۰
۰

به گزارش  جهان والیبال نشست خبری ایگور کولاکوویچ، سرمربی جدید تیم ملی والیبال ایران صبح امروز در محل هتل آکادمی ملی فوتبال با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.در زیر مشروح صحبت های وی را می خوانید:

** گزارش خبرگزاری فارس:

کولاکوویچ در ابتدای این نشست خبری اظهار داشت: قبل از هرچیزی باید بگویم خوشحالم که این تعداد خبرنگار برای والیبال ابراز علاقه می کنند و اینجا حضور دارند. امیدوارم به عنوان شرکای ورزشی در آینده هم ارتباط خوبی با هم داشته باشیم. خوشحالم که سرمربی ایران هستم،چراکه یکی از قدرت های جهانی است. این یکی از سوابق من در بالاترین سطح ممکن است. در یک ماه گذشته تعداد زیادی از مسابقات داخلی ایران را زیر نظر گرقتم و جلسات متعددی را برگزار کردیم برای برنامه های اینده تیم ملی و به هگین واسطه دنبال هماهنگ سازی هستم.

وی افزود: در این یک ماه تصمیماتی گرفتیم. ۸ آوریل تیم ملی برای حضور در لیگ جهانی دور هم جمع می شود. در ابتدا بازیکنانی که قرار است تست شوند، می آیند و قرار است ۱۵ آوریل هم قرار است بازیکنان اصلی بیایند تا در لیگ جهانی هم حضور داشته باشند. توافقاتی برای بازی های دوستانه داشته باشیم.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران درباره برنامه بازی های تدارکاتی گفت: در ابتدا در مونته نگرو با تیم ملی این کشور بازی می کنیم و سپس با اسلوونی روبرو می شویم که نایب قهرمان اروپا است. پس از آن هم قرار است با لهستان روبرو شویم. انتظار من این است که ۲۱ می یک بازی دوستانه دیگر با لهستان برگزار کنیم تا به این ترتیب دور اول اماده سازی ما تمام شود و سپس به ایران برمی گردیم و برای لیگ جهانی اماده می شویم.

کولاکوویچ در ادامه درباره برنامه های پیش روی تیم ملی والیبال گفت: باید خود را برای جام ملت های آسیا و جام جهانی هم آماده کنیم. بعد از المپیک ریو قرار است دوره جدید برای توکیو آغاز شود. نمی دانم یک ماه آینده چطور خواهد بود. برای مسابقات مختلف بازیکنان متفاوتی دعوت خواهند شد تا برای المپیک توکیو اماده شوند. بدون شک از بازیکنان باتجربه هم استفاده خواهیم کرد تا جوانترها در کنار آنها عرض اندام کنند.

شاید در مرحله نخست بازیکنانی که سن بالاتری دارند حاضر نباشند، اما برای رسیدن به هدف خود در مرحله اول از جوانترها استفاده خواهیم کرد.

در حال حاضر نسبت به کیفیت بازیکنان باتجربه احترام خاصی قائل هستم اما شاید برای المپیک بعدی نتوانند همین کیفیت را داشته باشند. این حرف ها را روی تجربه ام می گویم چون در صربستان ۳ سال تغییر نسل ایجاد کردم.

وی افزود: من می دانم ایران سرشار از استعداد است و می توانند در دایره تیم ملی حاضر باشند، اما می دانید که ما محدودیت هایی داریم و نمی توانیم از تمام آنها استفاده کنیم. کولاکوویچ در ادامه پسخگوی پرسش های خبرنگاران شد.

** آیا به تعامل با خبرنگاران اعتقاد دارید یا خیر؟

اگر درست متوجه شده باشم باید بگویم من همیشه با اصحاب رسانه روابط حسنه داشته باشم و توقع دارم همیشه درست بگویند و واقعیت ها را منعکس کنند. من بسیار احترام می گذارم برای خبرنگاران و انتظار دارم این احترام متقابل باشد.

** برای دعوت از بازیکنان شایسته چه برنامه‌ای دارید؟

در افق جوانگرایی مان از جوانان استفاده می کنیم اما محور اصلی را شایسته ها تشکیل می دهند. در این بین ممکن است بازی کمتر به برخی ها برسد. جوانان قرار است در بخش هایی که ما کمبود داریم به ما کمک کنند. ما یک خانواده هستیم و وقتی سرپرست می خواهد خانواده را اداره کند، در ابتدا باید به فکر شایسته ها باشد، اما در کنار آن باید به فکر جوانانی که تازه از راه می رسند هم باشد.

