۰
۰

به گزارش خبرگزاری جهان والیبال، در آخرین روز از هفته پایانی مرحله مقدماتی لیگ جهانی والیبال تیم های ملی ایران و روسیه در برابر یکدیگر قرار گرفتند. این بازی برای روسیه حائز اهمیت بود چرا که با پیروزی در این دیدار می توانست شانس خود را برای صعود زنده نگه دارد. در آن سو برای ایران یک دیدار تشریفاتی به حساب می آمد چون صعود ایران با توجه به شرایط جدول غیر ممکن بود.

روسها که با یک ترکیب کاملا متفاوت نسبت به سالهای گذشته پای در این رقابت ها گذاشته بودند به مرور به ترکیب دلخواه خود رسیده بودند به طوری که با جوانان بلند قامت خود توانسته بودند در هفته پایانی دو برد برابر لهستان و آمریکا به دست آورند.

تیم ایران نیز به دلیل اینکه شانس صعود نداشت با ترکیب ذخیره های خود به میدان آمد البته تنها نظری به کار گرفته نشده بود و به جای او عبادی پور قرار گرفته بود.

ست اول

در اوایل ست فئوکتیستوف سرویس های خوبی زد. پس از آن دو تیم، چندان سرویس های خوبی نزدند. برخی از سرویس های بازیکنان ایران بسیار ساده بود که هیچ سودی برای تیم ایران در پی نداشت. به مرور سرویس های ایران از سادگی در آمد و کمی دریافت تیم روسیه را به دردسر انداخت. در انتهای ست، کوالف با سرویس ها خود دریافت تیم ایران را به طور کامل به هم ریخت و در حالی که ایران ۲۴-۲۱ در امتیاز جلو بود باز هم با امتیازات سرویس، یک ست را که پیش بود از دست داد.

دریافت های روس ها در امتیازات ابتدایی بعضاً چندان خوب نمی رسید اما حملات را با موفقیت انجام می دادند. هر چه به انتهای ست نزدیک می شدیم دریافت ها در زمین روسیه طوری می شد که مجبور می شدند تنها از پاسهای بلند استفاده کنند. دریافتهایی که در زمین ایران انجام می شد با اینکه خیلی خوب نبود و گاهی سال افزون ناچار بود از پایین پاس دهد اما به موفقیت حملات منتهی می شد. این روند ادامه داشت تا اینکه کوالف کاملا دریافت ایران را مختل کرد.

در امتیازات اولیه اگرچه روی برای بازیکنان روسیه توپهای بلندی ارسال می شد اما این بازیکنان از قامت بلند خود استفاده می کردند و توپها را به امتیاز تبدیل می کردند. دو تیم بیشتر از کنار آنتن حملات خود را انجام می دادند. رفته رفته از پاسهای سرعتی هم استفاده شد. پاسهای سرعتی توسط روس ها با ارتفاع خیلی بالا زده می شد و با دفاعی مواجهه نمی شد. در تیم ایران بیشتر توپها به قرا ختم می شد که این بازیکن نیز عملکرد خوبی داشت. همچنین تیم ایران از پایپ هم خوب استفاده می کرد.

پس از گذشت زمانی از بازی چند دفاع از ایران انجام شد. زمانی که فائزی در میدان بود و قرا و میرزاجانپور در خط جلو قرار می گرفتند دفاع ایران عملکرد خوبی از خود نشان می داد. به مرور سال افزون هم در دفاع موفق عمل کرد. در این ست تیم روسیه در این زمینه نسبت به ایران عملکرد ضعیف تری داشت.

ست دوم

باز هم همانند انتهای ست اول، کوالف با سرویس ها خود از تیم ایران امتیاز گرفت البته این بار در آغاز ست. خطاهای سرویس تیم ایران در سرویس های ساده به راحتی امتیازات را به روسیه تقدیم می کرد. سرویس های روس ها در این ست به شدت تیم ایران را تحت فشار قرار دارد. سرویس های بازیکنان ایران همانند ست قبل مشکلی برای تیم روسیه ایجاد نمی کرد.

دریافت های تیم ایران نسبت به ست اول ضعیف تر شد و توپها به پاسور نمی رسید. هیچ کدام از دریافت کننده های ایران دریافتهای خوبی نداشتند. برخلاف ایران تیم روسیه دریافت های خود را به پاسور می رساند و بازیکنان ایران نتوانستند دریافت روس ها را به دردسر بیندازند.

دو تیم باز هم بیشتر از پاسهای بلند در حمله استفاده می کردند و هر از گاهی پاسهای سرعتی هم داده می شد. تیم ایران اصلا از توپهای برگشت به خوبی استفاده نمی کرد. روس ها در این ست اکثر قریب به اتفاق حملات خود را به امتیاز تبدیل کردند. حملات ایران از دست می رفت و حتی پاسهای پایپ ایران نیز با دفاع روس ها مواجهه می شد.

برخلاف ست اول این روسها بودند که در دفاع عملکرد خوبی داشتند. بازیکنان این تیم با شناسایی حملات ایران حتی زمانی که توپ به سال افزون هم می رسید باز هم به راحتی اجازه گرفتن امتیاز به ایران را نمی دادند.

دو تیم در این ست توپگیری های خوبی انجام دادند. روسیه از این توپگیری ها برای گرفتن امتیاز بهره می برد  اما برخلاف روسیه این توپگیری ها برای تیم ایران حاصلی در پی نداشت. از میانه های ست عملکرد روسیه در این زمینه درخشان شد و تمامی بازیکن در همه پوئن ها برای گرفتن توپ تلاش می کردند.

