۳
۱

جهان والیبال – تیم والیبال نوجوانان ایران در رقابت‌های جهانی در رده پنجم قرار گرفت. با توجه به اینکه در دوره قبلی این رقابت‌های تیم نوجوانان به مقام قهرمانی رسیده بود در چند روز اخیر انتقادهای زیادی از عملکرد وکیلی و شاگردانش شد. با محمد وکیلی گفت‌وگوی مفصلی در خصوص عملکرد تیم نوجوانان و همینطور حاشیه‌هایی که پیرامون این تیم ایجاد شد انجام داده ایم که در ادامه می‌خوانید.

تیم والیبال نوجوانان در جایگاه پنجم رقابت‌های جهانی قرار گرفت. عملکرد این تیم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

امسال تعداد تیم‌هایی که شانس قهرمانی داشتند بیشتر از دوره قبل بود. به عنوان مثال تیم بلاروس در دوره‌های قبل نبود اما در این دوره توانست به مرحله پلی‌آف هم صعود کند. در نیمه‌نهایی تیم مصر حضور داشت که یک تیم معمولی بود اما به خاطر قرعه خوبی که نصیبش شده بود توانست به نیمه نهایی صعود کند.

مقابل تیم چک شکست تلخی داشتید. همین شکست کار شما را سخت‌ کرد.

چک تیم فوق‌العاده‌ای نبود و قاعدتا باید این تیم را شکست می‌دادیم اما باخت مقابل تیم چک باعث شد مسیر ما برای صعود به نیمه نهایی سخت‌تر شود. مقابل روسیه هم واقعا زورمان به این تیم نرسید و در نهایت با ۵ پیروزی و ۳ شکست به مقام پنجم رسیدیم.

قبول دارید پنجمی تیم نوجوانان یک ناکامی محسوب می‌شود؟

ما در ۲۰۱۵ به مقام سوم جهان دست پیدا کردیم و در ۲۰۱۷ قهرمان شدیم. امسال هم که در رده پنجم قرار گرفتیم. در هر دوره ای این رقابت‌ها تیمی متفاوت شرکت کرده است. درست است که بعضی بازیکنان در دو دوره شرکت کرده‌اند اما تیمی که به مقام قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۷ رسید آن تیمی نیست که امسال پنجم شد. لهستان در سال ۲۰۱۵ قهرمان شد اما در دوره بعدی هفدهم شد.

تیم جوانان قهرمان جهان شد و از این تیم ۵ بازیکن در تیم نوجوانان حضور داشتند. همین مسئله توقعات را از تیم نوجوانان بالاتر برده بود.

کسانی که چنین حرف‌هایی می‌زنند اطلاعات کافی ندارند. از این ۵ بازیکن، ۳ نفر از آنها در یک پست بازی می کردند و با توجه به درخشش سرلک ما تنها می‌توانستیم از یکی از آنها استفاده کنیم. توخته هم که در همان ابتدای بازی با ایتالیا مصدوم شد و تا آخر رقابت‌ها هم او را در اختیار نداشتیم. نکته جالب اینکه برخی می‌گویند چون پست توخته را تغییر دادیم او مصدوم شد. ضمن اینکه این ۵ بازیکن را تنها ۱۱ روز در اختیار داشتیم و این بازیکنان فرصتی برای ریکاوری نداشتند.

محمد وکیلی سرمربی تیم ملی والیبال نوجوانان

پیش از اینکه تیم نوجوانان به تونس برود فکر می‌کردید این تیم نتواند قهرمان شود؟

چنین فکری نمی‌کردم اما می‌دانستم کار خیلی سختی خواهیم داشت. لیبرو تیم نوجوانان اولین سفر خارجی او بود و بعضی از بازیکنان ما هم اولین دوره‌ای بود که در رقابت‌های جهانی شرکت می‌کردند.

شما ماه‌ها با تیم نوجوانان کار کردید، اما در تونس تصمیم گرفتید که پاسور تیم را تغییر دهید. فکر نمی‌کنید این تصمیم اشتباه بود؟

زمانی که به تونس رسیدیم در یک تورنمنت تدارکاتی شرکت کردیم و در آنجا بود که به این نتیجه رسیدم که پاسور اول تیم نمی‌تواند برای تیم مفید باشد. خود بازیکن به من گفت که تحمل فشار مسابقات جهانی را ندارد و از تصمیم ما برای فراخواندن پاسور سوم ناراحت نشد.

در خصوص اینکه برخی مربیان از عملکرد شما انتقاد کردند چه نظری دارید؟

من از انتقاد استقبال می‌کنم اما رفوزه‌ها و اخراجی‌ها حق اظهارنظر ندارند. قرار نیست همه مربیان به یک شکل کار کنند و من سبک و شیوه خودم را دارم و با آن نتیجه گرفته‌ام و دلیلی ندارد تغییرش بدهم.

ناصر شهنازی در مصاحبه‌ای مدعی شده یک فایل صوتی که در آن به او ناسزا گفته‌اید برایش ارسال کرده‌اید.