** چقدر به باشگاه ها و لیگ اهمیت می دهید؟ سطح لیگ ایران نسبت به سایر لیگ های جهان چگونه است؟

تمامی ملی پوشان قرار است از دل لیگ خارج شوند پس باید به آن احترام گذاشت. دقیقا به همین دلیل یک ماه مسابقات را تماشا کردم و فیلم های زیادی را بررسی کردم. قبلا هم دیدم که رسانه های اروپایی هم لیگ ایران را زیر نظر می گیرند چون آن را در جمع لیگ های معتبر قرار می دهند. لیگ های لهستان و ایتالیا و روسیه جز برترین ها هستند و نمی توان گفت کدام بهتر است. شاید باشگاه های ایران خیلی ثروتمند نباشند، اما شانه به شانه جلو می روند و رقابت نزدیکی با هم دارند.

** نظرتان درمورد مصدومیت های سریالی ملی پوشان چیست؟

این فقط به ایران ربط ندارد. چون تقویم مسابقات فشرده است تمام کشورها با این موضوع درگیر هستند. با تعدادی از بازیکنان صحبت کردم و می دانم که فرصتی برای ریکاوری نداشتند و دائم درگیر مسابقات بودند. انسان مانند ماشین نیست که ۲۴ ساعته کار کند، بلکه نیاز به استراحت دارد تا خودش را بازسازی کند. همیشه زمانی را برای استراحت به بازیکنانم دادم و در ایران هم اینگونه کار خواهم کرد. بین ۷_۸ هفته زمان داریم تا بازیکنان بتوانند استراحت کنند. تلاش می کنیم روی بازیکنانی که فشار زیادی روی آنها بود، دقت بیشتری داشته باشیم. گزارشی از پزشک تیم ملی گرفتم و هیچ کدام موضوعاتی نیست که قابل حل نباشد.

** جای خالی مهدوی و محمودی که از تیم ملی خداحافظی کرده اند را چگونه پر خواهید کرد؟

مهدوی کارش تمام شده اما با محمودی حرف زدم و فهمیدم درگیر مشکلات جسمی و روحی متعدد است. تلاش نکردم حتما برگردد اما خواستم بیشتر فکر کند چون پست حساسی دارد. مشکلات وی را درک می کنم و امیدوارم بهترین تصمیم را بگیرد.

** جوانگرایی و نتیجه گرایی چگونه در کنار هم قرار خواهید داد. کدام یک برایتان مهمتر است؟

گفتم که خیلی مهم است که نتایج را حفظ کنیم و در حین کار محوریت اصلی تیم ملی را هم حفظ کنیم و هر جا نیاز داشتیم جوانگرایی کنیم. ممکن است در مقطعی با مشکل روبرو شویم، اما پس از مدتی درست خواهد شد. برای ۲۰۲۰ احتمالا تعدادی از بازیکنان کنونی نمی توانند حضور داشته باشند و باید از جوان ترها استفاده کنیم.

** کدام بازیکن پدیده لیگ بود؟

من تمرینات برخی باشگاه ها و تیم های ملی را هم زیر نظر داشتم. بر همین اساس گفتم ایران پتاسنیل بالایی دارد، اما از بازیکنی نام نمی برم چون درست نیست. چون نظر کنونی من برای سن و سال جوانان خطرناک است و آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

** نظم در تیم ملی برای شما چه جایگاهی دارد؟ ایا امکان دارد بازیکنی بخاطر بی نظمی و با وجود تکنیک بالا کنار گذاشته شود؟

حضور در تیم ملی برای هر بازیکنی یک افتخار است. از این نظر توقع دارم ملی پوشان فقط سفیر ورزش خود نباشند، بلکه سفیر کشور خود باشند. من خواستار برقرارى نظم در داخل و خارج از زمین هستم. هرکسی که نتواند این موازین را رعایت کند، قطعا حذف خواهد شد، چون تیم ملی برای ملت ایران است و خصوصی سازی شده برای آنها نیست.

** آیا می توانید به قهرمانی در جهان برسید؟

فکر می کنم اظهار نظر من خوب ترجمه نشده است! پرسیدند نظرت درمورد مسابقات چیست و من هم گفتم در هر مسابقه باید برنده شویم. اگر در هر مسابقه برنده شویم قهرمان جهان خواهیم شد، اما باید بدانیم غیر از ایران تیم های دیگری هم هستند و تیمی نمی تواند مدعی با شد که قهرمان ثابت حهان است. نمی توانم قول دروغ بدهم. قول دادن همیشه موجب شادی کاذب می شود.ما تمام توان مان را به کار میگیرم که برنده باشیم و هیچ مسابقه ای از قبل برنده یا بازنده نیستیم.