ست سوم

در این ست سرویس های تیم ایران بهبود یافت و توانستند ۳ امتیاز توسط میرزاجانپور، عبادی پور و سال افزون کسب کنند. تیم روسیه نیز از گرفتن امتیاز سرویس بی نصیب نبود و توسط ژیگالوف و به ویژه لیخوشرستوف به امتیاز رسیدند.

تا میانه های ست دریافت های ایران کمی نسبت به ست های قبل بهتر شده بود اما پس از آن شدیدا افت کرد و برای حملات ایران مشکل جدی به وجود آورد. روس ها با اینکه چند امتیاز سرویس به ایران دادند در بقیه موارد مشابه ست های قبل دریافت داشتند.

در ابتدای ست قرا چند حمله را از دست داد. تا جایی که توپها به پاسور می رسید تیم ایران از نقشه های مختلف استفاده می کرد ولی از منطقه ۲ موفق به امتیازگیری نمی شد. رفته رفته با بالا رفتن درصد خطا در دریافت، آبشارهای ایران هم با اشتباهات فروانی همراه شد و توپها یکی پس از دیگری به خصوص توسط میرزاجانپور از دست می رفت. روسها کماکان در حملات کم اشتباه ظاهر می شدند و به ویژه توپهای سرعتی را به خوبی می زدند. اگر بازیکنان سرعتی این تیم توپ را به اوت نمی فرستادند با هیچ دفاع و یا توپگیری در زمین ایران همراه نمی شد.

در همان شروع ست، دفاع های روس ها در برابر پشت خط زن ایران شکل گرفت. پس از وقت استراحت دوم دفاع های روسیه پیاپی شکل می گرفت و روی تمامی حملات ایران تاثیر خود را می گذاشت. دفاع ایران در این ست عملکرد ضعیفی داشت و در حد نظاره گر حملات روسیه تنزل یافت.

در لحظاتی از بازی دو تیم بازی خوبی در توپگیری از خود نشان دادند و سبب شکل گیری رالی های زیبا و جذاب شدند.

محمد جواد معنوی نژاد دریافت کننده تیم ملی والیبال

لیگ جهانی با سه برد و شش باخت برای تیم ایران به پایان رسید. در حالی که بسیاری از تیم ها همچون ایتالیا، روسیه، آمریکا و فرانسه دست به جوانگرایی زدند اما تیم ایران این استراتژی را برای خود انتخاب نکرد و با نفرات اصلی در این مسابقات حاضر شد. اگرچه شاید برای تیم هایی مانند ایتالیا و آرژانتین مشخص شده باشد که جوانهایی با پتانسیل خوب نداشته باشند اما فرانسه، آمریکا و روسیه نشان دادند از بازیکنان جوان مستعدی بهره می برند.

تنها نکته مثبت این لیگ جهانی برای ایران که آن هم به صورت ناخواسته اتفاق افتاد، بازی گرفتن از معنوی نژاد بود که خوشبختانه نشان داد ایران همچنان می تواند بازیکن های با استعداد رو کند. البته شاید بتوان تا حدودی روی فائزی هم حساب باز کرد اگرچه در دفاع عملکرد مطلوبی از خود ارائه نداد و فقط در حمله خوب عمل کرد. بهتر این بود تعداد بیشتری از این بازیکنان جوان به کار گرفته می شدند تا عیارشان مشخص گردد.

استراتژی که فدراسیون داشت این بود که بازیکنان جوانان در همان تیم جوانان بازی کنند و بازیکنان زیر ۲۳ سال هم برای تیم زیر ۲۳ سال. در حالی که به نظر می رسد کشورهای صاحب والیبال اهمیت چندانی برای کسب مقام در رده جوانان و زیر ۲۳ سال قایل نیستند و اگر ببینند بازیکنی این پتانسیل را دارد که در تیم بزرگسالان بازی کند او را به تیم بزرگسالان اضافه می کنند. اصل برای این کشورها تیم ملی بزرگسالان است و تیم های پایه برای کسب مقام در درجه بعدی اهمیت قرار دارند. حضور اسماعیل نژاد و تقی زاده از تیم زیر ۲۳ سال و کریمی و مسافر از تیم جوانان در این مسابقات می توانست محک خوبی برای این بازیکنان باشد تا معلوم شود آیا می توان در مسابقات قهرمانی جهان سال بعد روی آنها حساب کرد یا خیر.

مسابقات قهرمانی جهان مسابقات با اهمیتی است زیرا که امتیازات زیادی برای رنکینگ دارد. تیم ها از بازیکنانی که در مسابقات گذشته قابلیت های خود را به اثبات رسانده اند استفاده می کنند. تیم ایران می توانست از این لیگ جهانی برای شناسایی بازیکنان با استعداد بهره ببرد تا در سال بعد در قهرمانی جهان در کنار بازیکنان با تجربه به تیم ایران برای کسب نتایج خوب کمک کنند. با این کار بازیکنان با تجربه با دیدن جوانهای توانمند، تلاش خود را بیشتر می کردند تا جای خود را در ترکیب از دست ندهند. به هر حال تیم ایران این فرصت طلایی را از دست داد و حالا باید دید چگونه می تواند برای قهرمانی جهان برنامه ریزی کند که با بهترین ترکیب وارد مسابقات شود.

امین حبیب زاده


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image