۰
۰

جهان والیبال – براساس اظهارات ژدپلوسکی عضو لهستانی بورد فدراسیون جهانی والیبال، این سازمان طرح هایی را آماده ارائه دارد که منجر به تغییرات وسیعی در برگزاری والیبال در سطح بین المللی خواهد شد. قرار است درخصوص مسائل مذبور در ماه می (اردیبهشت/خرداد ۹۸) و در نشست هیئت رئیسه فدراسیون جهانی تصمیم گیری شود.

 رنکینگ آزمایشی جدید

قرار است طرح رنکینگ آزمایشی جدید ارائه شود که به موازات رنکینگ سابق در صورت تصویب بصورت آزمایشی در یک دوره اجرایی می شود. ظاهرا رنکینگ جدید هم شباهت بیشتری با رنکینگ فدراسیون جهانی فوتبال خواهد داشت و مسابقه محور خواهد و هر مسابقه رسمی امتیاز خود را خواهد داشت برخلاف رنکینگ سابق که امتیازات رتبه بندی تیم ها در تورنمنت ها ملاک بود. پس از تمام دوره آزمایشی تصمیم گیری خواهد شد کدامیک از دو رنکینگ واقعیت را بهتر انعکاس داده و انتخاب خواهند شد.

والیبال قهرمانی جهان ۲۰۲۲

مهمترین بخش طرح تصمیم گیری در کنار رنکینگ، درباره دومین رویداد معتبر این رشته ورزشی خواهد بود جایی که گفته می شود قرار است رقابت های انتخابی قهرمانی جهان ۲۰۲۲ دچار تحولاتی زیادی شود براین اساس:

در بخش مردان تیم روسیه به عنوان میزبان و لهستان قهرمان دوره قبلی که از هم اکنون حضورشان در دوره بعدی قطعی شده است و ۲۲ تیم باقی مانده بدین صورت انتخاب خواهند شد:

۱- مسابقات قهرمانی قاره های پنج گانه در دوره بعدی (۲۰۲۱) انتخابی قهرمانی جهان خواهد بود. براین اساس قهرمان و نایب قهرمان هر قاره مستقیما به قهرمانی جهان صعود خواهد کرد.
۲- تکلیف ۱۲ تیم باقی مانده براساس انتخابی بین المللی روشن خواهد شد. ۲۴ تیم برتر رنکینگ (تا آن زمان تعیین وضعیت شده است) که تاکنون به قهرمانی جهان راه پیدا نکرده اند در ۶ گروه ۴ تیمی تقسیم خواهند شد و دو تیم برتر هر گروه به قهرمانی جهان صعود خواهد کرد.

فرمت برگزاری مسابقات بخش مردان هماننده دوره گذشته خواهد بود و در ۴ گروه ۶ تیمی مسابقات برگزار خواهد شد. ۴ تیم برتر هر گروه به دور بعدی صعود کرده و امتیازات دور قبل را با خود به همراه خواهند اورد.

فدراسیون والیبال لهستان مدعی شده که فدراسیون جهانی موافقت اولیه خودش را با برگزاری دیدارهای مقدماتی گروه لهستان در شهر کالینینگراد (نزدیک مرز روسیه با لهستان) اعلام کرده است.

قهرمانی تیم ملی والیبال لهستان در جام واگنر 2017

 در بخش زنان باتوجه به میزبانی مشترک هلند و لهستان مساله کمی متفاوت است، هلند و لهستان (میزبانان) و صربستان (قهرمان دوره قبل) صعود خود را مسجل کرده اند و تکلیف ۲۱ تیم باقی مانده بصورت زیر مشخص خواهد شد:

۱- همانند بخش مردان ۱۰ تیم برتر مسابقات قاره ای در قاره های پنجگانه در قهرمانی قاره ها مشخص خواهد شد و قهرمان و نایب قهرمان به مسابقات قهرمانی جهان صعود خواهند کرد.
۲- تکلیف ۱۱ تیم باقی مانده نیز در انتخابی بین المللی مشخص خواهد شد که بر این اساس، ۲۴ تیم برتر رنکینگ که تاکنون به قهرمانی جهان راه پیدا نکرده اند در ۶ گروه چهارتیمی تقسیم خواهند شد و تیم های اول هر گروه به همراه ۵ تیم برتر دوم گروه ها به قهرمانی جهان صعود خواهند کرد و ضعیفترین تیم دوم گروه ها در رده بندی حذف خواهد شد.

