۰
۰

جهان والیبال – ناصر شهنازی مربی با تجربه والیبال ایران که در کارنامه اش قهرمانی در مسابقات کاپ آسیا به چشم می خورد و سابقه همکاری با ولاسکو را در کارنامه دارد و یکی از با سابقه های لیگ والیبال در عرصه مربیگری است در خصوص راه پیش روی تیم ملی و لیگ برتر ۹۷ در گفتگو با جهان والیبال اینگونه سخن گفت

لیست بازیکنان تیم ملی

نگرش ها در بین مربیان مختلف است و هر کدام برنامه ریزی متفاوتی دارند. با توجه به اینکه کولاکوویچ در این دو سال شناخت نسبی نسبت به بازیکنان ما پیدا کرده است همه سعی خود را به کار گرفته که بر همین اساس انتخاب کند و برایش ذخیره بودن در لیگ یا سن وسال اهمیت چندانی نداشته است. شاخص هایی که مربی مد نظر دارد ممکن است با سایرین متفاوت باشد. اثر گذاری یک بازیکن در اردوی تیم ملی مشخص می شود. به هرحال هر لیست نقاط ضعف و قوتی دارد که پس از برگزاری مسابقات مشخص می شود. بدون شکبازیکنانی بوده اند که با توجه به درخشش در لیگ می توانستند در لیست اولیه تیم ملی باشند اما فراموش نکنیم تصمیم نهایی با سرمربی است و آنچه که وی می بیند با دیدگاه سایر افراد متفاوت است.

دیدارهای تدارکاتی قبل از لیگ ملت ها

ما سال قبل هم همین مشکل کمبود بازی تدارکاتی را داشتیم. به نظر من این تعداد بازی (بلغارستان و اسلوونی) کم است و تیم ما حداقل پنج یا شش بازی دوستانه نیاز داشت. در این خصوص باید فدراسیون پاسخگو باشد که چرا این اتفاق افتاده است. شاید وضعیت اقتصادی کشور و بودجه در نظر گرفته شده محدود بوده و شاید احساس می کردند این کار هزینه اضافی است اما برای تیمی که می خواهد دل مردم را شاد کند آن هم در این برهه زمانی که دلخوشی جامعه موفقیت تیم های ورزشی است هزینه نیست و قطعا سرمایه گذاری خواهد بود.

شانس صعود به مرحله نهایی لیگ ملت ها

ما دیگر آن تیم بی تجربه سال های قبل نیستیم و سالهاست با تیم های بزرگ بازی می کنیم. اینکه بگوییم بی تجربه ایم بهانه است. در ابتدا اهداف از پیش تعیین شده باید از سمت کادر فنی و فدراسیون مشخص شود و به علاقه مندان والیبال اعلام شود.نه اینکه اگر از دور مسابقات کنار رفتیم بعدا بگویند برنامه دیگری داشتیم و لیگ ملت ها هدف ما نبوده است (!). بدون شک توقع علاقه مندان والیبال بر اساس اهداف تعیین شده خواهد بود. باید توجه داشت که با توجه به میزبانی ما در دو هفته لیگ ملت ها شانس صعود زیادی داریم و امسال همان سالی است که می توانیم با تکیه بر تجربه بازیکنان با سابقه خود و توانایی لژیونرها و نیز استفاده درست از جوانان با انگیزه راه صعود به دور بعد را هموار کنیم. صمن اینکه جوایز نقدی مسابقات می تواند انگیزه مناسبی برای عملکرد بهتر باشد.

سعید معروف کاپیتان تیم ملی والیبال

میزبانی ارومیه و اردبیل به جای تهران

به نظر من انتخاب ارومیه که مهد والیبال است و نیز شهر اردبیل که پیش از این در مسابقات امیدها شایستگی خود را نشان داده اتفاق بسیار مثبت و امیدوار کننده ای است. همین امر باعث می شود کشورهای خارجی که به این شهرها سفر می کنند با جاذبه های این شهرها بیش تر آشنا شوند و ذهنیت بهتری نسبت به کشور ما پیدا کنند. البته لازم است علاوه بر زمین های تمرین و امکانت رفاهی ورزشی، تمهیدات لازم جهت اسکان، حمل و نقل و گردشگری تیم های خارجی در نظر گرفته شود. در مجموع موافق چنین انتخاب هایی برای میزبانی هستم و به هواداران والیبال تبریک می گویم.

مسابقات انتخابی المپیک

شانس خوبی برای صعود مستقیم به المپیک داریم.نباید نا امید شویم. پیش از این هم روسیه را برده ایم و با وجود میزبانی آن ها شانس تقریبا برابری برای صعود داریم. روسیه کادر جدیدی دارد که برای شناخت از بازیکنان به زمان نیاز دارند و ما در مقابل این تیم بدون شانس نیستیم. امتیاز مثبت ما در انتخابی المپیک تجربه بالا و نگرش بهبود یافته لژیونرها است. آن ها در مسابقات مختلف باشگاهی تحت فشار قرار گرفته اند و این امر برای آنها حائز اهمیت است. باید از پتانسیل بازیکنان جوان و نیز لژیونرها بهترین استفاده را ببریم. حتی اگر در دور اول نتوانیم صعود کنیم در مسابقات انتخابی قاره ای بیشترین بخت را داریم. به هر حال اولویت ما حضور در المپیک است زیرا این حضور والیبال ما را دوباره زنده خواهد کرد و مثل دوره قبل تاثیر مثبتی خواهد داشت. پس از آن مسابقات قهرمانی آسیا ضرورت دارد.

کیفیت و سطح فنی لیگ برتر ۹۷

امسال لیگ ما با توجه به عدم سرمایه گذاری های کلان تیم هایی مثل بانک سرمایه و پیکان باعث به تعادل رسیدن قدرت تیم ها شد. علاوه بر این حضور ملی پوشان در تیم های اروپایی باعث شد جوانان خودی نشان دهند و با انگیزه تر باشند. باید قبول کنیم لیگ امسال کیفیت فنی بالایی نداشت اما جذابیتش زیاد بود و همین امر باعث تنش بین تماشاگران می شد چون هر یک از تیم ها در خود این توان را می دیدند که مدعی باشند. در نهایت هم تیم شهرداری ورامین که مهره های مطرح به نسبت کمتری نسبت به سایر مدعیان داشت با تلاش و جنگندگی به مقام قهرمانی رسید. همیشه هزینه های زیاد موفقیت به همراه ندارد و ورامین این اصل را ثابت کرد. امیدوارم کیفیت لیگ در سالهای بعد بهتر شود و قانون مندی و ضابطه جای رابطه را بگیرد.


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image