۰
۰

جهان والیبال – تیم ملی والیبال بانوان ایران در بیستمین دوره از رقابت های قهرمانی زنان آسیا به مقامی بهتر از هفتمی دست پیدا نکرد.بانوان ایران در این مسابقات در مقابل کره جنوبی ( میزبان)، تایلند و چین تایپه شکست های سنگین ۳ بر ۰ آن هم اکثرا با اختلاف امتیاز زیاد را متحمل شد و فقط در مقابل تیم های نه چندان قدرتمند هنگ کنگ و اندونزی به برتری رسید. در ادامه مطلب به بررسی عملکرد تیم ملی بانوان در رقابت های قهرمانی زنان آسیا پرداخته ایم.

پیروزی های کاذب در مسابقات تدارکاتی

این نتایج ضعیف در رقابت های قهرمانی آسیا در حالی بدست آمد که قبل از شروع مسابقات قهرمانی زنان آسیا، تیم ملی بانوان ایران اردو های برون مرزی داشتند و حتی در تورنمنت کرواسی با تیم های مختلفی از جمله نماینده آمریکا و چین دیدار داشتند و به مقام قهرمانی آن رقابت ها رسیده بودند.شکست دادن تیم های ضعیف در تورنمنت سطح پایین کرواسی باعث توهم کادر فنی تیم ملی بانوان و بر زبان آوردن ادعای کسب بهترین نتیجه تاریخ والیبال بانوان و حضور در جمع ۴ تیم برتر رقابت های قهرمانی آسیا شد.ایران درحالی به مقام هفتم مسابقات رسید که تیم های ویتنام، فلیپین و کره شمالی در این دوره از مسابقات شرکت نکردند. در صورت حضور این تیم ها در رقابت های قهرمانی زنان آسیا چه بسا ایران عنوان هفتمی را از دست می داد.

شکست تیم ملی بانوان مقابل قزاقستان

تمرینات تیم ملی بانوان بازدهی لازم را ندارد

وقتی عملکرد فنی تیم ملی والیبال بانوان در این رقابت ها را زیر ذره بین قرار دهیم متوجه می شویم که ایران با استفاده از تاکتیک های مختلف در حمله سعی در انجام والیبال مدرنی را داشت. اما کمبود اعتماد به نفس، عدم هماهنگی کامل و اجرای صحیح تاکتیک از سوی بازیکنان سبب شد تا ایران در امر نتیجه گیری موفق عمل نکند.این ضعف در حالی در تیم ملی بانوان ایران به چشم می خورد که طبق ادعای جواد مهرگان مشاور فنی (سرمربی) تیم ملی بانوان،ملی پوشان بانوان ایران بیش از ۵۰۰ ساعت تمرین های سخت و فشرده ای پیش از شروع مسابقات قهرمانی زنان آسیا انجام داده بودند.

افت محسوس بازیکن های با تجربه

اما مسئله دیگری که در نتایج بد تیم ملی بانوان ایران تأثیر گذار بود، عدم آمادگی بازیکن های با تجربه و سر شناس تیم از جمله مائده برهانی و مهسا صابری بود. این مسئله نشان دهنده عدم شایسته سالاری در انتخاب نفرات تیم ملی بانوان بود.تیم ملی بانوان ایران در مسابقات انتخابی قهرمانی جهان سال گذشته با ترکیب جوان شده و میانگین سنی زیر ۲۳ سال مقابل تیم های قدرتمند والیبال آسیا نمایش دلپذیزی داشت و مقابل غول های آسیایی مقاوت جانانه ای انجام داد و با اختلاف پوئن خیلی کم تر مقابل این تیم ها شکست می خورد. اما متاسفانه کادر فنی تیم ملی والیبال بانوان در این دوره از مسابقات اعتقاد چندانی به استفاده از بازیکن های جوان و آینده دار نداشتند.

برهانی: یک لحظه تمرکزمان را از دست دادیم و باختیم

جوانان آینده والیبال بانوان را بسازند

مونا آشفته بازیکن ۱۸ ساله تیم ملی والیبال بانوان که فصل گذشته در لیگ ۱ ترکیه لژیونر بود، تنها نماینده از آن تیم امیدوار کننده سال گذشته در مسابقات قهرمانی زنان آسیا بود. وی در این مسابقات درخشش خاصی داشت و با سرویس های پرشی خود تحسین والیبال دوستان ایرانی را بر انگیخت.برای پیشرفت والیبال بانوان باید در رده های پایه سرمایه گذاری کرد. در این صورت بازیکن ها از همان سنین کم با تکنیک و تاکتیک های والیبال مدرن امروز آشنا شده و با تمرین و ممارست می توانند در آینده تیم ملی والیبال بانوان ایران را متحول کرده و به جمع قدرت های والیبال آسیا اضافه کنند. اضافه شدن امثال آشفته به تیم ملی باعث کسب تجربه آن ها و در نهایت شکوفایی والیبال بانوان در سال های آینده خواهد شد.

نویسنده: حامد سلیمیان


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image