۲
۲

به گزارش خبرگزاری جهان والیبال، تیم های ملی ایران و لهستان در دومین روز از هفته پایانی مرحله مقدماتی لیگ جهانی والیبال در لهستان به مصاف یکدیگر رفتند.

در تیم لهستان بوشک به دلیل عملکرد نامناسب کورک در بازی های پیشین جایگزین این بازیکن شده بود ولی سایر بازیکنان اصلی به کار گرفته شده بودند. تیم ایران نیز در کمال ناباوری با ترکیب ناموفق بازی گذشته وارد میدان شده بود.

 

ست اول

در امتیازات ابتدایی این ست سرویس های جهشی موجی لمانسکی دریافت تیم ایران را دچار مشکل کرد و علاوه بر اینکه امتیاز مستقیم به دست آورد چند حمله ایران را نیز مختل کرد تا اختلاف به سود لهستان گردد. در امتیازات پایانی نیز بوشک با سرویس های قدرتمند خود تیم ایران را به دردسر انداخت. در تیم ایران برخلاف چند بازی گذشته قائمی از سرویس های پرقدرت استفاده کرد اما توپها به هر زحمتی به پاسور می رسید و حاصلی برای ایران نداشت.

دو امتیاز در ۸ امتیاز اول را تیم ایران با دریافت بد در اختیار لهستان قرار داد. در کل این ست نیز دریافت تیم ایران با نوسان همراه بود و گاهی اوقات دریافت مناسب و گاهی دریافت نامطلوب انجام می شد که در امتیازات پایانی درصد اشتباهات دریافت کننده ها بیشتر شد. تیم لهستان نیز اگرچه تعداد دریافت های عالی بالایی نداشت اما توپها در زمین نگه داشته می شد تا پاسور حتی با زحمت پاس خود را ارسال کند.

امتیازات اولیه دو تیم در اثر اشتباهات هر دو پشت خط زن حاصل شد. تا چند امتیاز اول بیشتر حملات دو تیم به صورت جاخالی انجام می شد. پس از گذشت زمانی از بازی آبشارها به درستی شکل گرفت. غفور همانند چند بازی اخیر همچنان ناموفق عمل می کرد. لهستانی ها حملات را با استفاده از کناره های آنتن شروع کردند اما به مرور روی به استفاده از پاسهای سرعتی آوردند که در امتیاز گیری موفق هم بودند. در تیم ایران علیرغم اینکه از همان ابتدا تنوع در حملات به کار گرفته می شد درصد حملات موفق پایین بود. در آن سو لهستانی ها حتی از دریافت های بد خود امتیازگیری می کردند.

دفاع های ایران در آغاز ست جور حمله را می کشید و نمی گذاشت اختلاف امتیاز به سود لهستان ایجاد شود. رفته رفته اما دفاع ایران اثربخشی خود را از دست داد و تمامی حملات لهستان تبدیل به امتیاز شد. در اواخر ست لهستان چند دفاع انجام داد تا از این حیث نیز از ایران عقب نماند.

ایران در توپگیری در این ست ضعیف عمل کرد اما لهستان تا حدودی موفق بود.

ست دوم

در ست دوم بینیک سرویس های خوبی زد و دریافت ایران را با چالش مواجهه کرد. درژیگا و کونارسکی هم تک سرویس هایی زدند که با اذیت کردن دریافت ایران تبدیل به امتیاز برای لهستان شد. در تیم ایران همچنان سرویس ها به گونه ای بود که سودی را برای تیم ایران در پی نداشت.

وضعیت دریافت دو تیم مشابه ست اول بود و تیم ایران در ابتدا و انتهای ست در این فاکتور دچار مشکل شد و قادر نبود حملات خود را به خوبی انجام دهد. عبادی پور بر خلاف گذشته بازی ضعیفی در این زمینه از خود نشان داد. تیم لهستان نیز علیرغم برخی از دریافت های نامناسب امتیاز سرویس به ایران نمی داد و حتی حملات خود را به خوبی ترتیب می داد.

دو تیم در حملات سعی در استفاده از تمامی مناطق داشتند و توپها کاملا تقسیم می شد. با این حال برخی حملات ایران ناموفق بودند. علاوه بر ضعف بازیکنان ایران در حملات، بعضا پاسهای معروف هم برای زدن آبشار مناسب نبود. بعد از وقت استراحت دوم حملات بلندزن های ایران کاملا دجار بحران شد. در حالی که تیم ایران این شرایط سخت را تجربه می کرد لهستانی ها نه تنها توپهای اول را می خواباندند بلکه اکثر قریب به اتفاق توپهای برگشت را هم به امتیاز تبدیل می کردند.

تا میانه های ست تیم لهستان دفاعی انجام نداده بود و این تیم ایران بود که چند دفاع را انجام داده بود. پس از آن، ورق به طور کامل برگشت و دفاع لهستان به خوبی شکل می گرفت و روی تمامی پاسهای بلند ایران اثر می گذاشت. بعد از وقت استراحت دوم تا پایان ست تنها یک آبشار قدرتی ایران تبدیل به امتیاز شد.