فرمت برگزاری در مرحله دوم مسابقات در بخش زنان نیز با مردان متفاوت خواهد بود و مسابقات در این مرحله در دو گروه هشت تیمی تشکیل خواهد شد.

تقویم برگزاری تا ۲۰۲۱

تقویم برگزاری مسابقات بین المللی که تحت نظر FIVB برگزار می شود بدون تغییر باقی بماند.

لیگ ملت های والیبال

مرحله نهایی لیگ ملت های والیبال به ۸ تیم افزایش خواهد یافت و برخلاف دوره های گذشته بصورت سیستم پلی آف برگزار می شود و تیم های برنده هر مسابقه پلی آف به جمع چهار تیم پایانی و مرحله نیمه نهایی راه خواهند یافت. این تغییرات در هر دو بخش مردان و زنان در صورت تصویب اعمال خواهد شد.

لیگ ملت های والیبال

جام جهانی والیبال ۲۰۱۹

اولین مهلت زمانی اعلام لیست گسترده ۲۵ نفره تیم به همراه مربیان ۶ هفته قبل از آغاز مسابقات خواهد بود و تا ۲۴ ساعت قبل از آغاز مسابقات مهلت نهایی اعلام ۱۴ نفر اصلی خواهد بود، این مساله بویژه برای تیم های اروپایی حائز اهمیت خواهد بود که با فاصله زمانی کمی (یک روز پیش از آغاز جام جهانی) مسابقات قهرمانی اروپا را به پایان رسانده اند.

در چند هفته گذشته فدراسیون جهانی اسامی تیم های شرکت کننده در جام جهانی ۲۰۱۹ را اعلام نمود که در بخش مردان ، ژاپن (میزان) – لهستان (قهرمان جهان) – ایران – استرالیا – مصر – تونس – ایتالیا – روسیه – آمریکا – کانادا – برزیل – آرژانتین ، ۱۲ تیم شرکت کننده خواهند بود و در بخش زنان ۱۲ تیم، ژاپن (میزبان) – صربستان (قهرمان جهان) – چین – کره جنوبی – کنیا – کامرون – روسیه – هلند – آمریکا – دومنیکن – برزیل و آرژانتین شرکت کننده خواهند بود. تیم برنده ۶۰۰ هزار دلار + ۳۰ هزار دلار برای فدراسیون دریافت خواهد کرد و تیم های دوم و سوم به ترتیب ۳۰۰ هزار دلار +۱۵ هزار دلار و ۱۰۰ هزار دلار +۱۰ هزار دلار دریافت خواهند کرد.

تغییر بعدی هم درباره پیراهن ها خواهد بود که بر روی پیراهن علاوه بر پرچم حروف اختصاری سه حرفی کشور حک شود.

جام جهانی ۲۰۲۳

همچنین درباره پس از دوره پیش رو، دوره بعدی جام جهانی در سال ۲۰۲۳ مجددا بخشی از انتخابی المپیک باشد و دو تیم برتر به المپیک ۲۰۲۴ پاریس صعود کنند، تصمیم گیری خواهد شد.

 والیبال باشگاه های جهان

در نهایت والیبال باشگاهی قهرمانی جهان در بخش زنان با شرکت ۸ تیم در چین بصورت پلی آف برگزار شود و در بخش مردان قطعا در لهستان برگزار نمی شود و البته هنوز میزبان مشخص نشده است و شاید به برگزاری تک مسابقه بین قهرمان لیگ قهرمانان اروپا و قهرمان آمریکای جنوبی بسنده شود.


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image