از کسب سهیمه در مسابقات انتخابی المپیک سخن میگفتند، از این موضوع با شک و تردید سخن می گفتند.

والیبال ایران و مصر

این دو شکست و فشار افکار عمومی باعث شد که کولاکوویچ از بازی سوم برابر کانادا مجبور به تغییر استراتژی خود و استفاده از بازیکنان نیمکت نشین در ترکیب اصلی خود شود. با حضور بازیکنان جوان و ذخیره به جای نفرات اصلی انگار به یکباره جان تازه ای به کالبد تیم دمیده شده بود؛ دیگر خبری از آن تیم خسته و بی انگیزه نبود و بازیکنان جوان با انگیزه بالا توانایی خود را به رخ حریفان و البته کولاکوویچ کشیدند.

خلاصه والیبال کانادا 3-1 ایران/ جام جهانی 2019

این تزریق انگیزه نه فقط به تیم بلکه هوادران والیبال را نیز به شوق و ذوق انداخت و یاد و خاطره دورانی که تیم ایران به سرعت پله های پیشرفت را طی می‌کرد و با بازیهای خوب خود شگفتی ساز می شد زنده کرد.

پیروزی در بازی چهارم برابر استرالیا جدی ترین رقیب ایران در راه المپیکی شدن نیز مهر تایید دیگری بر توانایی بازیکنان ذخیره و جوان تیم بود که همگان را به تحسین از این تیم وا داشت.

بازی پنجم برابر برزیل پرآوازه نیز با وجود شکست اما امیدوار کننده بود. در این بازی نیز شاهد عملکرد درخشان بازیکنانی مثل یلی و کریمی بودیم، به واقع با کمی تجربه بیشتر و البته کمک کادر فنی می‌شد پیروزی در این بازی را نیز جشن گرفت.

گزارش تصویری والیبال ایران 1-3 برزیل/ جام جهانی 2019

اینکه چرا کادر فنی در مقاطع حساس بازی از حضور بازیکنان با تجربه بهره نبرد علامت سوال بزرگی است که در ذهن هواداران والیبال نقش بسته است. مگر نه اینکه کادر فنی وظیفه کمک به بازیکنان را بر عهده دارد، مطمئنا حضور میلاد عبادی‌پور و مجرد و یا دو تعویضه معروف و غفور به جای کریمی و یلی در برخی از دنده های بازی می‌توانست منجر به پیروزی تیم شود که کسب پیروزی اعتماد به نفس بازیکنان جوان را صد چندان میکرد. اما متاسفانه کولاکوویچ در اکثر مواقع تنها نظاره گر بازی بود گویا با خود عهد کرده بود که از بازیکنان با تجربه خود استفاده نکند.

گزارش تصویری والیبال ایران 1-3 برزیل/ جام جهانی 2019

 

در هرحال، عملکرد تیم ملی والیبال در این پنج بازی به دو دوره تقسیم می‌شود که قطعا حضور جوانان دوره موفق آن محسوب می‌شود. چنانچه کولاکوویچ به این ترکیب اعتماد کند و در ادامه مسابقات نیز آن را به کار بگیرد، حرف‌های زیادی در ادامه مسابقات دارد و یقه غول‌ها را خواهد گرفت.

** نویسنده: فرشید غریبی


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image