من به کسی فحاشی نکرده‌ام. فحاشی یعنی اینکه به خانواده او توهین کرده باشم. جملاتی که من به کار بردم بین مربیان متداول است. صحبت من این است که هیچ کس علیه کشورش کار نمی‌کند. او چکاره است که می‌گوید مربیگری من را قبول ندارد. کسی باید نظر بدهد که فرد بزرگی باشد نه کسی که مدام از تیم‌ها اخراج شده است. شهنازی در کارنامه‌اش تنها یک سومی جهان دارد.

چقدر موافق این اظهارنظر هستید که شما بیشتر انرژی خود را صرف نرفتن بردیا سعادت به تیم جوانان کردید؟

برای من هنوز جای سوال است که چرا سعادت باید با تیم جوانان به بحرین می‌رفت؟ سعادت ستون تیم نوجوانان بود اما در تیم جوانان بازی به او نرسید با این وجود فدراسیون گفت تیم جوانان در اولویت است و ما هم دیگر اعتراضی نکردیم، چون نمی‌خواستیم دعوا راه بیندازیم. تیم جوانان یلی را در اختیار داشت و می‌شد سعادت با این تیم به بحرین نرود. اگر برای نرفتن سعادت به تیم جوانان مقاومت می‌کردم و این تیم در رقابت‌های جهانی نتیجه نمی‌گرفت می‌گفتند که من باعث این ناکامی شدم. در نهایت با نارضایتی سعادت را به تیم جوانان دادم.

شما تا چه حد انتقادپذیر هستید؟

انتقاد باید سازنده باشد. کجای دنیا دیدید که تیم هنوز در حال مسابقه دادن است اما یک مربی علیه مربی تیم مصاحبه می‌کند؟ یک نفر دیگر که در خارج از کشور است به خودش اجازه می‌دهد که انتقاد کند تا اینطور وانمود کند که والیبال ایران را پیگیری می‌کند. متاسفانه یکی از اعضای کادر فنی تیم جوانان هم از تیم نوجوانان انتقاد کرده که این کار خیلی بدی است. در دوره قبلی گفتند که تیم نوجوانان از بازیکنان صغرسن استفاده کرده و ما هم شناسنامه بازیکنان را به آنها نشان دادیم و الان می‌گویند باید شناسنامه پدر و مادر بازیکنان را ببینیم. آنها چکاره‌ هستند که می‌خواهند شناسنامه پدر و مادر بازیکنان را ببینند؟ انتخابات فدراسیون در پیش است و موضع‌گیری برخی ها در خصوص تیم نوجوانان به همین خاطر است.

محمد وکیلی سرمربی تیم ملی والیبال نوجوانان

پسر شما در کادر فنی تیم نوجوانان فعالیت می‌کرد اما به تونس نرفت. اینکه گفته شد شما تلاش کردید پسرتان را به تونس ببرید و فدراسیون با آن مخالفت کرد را قبول دارید؟

پسر من تا روز آخر که در ایران بودیم در کنار تیم بود و همه تمرینات را کد زد و اطلاعات را در اختیار شاکری قرار داد. من نمی‌خواستم پسرم را به تونس ببرم. فقط به فدراسیون پیشنهاد دادیم که با ۲ آنالیزور به تونس برویم که فدراسیون با درخواست ما مخالفت کرد، در حالی که در مسابقات جهانی لازم است که تیم ۲ آنالیزور داشته باشد و حتی تیم جوانان هم با ۲ آنالیزور به به مسابقات جهانی رفته بود و حتی مشاور فنی هم همراه این تیم حضور داشت و حتما هم نیاز بوده که تیم جوانان مشاور فنی داشته باشد اما این اجازه به ما داده نشد.

ولاسکو در تونس هم حضور داشت. آیا در زمان مسابقات به تیم نوجوانان ایتالیا مشاوره می‌داد؟

از ولاسکو در مورد نقشش در تیم‌های پایه ایتالیا پرسیدم که وی گفت همه‌کاره این دو تیم است اما ندیدم که او دخالتی در مسائل فنی تیم ایتالیا داشته باشد. جالب اینکه زمانی که ولاسکو به تونس آمد مدام سراغ من را می‌گرفت و با او در مورد مسائل مختلف صحبت‌های زیادی انجام دادم.

زمانی که به تهران رسیدید تنها فتاحی به استقبال شما آمده بود و خبری از افشین داوری نبود. از این موضوع دلخور نشدید؟

من ناراحت نشدم اما بازیکنان از این موضوع دلخور شدند. این موضوع ثابت کرد که ما به شدت نتیجه‌گرا هستیم.

صحبت پایانی.

من از انتقاد ناراحت نمی‌شوم و رسانه‌ها می‌توانند درباره عملکردم انتقاد کنند ناراحتی من از کسانی است که بدون هیچ کارنامه‌ای و با غرض‌ورزی انتقاد می‌کنند چون می‌خواهند دیده شوند./ میزان


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image