۰
۰

به گزارش خبرگزاری جهان والیبال به نقل از فدراسیون والیبال، هجدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی زنان جهان با حضور ۲۴ تیم از ۷ تا ۲۸ مهرماه سال ۱۳۹۷ به میزبانی ژاپن برگزار می‌شود و تیم ملی والیبال ایران از ۲۹ شهریور تا ۲ مهرماه سال جاری در مرحله نهایی انتخابی این رقابت ها در گروه B آسیا و در کشور تایلند به میدان می رود.

مصطفی شجاعی، مشاور فنی تیم ملی والیبال بانوان گفت: استارت تمرینات تیم ملی والیبال بانوان از ۲۸ خردادماه زده شد و کمتر از ۴۵ روز برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا فرصت داشتیم. زمان بسیار کمی بود و بازیکنان را بر اساس مشورت با مربیان به اردو دعوت کردیم.

وی با بیان اینکه سیاست فدارسیون والیبال برای تیم ملی بانوان سه محور کلی دارد، گفت: دوری از حواشی، رعایت نظم و انضباط و میل به جوانگرایی سه محور کلی است. دکتر محمدرضا داورزنی سرپرست فدارسیون والیبال نیز بر این موارد تاکید دارد و معتقد است که عملکرد بانوان به رغم ۱۰ سال حضور در رقابت های قاره آسیا مناسب نبوده و باید جوانگرایی در این تیم صورت پذیرد.

شجاعی ضمن احترام به مربیانی که در گذشته برای تیم ملی بانوان زحمت کشیدند و بازیکنانی که سال ها سختی در این تیم کشیدند، گفت: به هر حال تحول در تیم ملی والیبال بانوان ضروری بود و باید از یک زمانی استارت این کار زده می شد. قبل از مسابقات قهرمانی آسیا این روند را شروع کردیم، اما به دلیل اهمیت رقابت ها امکان تغییر زیاد وجود نداشت و برای مسابقات انتخابی جهان که احتمال صعود ایران بسیار سخت است، جوانگرایی را کامل انجام دادیم تا برای مسابقات سال های آینده که بازی های آسیایی اندونزی نخستین هدف است، تیم جوانی آماده کنیم.

وی تاکید کرد: میانگین سنی تیم ملی والیبال بانوان ایران در رقابت های قهرمانی آسیا در فیلیپین ۲۶ سال و میانگین قدی نیز یک متر و ۷۸ سانتی متر بود. تیم فعلی با میانگین سنی کمتر از ۲۲ و نیم سال و از نظر قدی میانگین یک متر و ۸۰ سانتی متر در شرایط بسیار مناسبی قرار دارد. این تیم از نظر شرایط سنی برای حداقل چهار سال آینده ایران مناسب و دو سال دیگر در بهترین شرایط ممکن قرار می گیرد. اکثر بازیکنان فعلی از تیم ملی امید به بزرگسالان آمدند و در ضمن بازیکنان زیر ۲۵ سال تیم ملی را نیز حفظ کردیم.

مشاور فنی تیم ملی والیبال بانوان ادامه داد: اگر فرصت لازم داشتیم، حتما تمرینات این بازیکنان را در دو گروه الف و ب پیگیری می کردیم که گروه ب به لحاظ تکنیکی نیاز به تمرین داشتند و در گروه الف نیز تمرینات تاکتیکی محور اصلی خواهد بود، اما فعلا شرایط برای این کار مهیا نیست. بازیکنان فعلی هم باید به بلوغ تاکتیکی و هم بلوغ تکنیکی برسند تا در نهایت با بلوغ روانی آماده حضور شایسته در رقابت های قاره کهن آسیا شوند. اگر این شرایط بوجود آید، تیم ملی والیبال ایران می تواند در چهار سال دیگر در جمع چهار تیم برتر آسیا قرار گیرد. البته باید اردوهای متعدد برگزار کنند و در مسابقات مختلف شرکت کنند تا اعتماد به نفس لازم را به دست آوردند.

شجاعی با بیان اینکه جوانگرایی همیشه هزینه دارد، گفت: به عنوان مثال در رقابت های قهرمانی مردان اروپا روسیه قهرمان و آلمان به عنوان تیم شگفتی ساز، نایب قهرمان شد. اما تیم هایی مانند فرانسه قهرمان لیگ جهانی و لهستان میزبان و قهرمان جهان، رتبه های نهم و دهم اروپا را کسب کردند، چون جوانگرایی کردند.

وی ابراز امیدواری کرد که تیم ملی والیبال بانوان با برنامه ریزی بلند مدت شرایط مناسبی پیدا کند و گفت: اگر شرایط مهیا شود، من یقین دارم که در دو سال آینده و رقابت های قهرمانی آسیا، تیم ایران قطعا رتبه بهتری از هشتم یا نهمی آسیا به دست می آورد.

مشاور فنی تیم ملی والیبال بانوان در پیش بینی رقابت های انتحابی جهان در گروه B گفت: تایلند وضعیت مناسبی دارد و میزبان است. این تیم بهترین پاسور جهان را در اختیار دارد و بازیکن ۱۷ ساله این تیم نیز بهترین دریافت کننده آسیا است. این شرایط نشان می دهد که این تیم آینده بسیار خوبی خواهد داشت. به نظر من تایلند و کره جنوبی از این گروه دو تیم صعود کننده خواهند بود. البته تیم ایران نیز امیدوار است، تلاش خود را می کند برای بیست می رویم که نمره ۱۵ بگیریم.

وی تصریح کرد: بازنگری اساسی در والیبال بانوان نیاز داریم تا در آسیا حرفی برای گفتن داشته باشیم و نیم نگاهی نیز به جایگاه چهار تیم برتر آسیا بکنیم . مردان نیز این روند را طی کرده اند و چیزی عجیبی نیست.

شجاعی درباره سابقه مربیگری خود در والیبال و تیم های ملی گفت: نخستین مربی ولاسکو در ایران، من بودم و مدت شش ماه با این مربی در تیم ملی کار کردم و در رقابت های زیر گروه لیگ جهانی نیز با ولاسکو و تیم ملی والیبال ایران به عنوان مربی حضور داشتم. در باشگاهی نیز سابقه طولانی داشتم و یکی از مربیانی بودم که از پایه کار خود را شروع کردم .با تیم باریج اسانس کاشان دو سال در دسته دو، دو سال دسته یک و دو سال در لیگ برتر حضور داشتم و قهرمان و شگفتی ساز لیگ برتر نیز شدیم.

وی در پایان در پاسخ به این سئوال که آیا بین بازیکنان و کادر فنی اختلافی وجود دارد، گفت: هیچ اختلافی بین بازیکنان و کادر فنی وجود ندارد. اگر بازیکنی خط می خورد، دلایل فنی دارد و به اختلاف ربطی ندارد. هر ورزشی بازیکنانش در سن خاصی پا به سن می گذارند که در والیبال این میزان ۳۰ سالگی است و در ژیمناستیک نیز بازیکن ۲۰ ساله، پا به سن گذاشته محسوب می شود.

قاره آسیا علاوه بر میزبان (ژاپن)، چهار سهمیه دیگر در مسابقات والیبال قهرمانی زنان جهان دارد و مرحله نهایی مسابقات انتخابی در قاره آسیا با حضور ۱۰ تیم در دو گروه زیر برگزار می‌شود که از هر گروه دو تیم سهمیه کسب می کنند.

گروه A به میزبانی قزاقستان: چین، قزاقستان، چین تایپه، استرالیا و فیجی

گروه B به میزبانی تایلند: کره جنوبی، تایلند، ویتنام، ایران و کره شمالی


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image