** برای پست پشت خط زن با توجه به خداحافظی موقت محمودی و مصدومیت غفور چه برنامه ای دارید؟

باید بگویم که منتظر تصمیم محمودی هستیم. غفور هم سه هفته باید تحت درمان باشد. وقتی این شرایط را بررسی کنیم می توانیم برای تغییر جهت برای ادامه مسیر تصمیم گیری کنیم، اما ترجیح می دهیم فعلا صبر کنیم و عجله نکنیم.

** تکلیف اعضای کادر فنی چه زمانی مشخص می شود؟

دستیار اول من قطعا پیمان اکبری خواهد بود. دو نفر دیگر هم قرار است به ما اضافه شوند که از دستیاران سابق من هستند. دستیار اول تیم ملی کنونی صربستان و بدنسازی که قبلا با وی کار کرده ام هم کنار من خواهند بود. من برای مربیان ایرانی احترام می گذارم و خودم درخواست کردم اکبری دستیار من باشد. او دانش خوبی دارد و ارتباط مناسبی با سایر مربیان ایرانی دارد و کمک می کند تا با شرایط بهتر اشنا شوم.

** چه زمانی می توانید به اهداف مدنظر خود برسید؟

تیم ایران با گام گذاشتن در المپیک موفقیت بزرگی کسب کرد و همیشه انتظار مردم بالاتر از واقعیت است. حداقل ۱۵ تیم ملی دیگر در جهان داریم که با نگرش ما دنبال موفقیت هستند. همیشه می جنگیم تا مدال بگیریم. نمی توانم قولی بدهم و فقط می گویم همیشه مبارزه می کنیم تا برنده باشیم و هیچ کسی حق ندارد در این راه امید را از ما بگیرد.

** چرا تیم ملی “ب” نداریم؟

دلیل این موضوع این است که رقابت های خاصی نداریم که آنها درگیرش باشند. چه دلیلی دارد بازیکنان را بدون انگیزه در اردوها نگه داریم؟ نقش تیم ملی ب را در شرایط کنونی تیم ملی زیر ۲۳ سال ایفا خواهد کرد.

** در پست پاسور پس از خداحافظی مهدوی چه تصمیمی خواهید گرفت؟ آیا جواد کریمی که در چند رده خواهان حضور وی هستند به تیم ملی بزرگسالان اضافه می شود؟

کریمی یکی از مستعدترین بازیکنان است و می تواند در چند رده بازی کند. فعلا باید منتظر بمانیم و با اکبری مشورت کنم. پس از آن درمورد لیست صحبت می کنم. در رده زیر ۲۳ سال چندین نفر حضور دارند که مستعد هستند اما باید صبور بود.

** سیچلو نخواست با شما همکاری کند یا تصمیم فدراسیون بود که در تیم ملی امید حاضر باشد؟

احترام خاصی برای وی قائل هستم، اما در چارچوب مذاکراتی ما قرار نداشت. قطعا آمدم تا با نفراتی کار کنم که با هم آشنا هستیم و قبلا با هم کار کرده ایم.

** حضور همسر شما در تیم ملی هندبال بانوان چقدر محتمل است؟

با ساندرا از محل تیم ملی هندبال دیدن کردیم، اما هنوز صحبت و مذاکره ای نشده است.

** طی سال های اخیر بحث باندبازی و بازیکن سالاری همیشه در اطراف تیم ملی والیبال به گوش می رسیده، برای برخورد با این پدیده مذموم چه برنامه ای دارید؟

ما یک خانواده هستیم و مسائل باید آنجا حل شود. تا زمانی که هر ملی پوش خودش را وقف کند، قطعا قابل احترام خواهد بود. درمورد بازیکن سالاری و باند بازی هم نمی خواهم صحبتی کنم.

سرمربی تیم ملی والیبال درباره زمان اتمام لیگ برتر والیبال ایران و برنامه ریزی برای تیم ملی براساس تقویم این بازی ها گفت: همان طور که قبلا گفتم با توجه به این تقویم پرفشار و فشرده نیاز به استراحت است. باشگاه ها هم ترجیح می دهند که اینگونه و با این تقویم کار کنند. در سایر رشته های ورزشی می دانم که در ماه دسامبر از مسابقه ها خارج می شوند و به مسابقه های دیگر می روند و دوران استراحتشان تابستان است. اما فدراسیون جهانی والیبال اینگونه نیست و در تابستان بازیکنان در تیم های ملی و در زمستان در باشگاه ها فعالیت می کنند. به نظرم تقویم ایران خوب است چون ما در این صورت یک دوره استراحت و یک دوره برای فعالیت های ملی داریم اما بازیکنان والیبال بدون دوره استراحت دچار فشار زیادی می شوند و به همین جهت شاهد مصدومیت های سنگین هستیم.

