۷
۲

جهان والیبال – در هر تورنمنتی موفقیت ها و شکست ها متوجه همه تیم است و هر کس به میزانی در آن دخیل است. از تماشاگران به عنوان یار همیشگی تا مدیریت، سرپرستی، کادر فنی و بازیکنان هر یک می توانند تا حد زیادی درصد موفقیت یا شکست یک تیم را افزایش یا کاهش دهند.

تماشاگران حامی همیشگی تیم ملی

این موضوع شامل حال تیم ملی والیبال هم می شود. تکلیف تماشاگران که مشخص است. آن ها تا کنون بارها و بارها اصطلاحا برادری خود را ثابت کرده اند و حامی تیم ملی بوده اند. نمونه آن در لیگ ملت های ۲۰۱۹ که به میزبانی شهرهای ارومیه و اردبیل در ایران برگزار شد با حمایت پر شور هواداران تیم ملی، سروقامتان ایران توانستند هر ۶ بازی خود را با دست پر از میدان خارج شوند.در خصوص مدیریت، سرپرستی و بازیکنان هر یک می توان صحبت های زیادی را به رشته تحریر در آورد که موضوع این مطلب نیست و در این مقوله نمی گنجد.

ایگور یک وعده تو خالی!

اما در خصوص کادر فنی که در راس آن ایگور کولاکوویچ قرار دارد نقدهای بسیاری وارد است. سرمربی که وقتی وارد ایران شد اهالی فدراسیون و برخی رسانه ها، رزومه اش در تیم ملی صربستان را به عنوان یک مربی با پرستیژ و بازیکن ساز به خورد طرفداران والیبال دادند و از همان ابتدا سعی داشتند وی را به عنوان ناجی والیبال صربستان و چهره اول این تیم در پرورش نسل جدید والیبال پارتیزان ها معرفی نمایند.حال پس از گذشت مدت ها از حضور کولاکوویچ در راس کادر فنی و تجربه چندین تورنمنت با تیم ملی عیار کار این سرمربی بیش از پیش بر والیبال دوستان و کارشناسان آشکار شده است.

اولین گفتگو خبری کولاکوویچ گزینه احتمالی هدایت تیم ملی والیبال

ذکر این نکته ضروری است که نقدهای وارده بر وی از مدت ها پیش از طرق مختلف به صورت جسته و گریخته به گوش طرفداران والیبال می رسید اما برای اینکه تیم ملی دچار حاشیه نشود و اصطلاحا آدم بد داستان نشویم آنطور که لازم بود به این موضوع پرداخته نمی شد. اما حال در پایان مسابقات لیگ ملت ها و انتخابی المپیک بر خود لازم دانستیم نقدهایی را بر کار سرمربی تیم ملی وارد کنیم:

جای خالی تاکتیک مناسب

نکته ای که بیش از هر چیز آزار دهنده است، نداشتن یک برنامه تاکتیکی مشخص و عدم کاریزمای سرمربی فعلی تیم ملی است. اگر بخواهیم خیلی هم دور نرویم در همین مسابقات لیگ ملت ها و انتخابی المپیک که ملی پوشان کشورمان در بیش از ۲۰ بازی به میدان رفتند در ۹۰ درصد بازیها تیم ملی با یک ترکیب ثابت به میدان رفت. در وهله اول رسیدن به یک ترکیب ثابت در هر رشته تیمی امری قابل قبول است. اما بد قضیه وقتی است که تیم در شرایطی که نتیجه نمی گیرد یا بازی گره می خورد باز هم همان ترکیب در زمین باقی می ماند بدون آنکه کولاکوویچ با یک تعویض به موقع جان تازه ای به تیم بدهد.

گزارش تصویری دیدار ایران 2-3 برزیل/ لیگ ملت های والیبال 2019

تیم ملی والیبال در این مدت دو ترکیب مشخص داشت که اتفاقا مشکل بزرگ هم همین است. تیم اصلی و تیم ذخیره! در حالی که هر بازی باید با توجه به آنالیزها از بازی تیم مقابل و بررسی نقاط قوت و ضعف آن تیم، ترکیب دچار تغییر شود. در واقع سرمربی تیم باید بتواند از همه مهره های خود به تناسب استفاده کند.
معروف، غفور، موسوی، عبادی پور، شفیعی، فیاضی و حضرت پور ترکیب اصلی تیم ایران و کریمی، یلی، مجرد، معنوی نژاد، مسعود غلامی، قائمی و موذت ترکیب ذخیره ایران در این مسابقات بودند.

