۱
۰

جهان والیبال – هنگام اعلام لیست بازیکنان برای لیگ ملت های والیبال نبود نام چند بازیکن جوان و خوش آتیه در لیست به شدت احساس شد. بازیکنانی که سال گذشته در اردوهای تیم بزرگسالان حضور داشتند و حتی در بعضی بازیها به کار گرفته شده و عملکرد قابل قبولی از خود ارائه دادند، امسال دوباره مجبور شدند در اردوی تیم جوانان حضور پیدا کرده و فرصت حضور در رقابتهای لیگ ملتهای که محل مناسبی برای بروز استعدادهایشان بود را از دست دادند.

همچنین شریفی نیز که سال گذشته در سری آ ایتالیا توپ می زد در اواسط مسابقات لیگ ملت ها از لیست بزرگسالان خارج و به اردوی جوانان ملحق شد. حال این برگشت به عقب با چه استدلالی قابل توجیه است، مربیان تیم جوانان باید پاسخگو باشند.

گزارش تصویری ایران 3-0 تونس/ قهرمانی جوانان جهان 2019

قضیه به همینجا ختم نشد و بلافاصله بعد از اتمام لیگ ملتها دو بازیکن دیگر یعنی یلی و حضرت پور نیز در فاصله چند روز مانده به شروع مسابقات به اردوی تیم ملی جوانان اضافه شدند.

این در حالیست که تیم بزرگسالان تا کمتر یک ماه دیگر مسابقات مهم انتخابی المپیک را پیش رو دارد. مسابقاتی که بسیاری از تیم های مطرح جهان، لیگ ملت ها را فدای حضور قدرتمند در آن کردند. آنوقت تیم ملی کشورمان جمعی از بازیکنان اصلی خود را جهت شرکت در مسابقات رده های پایه ای روانه این مسابقات می‌کند. مسابقاتی که همانطور که از اسم آن بر می‌آید محلی برای شکوفایی و پرورش استعدادها می‌باشد نه محلی برای ویترین سازی، کسب مدال یا به طور خلاصه، کار کشیدن از استعداد ها!

این موضوع زمانی مهمتر جلوه می‌کند که ما به روند بازیکن سازی در ایران و مقایسه آن با دیگر کشورها بپردازیم. کشورهای نظیر لهستان و روسیه دارای لیگی پویا و فشرده هستند که بازیکنان جوان می‌تواند با حضور در این لیگ استعدادهای خود را بروز داده و روز به روز نیز پخته تر شوند.

در کشورهای نظیر آمریکا و کانادا نیز والیبال ورزشی به معنای واقعی دانشگاهی و آکادمیک است و اکثر استعدادهای این کشورها نیز از دل همین رقابت های دانشگاهی ظهور می‌کنند.

اما در ایران سیستم استعداد یابی و پرورش بازیکن کاملا گلخانه ای می‌باشد. نبود لیگ پویا سبب شده که تنها محل بروز استعداد و خودنمایی بازیکن جوان و نوجوان مسابقات رده های پایه آسیایی و جهانی باشد. در شرایطی که به بازیکنی مثل اسفندیار که چندین سال در تیم های پایه درجا زده و حضور دارد، اجازه حضور و بروز در مسابقات بزرگسالان نمی‌شود.

همین اتفاق سبب شده که چندین سال در چند پست کلیدی، از رونمایی از بازیکن جدید و موفق عاجز باشیم. در سالیان گذشته هم کم نبودند بازیکنانی مانند اکبر ولایی، سعید جواهری، جواد حسین آبادی و … که عمر والیبالی خود در همین تیمهای پایه ای به پایان رساندند. به یاد داریم بازیکنی مثل محمد سلیمانی را که چندین سال پست پشت خط زن تیم های پایه ای را در انحصار داشت ولی هیچگاه نتوانست حضوری موفق در تیم بزرگسالان داشته باشد.

حضور متوالی و چندین دوره ایی یک بازیکن در رده های پایه سبب میشود فضا جهت بروز استعدادهای جدید تنگ شود. همین می‌شود که ما درحاضر هیچ جایگزین مناسبی و هم سطحی برای امیر غفور نداریم. همچنین این موضوع سبب می‌شود با کسب نتایج کاذب (استفاده از بازیکن صغر سنی یا بازیکنی که سطحش از تیم های پایه بالاتر رفته است) توقعات کاذب هم ایجاد می‌کنیم که ادامه اش سرگیجه و سرخوردگی از نتایج بزرگسالان در سالهای پیش رو هست.

برترین بازیکنان لیگ ملت های والیبال 2019 تا پایان هفته پنجم/ امپراطوری غفور و معروف!

نکته قابل تأمل در این زمینه سکوت رسانه ای به خصوص کسانی که تریبون رسانه ملی رو در اختیار دارند می‌باشد. تریبونی که همیشه جایی برای تاخت و تاز به سرمربی برزگسالان بوده ولی هیچگاه در مورد این مشکلات که به راستی اگر ادامه داشته باشد ریشه والیبال را میخشکاند، اشاره نکرده اند.

کارشناسان و منتقدانی نظیر محتشمیان که در مورد جزئی ترین موارد کولاکوویچ را مورد انتقاد قرار می‌دهند (که البته بسیاری از انتقادات به کوالاکوویچ وارد است)، هیچگاه در مورد این مشکلات مهم صحبت نکرده اند.

تریبونی که می‌تواند ذهن مخاطبین عام را با این قضیه که سیاست گذاران والیبال ما با تصمیمات بحث بر انگیز خود والیبال ما رو به سوی نزول هدایت می‌کنند، آشنا سازد فقط محلی برای انتقاد از یک فرد خاص شده و نوک پیکان تمامی انتقادات را به سوی کولاکوویچ نشانه رفته است.

در حالی که با اندکی تامل در می‌یابیم مشکلات والیبال ما از جای دیگری نشأت می‌گیرد. همین موضوع باعث شده که از دید مخاطبین خاص والیبال این انتقادها (که البته خیلی از آنها نیز درست است) بیشتر شبیه غرض ورزی شخصی باشد تا عرق ملی.

امیدواریم این پروسه هر چه زودتر مورد بررسی و بازنگری قرار گیرد چرا که در حاضر این پروسه بیشتر شبیه بازیکن سوزی می باشد تا بازیکن سازی!


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image