۰
۰

به گزارش خبرگزاری جهان والیبال به نقل از فدراسیون والیبال، بیست و ششمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های دسته یک ایران از روز سوم آبان ماه سال جاری آغاز می شود.

نشست قرعه کشی این رقابت ها از ساعت ۱۴ امروز (چهارشنبه) با حضور محمود افشاردوست دبیرکل، منوچهر پورحسن رئیس سازمان لیگ، امیدوار حاتمی رئیس کمیته داوران و نمایندگان باشگاه های شرکت کننده در این رقابت ها برگزار شد اما سازمان لیگ به دلیل تکمیل نبودن پرونده تیم های شرکت کننده قرعه کشی را انجام نداد.

به همین دلیل سازمان لیگ تا روز چهارشنبه ۱۲ مهرماه به باشگاه های شرکت کننده مهلت داد تا مدارک خود را تکمیل کنند و در صورتی که تا این مهلت موفق به تکمیل مدارک نشوند، از لیگ دسته یک کنار گذاشته می شوند.

بر اساس اعلام رئیس سازمان لیگ در این نشست، لیگ دسته یک سال ۹۶ در دو مرحله مقدماتی و پلی آف برگزار می شود که دیدارهای سه مرحله پلی آف به شکل دو برد از سه بازی خواهد بود.

منوچهر پورحسن تاکید کرد: برنامه سازمان لیگ اینگونه است که تیم هایی در این رقابت ها پذیرفته می شوند که توانایی حضور در لیگ را داشته باشند. مدارکی از جمله مجوز باشگاه، تسویه حساب با بازیکنان، کادر فنی و فدراسیون، چک ضمانت به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان و دیگر مدارک مدنظر باید کامل شود تا با حضور تیمی در لیگ دسته یک موافقت شود.

وی با بیان اینکه اجاره نامه سالن نشان می دهد که سالن برای تمرین و بازی در اختیار باشگاه شرکت کننده است، گفت: در مجموع تا زمانی که با حضور باشگاهی در لیگ یک موافقت نشده است، نباید آن باشگاه هزینه ورودی به حساب فدراسیون واریز کند.

سرپرست سازمان لیگ تاکید کرد: با توجه به اینکه بسیاری از تیم های لیگ دسته یک شاکی خصوصی دارند و بدهکار هستند، امکان برگزاری قرعه کشی امروز وجود ندارد و اگر تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه ۱۲ مهرماه نیز این مشکلات برطرف نشود، قرعه کشی بدون این تیم ها برگزار خواهد شد و تیم ها جایگزین می شوند.

وی تاکید کرد: برای فدراسیون تعداد تیم های شرکت کننده در لیگ دسته یک اولویت ندارد و اگر نیاز باشد با ۱۲ تیم و یا حتی کمتر مسابقات را برگزار می کنیم. اما حداکثر تیم های شرکت کننده نیز ۱۶ تیم خواهد بود.

پورحسن به مکاتبه با فدراسیون جهانی والیبال اشاره کرد و گفت: اسامی تیم های لیگ برتری و دسته یک را به FIVB دادیم و آنان اعلام کردند چندین تیم ایران اجازه جذب بازیکن خارجی ندارند، زیرا این تیم ها به تعهدات خود برابر بازیکنان خارجی عمل نکردند و با آنان تسویه حساب نکردند.

وی در ادامه درباره نحوه برگزاری لیگ دسته یک گفت: لیگ دسته یک حداکثر با ۱۶ تیم برگزار می شود و اگر تعداد تیم های شرکت کننده از ۱۲ تیم بیشتر باشد، دور مقدماتی در دو گروه برگزار خواهد شد. اگر دو گروه بودند در مرحله نخست پلی آف تیم های اول تا چهارم گروه اول به صورت ضربدری با گروه دوم بازی می کنند و اگر دور مقدماتی در یک گروه برگزار شد، در مرحله پلی آف تیم های اول تا هشتم به پلی آف صعود می کنند و در مرحله نخست پلی اف تیم اول با هشتم، دوم با هفتم، سوم با ششم و چهارم و پنجم بازی می کنند.

دبیرکل فدراسیون والیبال نیز در این نشست گفت: تمام بحث فدراسیون روی اتفاقاتی است که برای بازیکنان و بدنه تیم ها ایجاد می شود. اگر فدراسیون سخت گیری می کند، برای خودش نیست و تنها برای قانونمند شدن مسابقات است.

محمود افشاردوست تصریح کرد: اگر باشگاه ها شاکی نداشته باشند، فدراسیون خوشحال است و اگر امکانات در استان ها برای والیبال ایجاد شود باعث خوشحالی فدراسیون خواهد شد، بنابر این باید مدارک را کامل کنید و اینکه تا این نشست هنوز مدارک ناقص است، نشانه خوبی نیست.

در ادامه این نشست از سوی نمایندگان باشگاه ها مواردی مطرح شد که تغییر در سهمیه بندی جذب بازیکن از لیگ برتر و دسته یک از جمله آنان بود. بر اساس آئین نامه تیم های لیگ دسته یک اجازه جذب پنج بازیکن لیگ برتر و پنج بازیکن دسته یک دارند که با تجدید نظر در این موضوع تیم ها اجازه جذب ۱۰ بازیکن از لیگ دسته یک و برتر دارند که می تواند تعداد دسته یکی ها بیشتر از پنج بازیکن باشد.


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image