کولاکوویچ در پایان نشست مطبوعاتی خود گفت: تشکر می کنم از همه شما چون کمک کردید بدانم خط فکری شما چگونه است. من خبرنگاران را شرکای ورزشی خود می دانم و باید برای هم احترام قائل باشیم. به زودی تاریخ جدیدی در تقویم شما رقم می خورد و می خواهم برای نخستین بار به زبان فارسی این عید را به شما تبریک بگویم “عید نوروز بر شما ایرانیان مبارک”


** گزارش خبرگزاری تسنیم:

سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت: خوشحالم که تعداد زیادی از اصحاب رسانه در این نشست خبری حضور دارند و امیدوارم همکاری ما با رسانه‌ها ادامه داشته باشد. من در حال حاضر سرمربی تیم ملی والیبال ایران هستم که یکی از قدرت‌های جهان به حساب می‌آید و این به معنی آن است که سوابق کاری من در بالاترین سطح ممکن ادامه خواهد داشت، من در یک ماه گذشته تعداد زیادی از مسابقات لیگ ایران را دیده‌ام و جلسات زیادی در مورد آینده تیم ملی برگزار کرده‌ام. در حال حاضر تلاش می‌کنم از نظر شیوه جدید زندگی و کاری با شرایط ایران مطابقت پیدا کنم.

وی درباره برنامه بازی‌های تدارکاتی تصریح کرد: در ابتدا در هفته اول ماه می در مونته‌نگرو با تیم ملی این کشور بازی می‌کنیم و سپس با اسلوونی که سرمربی آن کواچ است در تاریخ‌های ۱۴ و ۱۵ می روبه‌رو می شویم که نایب قهرمان اروپا است. پس از آن هم قرار است، ۲۰ می با لهستان بازی کنیم و انتظار من این است که ۲۱ می یک بازی دوستانه دیگر با لهستان برگزار کنیم تا به این ترتیب دور اول آماده سازی ما تمام شود و سپس به ایران برمی گردیم و برای لیگ جهانی آماده می‌شویم.

سرمربی تیم ملی والیبال کشورمان ادامه داد:  من در یک ماه گذشته تصمیماتی در مورد روش کاری خود در ایران گرفته‌ام. روز ۸ آوریل نخستین اردوی ما پیش از لیگ جهانی والیبال آغاز خواهد شد، در هفته نخست اردو گروهی از بازیکنان برای حضور در لیگ جهانی و همچنین برنامه‌های آتی تیم ملی دعوت خواهد شد. در این اردو بیشتر بازیکنانی دعوت می‌شوند که قرار است در لیگ جهانی ۲۰۱۷ حضور داشته باشند.

وی افزود: بازیکنان مختلفی در لیست من حضور دارند که امیدوارم در المپیک ۲۰۲۰ توکیو به بازیکن ثابت تیم ملی تبدیل شوند. علاوه بر این از بازیکنان باتجربه هم استفاده خواهیم کرد تا جوان‌ها برای ادامه کار انگیزه لازم را داشته باشند. البته شاید در مرحله نخست تعدادی از بازیکنان باتجربه در اردو شرکت نداشته باشند و ما در عین احترام به آنها از سایر بازیکنان استفاده خواهیم کرد. در حال حاضر به بازیکنان باتجربه تیم ملی احترام می‌گذارم ولی این بازیکنان ممکن است در المپیک ۲۰۲۰ در اوج قدرت و آمادگی نباشند. این مورد را از روی تجربه خود می‌گویم چون ۹ سال یعنی دو چرخه المپیک سرمربی تیم ملی صربستان بودم و ۳ بار نسل ملی‌پوشان این کشور را عوض کرده‌ام. به نظر من ایران سرشار از استعدادهایی است که می‌توانند در تیم ملی حضور داشته باشند ولی ما از این نظر محدودیت‌هایی داریم.

سرمربی تیم ملی والیبال کشورمان در مورد تعامل با خبرنگاران گفت: من همیشه با اصحاب رسانه روابط حسنه‌ای داشتم، اگر سوالات در چارچوب لازم باشد تعامل خوبی با هم خواهیم داشت. من احترام زیادی برای خبرنگاران قائل هستم و انتظار دارم که خبرنگاران هم به من احترام بگذارند.