چند توپگیری خوب در امتیازات ابتدایی توسط لهستان انجام شد. پس از آن دیگر دو تیم در این زمینه موفق نبودند تا اینکه پس از وقت استراحت دوم که دفاع لهستان توپهای زیادی را در دفاع زخمی کرد و این تعوپها در انتهای زمین با دریافت همراه می شد.

ست سوم

سرویس های لهستانی ها در این ست دچار افت شد. خطاهای بازیکنان این تیم زیاد شد و سرویس هایی هم که با خطا همراه نبود مشکل چندانی برای تیم ایران ایجاد نمیکرد. وضعیت به همین منوال پیش می رفت تا اینکه بوشک در خط سرویس قرار گرفت و با سرویس های خود در نقش منجی تیم لهستان ظاهر شد. در حالی که تیم لهستان عقب افتاده بود سبب پیشی گرفتن این تیم در امتیازات شد. البته در تیم ایران بالاخره در این ست چند سرویس خوب توسط عبادی پور زده شد. سایر بازیکنان ولی سرویس های زیادی را از دست دادند و به راحتی امتیازات را به لهستان تقدیم کردند.

دریافت تیم ایران در این ست شرایط بهتری داشت ولی نهایتا در برابر سرویس های بوشک به مشکل برخورد. لهستانی ها در دریافت برخی از سرویس های جهشی موجی چندان مطلوب نبود اما به هر حال امتیاز را ازآن خود می کردند.

دو تیم در اوایل ست به خوبی از حملات خود استفاده می کردند. در این ست بازیکنان ایران به نسبت دو ست گذشته از توپهای برگشت بهتر استفاده می کردند. پس از مدتی پاسهای درژیگا افت کرد و تا حدودی حملات لهستان دچار افت شد. بعد از وقت استراحت دوم باز هم مشکل امتیاز گرفتن بلندزن ها به وجود آمد و حتی قرا که تا قبل از آن خوب کار کرده بود چند توپ پی در پی را نتوانست به امتیاز تبدیل نماید.

در امتیازات ابتدایی توپها توسط دفاع ایران به خوبی زخمی می شد و حتی گاهی امتیاز مستقیم به دست می آمد تا اختلاف امتیاز برای اولین بار در طول بازی به سود ایران گردد. در ادامه ایران نتوانست این عملکرد خود در دفاع را استمرار بخشد و حملات لهستان تبدیل به امتیاز می شد. لهستان نسبت به ست های قبل در این ست در دفاع چندان موفق نبود. با این حال این تیم توانست این ست و بازی را با پیروزی پشت سر بگذارد.

علیرغم اینکه ترکیب ابتدایی تیم ایران در برابر آمریکا عملکرد نامطلوبی از خود نشان داده بود باز هم همان ترکیب برای این دیدار انتخاب شد. مطابق انتظار این بازیکنان در این دیدار هم موفق عمل نکردند. غفور بدتر از بازیهای گذشته بود و در انتهای ست اول جای خود را به قرا داد. در کمال تعجب اما با شروع ست دوم بار دیگر غفور در ترکیب قرار گرفت تا به روند بد خود ادامه دهد. مسعود غلامی بازی فاجه باری را از خود به نمایش گذاشت. این بازیکن نه تنها هیچ کارایی در دفاع از خود بروز نداد، در حمله نیز از ۶ آبشار فقط دو امتیاز به دست آورد. موسوی هم همانطور که در نوشته های گذشته به آن اشاره شد در بدترین وضعیت دوران بازیگری خود قرار دارد. بازیکنی که هموراه جزو بهترین مدافعان روی تور جهان بوده است در طول سه ست تنها یک ریباند از خود ثبت کرده است. زمانی که در آمار پس از بازی دقت شود می توان به عمق فاجعه بازی دیشب پی برد که بالاترین درصد موفقیت حمله در تیم ایران ۳۳% بود. جالب اینجاست که بازیکنانی که در ست اول با عملکرد ضعیف خود روند نزولی تیم ایران را رقم زدند باز از شروع ست دوم در ترکیب قرار گرفتند. نگاهی به این نوع چینش ترکیب با توجه به روند بازی و عملکرد بازیکنان شک ببینده را از عدم استفاده از آنالیز و تحلیل به یقین تبدیل می کند. بازیکنان ذخیره ایران در این تورنمنت هرگاه به بازی گرفته شدند از بازیکنان اصلی تیم موثرتر بازی کردند و هم بازی های گذشته و هم بازی دیشب نشان داد با آمدن بازیکنان ذخیره روند حرکتی تیم ایران تغییر می کند حتی با یک تعویض. پیروزی های ایران هم با حضور بازیکنان ذخیره در تیم به دست آمد. دلیل این همه اصرار برای استفاده از عده ای خاص از بازیکنان در ترکیب تیم با توجه به عملکرد نامناسبشان واقعا نامشخص است. تیم ایران یک فرصت مناسب برای بهره گیری از جوانها را ازدست داد چرا که می خواست به سکو برسد. غافل از اینکه نه توانست به جمع ۶ تیم برسد و نه به خوبی جوانها را دارای تجربه کند. امید است نوع نگاه به تیم ملی والیبال تغییر کند و این ورزش از این مسیر قهقرایی که در پیش گرفته است نجات یابد.

امین حبیب زاده


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image