۰
۰

به گزارش خبرگزاری جهان والیبال به نقل از فدراسیون والیبال، تیم ملی والیبال ایران از ساعت ۱۰ و ۱۰ دقیقه صبح روز یکشنبه در آخرین دیدار خود در جام قهرمانان سال ۲۰۱۷ در حالی به مصاف فرانسه قهرمان لیگ جهانی امسال می رود که برای کسب نخستین مدال جهانی محکوم به شکست این تیم است.

با وجود حضور دیرپاتر فرانسوی ها در والیبال دنیا و حضورشان از نخستین دوره مسابقات قهرمانی جهان ۱۹۴۹ و ایران از سال ۱۹۷۰ در مسابقات قهرمانی جهان صوفیه، هیچ گاه فرصتی برای رویارویی دو تیم در تورنمنت های مختلف دست نداد.

در کارنامه بازی های رسمی دو تیم تنها دو بازی آن هم در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۴ لهستان به چشم می خورد که فرانسوی ها چه در مرحله گروهی دور مقدماتی و چه در دور دوم این بازی ها، توانستند هر دو بار با نتایج ۳ بر یک و ۳ بر ۲ تیم ملی ایران را شکست دهند. البته دو تیم دو بار در سال ۲۰۱۶ در فرانسه در آستانه مسابقات انتخابی المپیک ریو هم دو بازی تدارکاتی در خاک این کشور داشته اند که در آن دو بازی نیز فرانسوی ها با نتایج سه بر یک و سه بر صفر پیروز شده اند.

بازی نخست دو تیم جام قهرمانان بزرگ جهان در حقیقت سومین بازی رسمی دو کشور محسوب می شود. نکته جالب همسایگی دو تیم در رده بندی فدراسیون جهانی FIVB است که ایران با ۱۵۷ امتیاز در مکان هشتم قرار دارد و فرانسوی ها با ۱۷۰ امتیاز در جای نهم ایستاده اند.

** بهترین تیم فرانسه در تاریخ این کشور

تیم ملی والیبال کنونی فرانسه را می توان بهترین تیم ملی تاریخ این کشور قلمداد کرد که به رغم ناکامی در المپیک ۲۰۱۶ ریو و قهرمانی اروپا ۲۰۱۷ و به رغم همه امیدواری ها پس از مقام چهارمی مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۴ لهستان، دو بار در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ قهرمان لیگ جهانی و یک عنوان سومی در سال ۲۰۱۶ کراکوف کسب کرد . همچنین در دوران تیله آنها فاتح رقابت های قهرمانی اروپا در سال ۲۰۱۵ شدند و اخیرا هم در مسابقات انتخابی جهان در قاره سبز توانستند جواز صعود به مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۸ ایتالیا و بلغارستان را به دست آورند.

تا قبل از به دست آمدن این افتخارات مهم، همه نتایج قبلی آنها کسب مقام هشتمی المپیک ۱۹۸۸ سئول، نایب قهرمانی لیگ جهانی ۲۰۰۶ مسکو، ۴ مدال نقره و دو مدال برنز در قهرمانی اروپا و مدال برنز قهرمانی جهان ۲۰۰۲ در آرژانتین بوده است.

لورانت تیله سرمربی موفق فرانسه که از سال ۲۰۱۰ به بعد ، پس از فیلیپ بلین هدایت تیم ملی این کشور را بر عهده گرفته با نسلی جدید از ستارگان والیبال مثل انگاپت، تونیوتی، لی روکس، لی گاف، گربینکوف و … به رغم خداحافظی روزیر و یکی دو تن از ستارگان با تجربه، پایه های یک تیم قدرتمند را پی ریزی کرده است که همچنان قادرند سال ها در آسمان والیبال جهان بدرخشند .
فرانسه در این دوره از جام قهرمانان بزرگ جهان بدون انگاپت مصدوم و کوین لی روکس شرکت کرده و به جای آنان بازیکنان جوانی را به تیم ملی فراخوانده است. در تیم ملی فرانسه حاضر در ژاپن، کوین تیله فرزند سرمربی همانند قهرمانی اروپا در نقش لیبرو ظاهر شده و از وجود گربینکوف به عنوان بازیکن دریافت کننده در عقب زمین استفاده می شود . ضمن آنکه تیله از بازیکنان با تجربه ای چون تونیوتی بهترین پاسور لیگ جهانی ۲۰۱۷ ، جولین لینل ، نیکولاس لی گاف ، آنتونی بریزارد و سلی ونوت در کنار نفرات جوانی مثل استفان بویر ، روسارد ، بارتیلیمی ، بولتور و پاتری باز هم تیم قدرتمندی را به میدان فرستاده است .

به رغم اینکه تیم فرانسه در جام قهرمانان جهان تنها یک برد کسب کرده است و با سه امتیاز در رتبه پنجم مسابقات قرار دارد و امیدی نیز به کسب سکو ندارد، اما پیروزی بر این تیم همچنان کار دشواری است که ایگور کولاکوویچ و شاگردانش پیش رو دارند. به ویژه این موضوع که سکو نشینی ایران در این رقابت ها به پیروزی در این مسابقه مرتبط است، حتما استرس بیشتری به بازیکنان و کادر فنی خواهد داد.


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image