۲
۱

جهان والیبال – سرعتی زن تیم ملی والیبال، دل پری دارد. از بی اعتنایی به تیم ملی والیبال و البته انتظار زیاد و انتقادات مغرضانه. سید محمد موسوی دلسردی ملی پوشان را دلیل ناکامی تیم در انتخابی المپیک روسیه می داند. هر چند اعتراف می کند روسیه حریف راحتی نبود.

*هنوز خستگی انتخابی المپیک در نیامده، دوباره برای قهرمانی آسیا به اردو برمی گردید؟

دقیقا. چند سالی است که کار ما فشرده شده است. امسال هم سال قبل از المپیک است دیگر بدتر. البته فکر نمی‌کنم، ما در آسیا رقیب آن چنانی داشته باشیم و تیم ایران حتی با ۶۰-۷۰ دردصد امادگی هم می تواند قهرمان شود. شاید هم سرمربی بیشتر از جوانان استفاده کند.

*در انتخابی المپیک واقعا تیم ایران می توانست سهمیه بگیرد؟

خوش بین ترینها هم احتمال سهمیه در روسیه را نمی دادند. آن هم با روسیه آماده که قهرمان لیگ ملتها هم شده بود. البته امادگی و تمرینات تیم ما هم بد نبود. ما در بازی نزدیک با روسیه می توانستیم ست دوم و سوم را هم بگیریم، اما نشد. بازیکنان روسیه مهار نشدنی بودند، حتی ما ۲۰-۱۷ هم جلو بودیم اما روحیه خوبی نداشتیم. تیم تنها به روسیه رفت. در مسابقات تیم به شرایط مسابقه برمی‌گشت و شانس هم داشتیم ولی برای شارژ روحیه بچه ها هیچ کاری نشد.

*یعنی چی که بازیکنان برای انتخابی المپیک روحیه خوبی نداشتند؟

تیم ما بعداز پنجمی لیگ جهانی هیچ حمایتی نشد. هیچ کس از وزارت ورزش یا کمیته ملی المپیک برای استقبال تیم نیامد. اصلا بچه ها هیچ دریافتی، پاداشی از فدراسیون کمیته یا وزارت نداشتند. حتی رسانه ها طوری رفتار کردند که انگار تیم ملی والیبال به جای پنجم، پانزدهم لیگ ملتها شده است. در حالی که پنجمی را هم در خواب نمی دیدیم. ما قبل از دور نهایی لیگ ملتها هم گفته بودیم که از این بالا تر نمی‌رویم چرا که شرایطش را نداریم. ما خیلی ضعیف تر از تیم های بالای جدول لیگ ملتها هستیم. از طرفی وقتی زحمت بازیکنان نادیده گرفته می شود چرا بازیکنان باید فشار زیادی تحمل کنند؟ ما با دلسردی تمام برای انتخابی المپیک به روسیه رفتیم.

*با این حال تیم خوب بازی کرد.

البته بچه ها کم نگذاشتند، چرا که قول داده بودیم کم کاری نکنیم، آن هم به خاطر کلاس کاری خودمان تلاش زیادی کردیم و به همین خاطر بازیها خوب از کار درآمد.

*بعضی ها معتقدند باید تیم با ترکیب جوان به لیگ ملتها می رفت و ترکیب اصلی برای انتخابی المپیک آماده می شد.

درست است که بازیکنان جوان باید وارد ترکیب تیم شود اما زمان دارد، یعنی بازیکنان جوان باید به پختگی برسند. درست است که من ۱۶ یا ۱۸ ساله به تیم آمدم اما نه طوری که جوانها فکر کنند با ورود به تیم ملی همه چیز تمام است، مهم است که ظرفیت پیدا کنند. قبلا حضور در اردوی تیم ملی آرزو بود اما حالا راحت شده. قبلا بازیکنان جوان ۷-۸ سال پشت خط تیم ملی می ماندند و به همین خاطر تلاش زیادی می کردند. حالا شرایط تیم خوب است و مربی تصمیم می گیرد. در لیگ ملتها بازیکنان جوان هم بازی کردند و حتی برد هم گرفتند درست است که نباید بازیکنان جوان بیرون بمانند اما باید بازی جوانها و با تجربه های تیم تناسب داشته باشد که کولاکوویچ هم آن را رعایت می کرد. حالا دیگر مشکلی بابت پشتوانه نداریم و بازیکنان جوان جایگزین های خوبی برای باتجربه ها هستند. هروقت تیم نتیجه نمی گیرد، منتقدان بهانه ای برای گیر پیدا می کنند. در حالی که این انتقادات بین مردم بازخورد خیلی بدی دارد.

*شما قبل از انتخابی المپیک قاره ای، امسال جام جهانی را هم دارید. کار سخت می شود نه؟

به نظرم جام جهانی به هیچ دردی نمی خورد، چرا که نه امتیاز رنکینگ دارد و نه انتخابی المپیک است و بدتر از همه زمان بدی برگزار می شود. تیم تا به حال ۲۳-۲۴ بازی داشته و در قهرمانی آسیا ۷-۸ تا دارد و ۱۱ بازی هم در جام جهانی که از بچه ها چیزی نمی‌ماند و شاید بهتر باشد تیم با ترکیب جوان برود تابرایشان تجربه شود و بچه های با تجربه هم مصدومیت هایشان عود نکند. حتی دوستانم می گویند خسته شدیم از بس تلویزیون تو را نشان می دهد.


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image