۰
۰

جهان والیبال – در دیدار پایانی از هفته سوم لیگ ملت های ۲۰۱۹، تیم های ایران و روسیه مقابل یکدیگر قرار گرفتند.

تیم ایران با همان ترکیب آشنا و همیشگی خود در این مسابقات بازی را آغاز کرد. تیم روسیه با تغییر دو دریافت کننده اصلی خود، کلیوکا و ولکوف، وارد میدان شد.

سرویس های خوب ایران و خطاهای سرویس روسیه

ست اول با سرویس ها خوب و پرقدرت غفور و فیاضی برای تیم ایران شروع شد. دریافت نامناسب روس ها در برابر این سرویس ها برتری امتیازی را برای ایران در پی داشت. بازیکنان روسیه در این ست خطاهای زیادی در سرویس داشتند. تنها پولتائف در این تیم در معدود مواردی توانست سرویس های خوبی را روانه زمین ایران کند.

خطای سرویس بالای بازیکنان ایران در ابتدای ست دوم کار را برای روسیه راحت کرد و به آسانی امتیازات را در اختیار این تیم قرار می داد. همین خطاها سبب شد تا در ادامه، بازیکنان ایران به صورت کنترل شده به توپ ضربه بزنند و روسها نیز راحت دریافت را انجام دهند. از آن طرف دریافت ایران شرایط مطلوب خود را از دست داد و در پی آن حملات خود را نیز نتوانست به ثمر برساند. سرویس های جهشی موجی خوب از معروف و موسوی در یک سوم انتهایی ست دریافت روسیه را مختل کرد. همین امر موجب شد تا در حالی که می رفت روسیه، ست را با پیروزی به پایان برساند ورق به سود تیم ایران برگردد و برتری برای ایران رقم بخورد.

سرویس های پر قدرت فیاضی در اوایل ست، تیم روسیه را تحت فشار قرار داد تا اختلاف امتیازی به سود ایران ایجاد شود. در این ست بازیکنان روسیه خطاهای بسیاری در سرویس داشتند و مشخص بود که هنوز از شوک باخت در ست قبل خارج نشدند. در ادامه سرویس های خوب غفور سبب شد تا اختلاف به سود ایران بیش از پیش شود.

تاثیرگذاری بالای پشت خط زن های تیم های ایران و روسیه در حمله

در ست اول روس ها بیشتر سعی در استفاده از پاسهای سرعتی یا استفاده از قطر پاسور داشتند و کمتر توپها به دریافت کننده ها ختم می شد. در مواقعی هم که این بازیکنان به کار گرفته می شدند موفق عمل نمی کردند. در آن سوی میدان تیم ایران از نقشه های گوناگون استفاده می کرد. ضمن اینکه از توپهای برگشت هم به خوبی بهره می برد.

در ست دوم روسیه بیشتر از مناطق ۴ و به ویژه ۲ توسط پولتائف حملات خود را ترتیب می داد. تیم ایران بیشتر حملات منجر به امتیاز خود را از منطقه ۲ توسط غفور انجام داد. در واقع پشت خط زن های تیم های ایران و روسیه بار حملات تیم های خود را به دوش می کشیدند. پولتائف تقریبا تمامی توپهایی را که برایش ارسال شد را تبدیل به امتیاز کرد و یک بازی درخشان در این ست از خود ارائه داد.

هیچ کدام از تیم های ایران و روسیه در حملات سرعتی موفق عمل نکردند. در امتیازات پایانی با توجه به اینکه توپ به خوبی در اختیار پاسور روسیه قرار نگرفت این تیم قادر نبود از نقشه های متنوع استفاده کند و بنابراین حملات خوبی را انجام ندادند. در تیم ایران اما غفور در این امتیازات موثر عمل کرد و به خصوص در توپهای برگشت و حمله از پشت خط عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشت. سایر بازیکنان بلند زن ایران موفقیت چندانی در امتیازگیری نداشتند.

برعکس ست گذشته، در ست سوم بازیکنان سرعتی ایران در امتیازگیری موفق بودند. روسها هم بیشتر از دو سوی آنتن حملات خود را طرح ریزی می کردند و خیلی کم به سراغ نقشه های دیگر می رفتند. در این ست این غفور بود که مانند ست قبل پولتائف درخشان ظاهر شد و درصد بالایی از حملات خود را به امتیاز تبدیل کرد.

ایران کمی بهتر از روسیه در دفاع

در ست اول اگرچه تیم ایران نتوانست امتیاز چندانی در دفاع مستقیم به دست بیاورد اما با رسیدن دفاع وسط به دفاع کنار و تنگ کردن فضا برای مهاجمین روسیه بازیکنان این تیم را تحت فشار قرار دادند. نتیجه این کار زخمی کردن تعدادی از توپهای روس ها در روی تور بود.

در ست دوم روسها در دفاع بهتر عمل کردند. آنها علاوه بر اینکه توانستند به صورت مستقیم از دفاع امتیاز بگیرند، در شناسایی مهاجمین ایران و زخمی کردن توپهای آنها، به غیر از یک سوم پایانی ست، موفق عمل کردند.

در ست سوم باز هم این ایران بود که بهتر از روسیه در دفاع عمل کرد و توانست در اوایل ست چندین امتیاز را در این فاکتور به سود خود رقم زند.

کلید موفقیت های ایران

حفظ تمرکز بازیکنان تیم حتی در لحظاتی که تیم ایران چندین امتیاز از حریف عقب می افتد مهم ترین شاخصه تیم ایران تا اینجا در این تورنمنت بوده است. همین مساله سبب شده تا بازیکنان ایران تا آخرین لحظه برای برد بجگند و بتوانند جایگاه اول را در جدول به دست آورند.

 


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image