کولاکوویچ در این مدت به جز دیدار مقابل بلغارستان در لیگ ملت ها و دیدار با مکزیک در انتخابی المپیک که به طور کامل از ترکیب ذخیره استفاده کرد در سایر بازی ها ترکیب اصلی را با همان مهره ها به زمین می فرستاد. مگر در شرایط اضطراری پیش از بازی مانند مصدومیت که ناچار می شد دست به ترکیب اصلی بزند.

مشکل اینجاست که حتی وقتی بازیکنان در دیداری مانند روسیه در انتخابی المپیک یا برزیل در لیگ ملت ها دچار اشتباهات فردی می شوند یا توان بدنی آن ها تحلیل می رود باز هم کولاکوویچ اصرار دارد همان ترکیب اصلی در زمین باقی بماند و این کار باعث میشود آنالیزورهای تیم حریف دست تیم ما را بخوانند و نقشه های تیم را خنثی کنند. آنچه در این مدت ثابت شده ایگور اعتقادی به آنالیزور ندارد و ترجیح می دهد خودش در شرایط مختلف دست به تغییر تاکتیک بزند.

تنها تغییرات مورد پیش بینی در هر بازی ورود فرهاد قائمی برای سرویس زدن آن هم فقط در یک یا دو پوئن و حضور پوریا یلی به جای پاسور اصلی در ترکیب برای بلند تر کردن ارتفاع دفاع است! آنچه مسلم است در شرایط این چنینی بازیکن تعویضی نمی تواند بازدهی بالای خود را نشان دهد و پشت هر اسپکی که می زند استرس برگشت به نیمکت موج می زند.

گزارش تصویری دیدار ایران 0-3 آمریکا / لیگ ملت های والیبال 2019

 سرمربیان بزرگ دنیا بهترین الگو

این در شرایطی است که سرمربیان بزرگ دنیا از جمله بلنجینی، دال زوتو، هینن، اسپراو و … بر اساس آنچه در زمین مسابقه رخ می دهد ترکیب را تغییر می دهند. به طور مثال در همین مسابقات انتخابی المپیک درست در ست پنجم دیدار حساس و نزدیک ایتالیا و استرالیا که شاگردان لبدوف امان نایب قهرمان المپیک را بریده بودند بلنجینی بازیکنان مطرحی مثل زایتسف، پیانو و لانزا را به نیمکت فرستاد و نلی، آنتونوف و روسو را جایگزین کرد و نتیجه مثبت این تغییرات را هم دید.

تایم اوت فراموش شده

کولاکوویچ در شرایطی هم که تیم دو یا سه پوئن را پشت سر هم از دست می دهد و یا ست برده را با باخت عوض می کند تایم اوت نمی گیرد و تنها کاری که می کند گارد دریافت می گیرد و دست به زانو خم می شود تا شاید فرجی شود! در این دقایق بارها دیده شده که کادر فنی به وی یادآوری کرده اند که تیم نیاز به تجدید قوا و استراحت دارد.

علاوه بر این بارها و بارها کولاکوویچ نشان داده بر خلاف ولاسکو، نمی تواند از نظر روحی و روان شناسی به تیم کم کند. نمونه آن در دیدار مقابل برزیل در لیگ ملت ها و دیدار با روسیه در انتخابی المپیک که بحث اشتباهات داوری پیش آمد و درست پس از آن اشتباهات شیرازه تیمی ایران ازهم پاشید و به شکست منجر شد. چه بسا اگر یک مربی مطرح تر و حتی یک مربی ایرانی در راس کادر فنی بود می توانست آرامش را به تیم برگرداند و ایران پیروز مسابقه شود.

راه پیش رو…

حال که تیم ایران از کسب مدال در مسابقات قهرمانی جهان و لیگ ملت ها بازمانده و نتوانسته مستقیما مسافر توکیو شود لازم است یک بازنگری جدی در طرز تفکر کادر فنی و مسئولان فدراسیون ایجاد شود. فراموش نکنیم کار ایران در مسابقات انتخابی قاره ای المپیک آسان نیست.

تیم هایی مانند استرالیا، چین و کره جنوبی نشان داده اند در همین مدت که فدراسیون درگیر مسائل ریز و درشت و حاشیه های تمام نشدنی خود بوده است بیکار ننشسته اند و برای پیشرفت والیبال خود تلاش های بسیاری انجام داده اند با این حال مثل همیشه امیدواریم پسران خوب والیبال ایران که نشان داده اند در هر بازی با تمام توان برای پیروزی به میدان می روند و دلگرم دعای خیر مردم هستند بتوانند برای دومین بار جواز حضور در المپیک را به دست آورند.

»» نویسنده: محمد مهدی شریفی/ تحریریه جهان والیبال


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image