کولاکوویچ با اشاره به حضور جوان‌ها و شایسته‌سالاری در تیم ملی اظهار داشت: ما در افق تصمیمات خود جوانگرایی را مدنظر داریم ولی این جوانگرایی حول محور شایسته‌سالاری خواهد بود. به همه بازیکنان در تیم ملی کم و بیش بازی خواهد رسید. تیم ملی تیمی پرثبات و شایسته است که جوان‌ها مثل یک خانواده در آن حضور دارند. سرپرست خانواده هم باید به فکر شایسته‌ها باشد ولی نمی‌تواند که جوان‌ها را فراموش کند.

وی درباره اهمیت لیگ اظهار داشت: لیگ برای من اهمیت خاصی دارد چون بازیکنان از دل همین لیگ بیرون می‌آیند. من حدود یک ماه وقت گذاشتم و دیدارهای لیگ را مشاهده کردم، خوشبختانه به کمک مسئولان آمار تعداد زیادی از مسابقات دیگر لیگ را نیز دیدم. باید اعلام کنم که بسیاری از رسانه‌های اروپایی هم لیگ ایران را مدنظر دارند چون در حد لیگ‌های سایر کشورهای جهان مثل روسیه، لهستان و ایتالیا است.  این کشورها لیگ‌های قدرتمندی دارند که وجه تمایز بین آنها بسیار سخت است. البته شاید باشگاه‌های ایرانی مثل زنیت، پروجا و رزوویا از نظر مالی چندان قدرتمند نباشند ولی رقابت شانه‌به‌شانه و سختی دارند.

سرمربی تیم ملی والیبال کشورمان درباره مصدومان تیم ملی گفت: مصدومیت بازیکنان فقط مشکل ایران نیست و همه تیم‌های ملی جهان درگیر آن هستند. تقویم فشرده مسابقات جهانی اجازه درمان کامل را به بازیکنان نمی‌دهد. من با ملی‌پوشان نیز صحبت کردم آنها نیز شکایت داشتند که از اسفندماه سال گذشته تا الان فرصتی برای استراحت نداشتند. بدن انسان ماشین نیست و نیاز به استراحت و ریکاوری دارد. من همیشه برای بازیکنان را زمان استراحت و ریکاوری را در نظر گرفته‌ام و در ایران نیز همین کار را خواهم کرد. ملی‌پوشان ۳ تا ۴ هفته فرصت استراحت نیمه‌فعال خواهند داشت. همچنین گزارش مفصلی از پزشک تیم ملی دریافت کردم. خوشبختانه مصدومیت هیچکدام از بازیکنان غیرقابل درمان نیست.

کولاکوویچ درباره نتیجه‌گرایی و جوان‌گرایی در تیم ملی والیبال افزود: برای ما مهم این است که نتایج سال‌های گذشته را حفظ کنیم و در خلال کار در پست‌های موردنیاز جوانگرایی انجام دهیم، البته این کار ممکن است دردناک باشد و نتایج نه‌چندان خوبی هم بگیرد ولی ما در المپیک ۲۰۲۰ نمی‌توانیم از بازیکنانی استفاده کنیم که شرایط سنی و بدنی مناسبی ندارند. ما در حین کار تلاش می‌کنیم در پست‌های مختلف تغییر نسل انجام دهیم. من فقط لیگ برتر را مشاهده نکردم بلکه اردوی تیم‌های زیر ۱۹ و زیر ۲۳ سال را هم دیدم. به همین خاطر گفتم ایران پتانسیل زیادی دارد ولی نمی‌توانم از شخص خاصی به عنوان استعداد یا بهترین بازیکن نام ببرم.

وی درباره مدیریت بازیکنان در اردوهای تیم ملی اظهار داشت: حضور در تیم ملی در همه جهان یک افتخار است. بازیکنان نه تنها سفیر ورزش بلکه سفیر کشور خود هستند. البته شاید عده‌ای از آنها رفتارهایی داشته باشند که شایسته تیم ملی نباشند ولی قابل اصلاح است. من هم مثل همه مربیان خواستار اجرای نظم و انضباط در داخل و خارج زمین هستم. هرکس نتواند موازین انضباطی را در داخل و خارج میدان ورزشی رعایت کند، قطعا از اردو حذف خواهد شد. تیم ملی یک تیم خصوصی نیست بلکه تیم ملی ایران است.

سرمربی تیم ملی والیبال کشورمان گفت: هدف من برنده شدن در همه مسابقات است ولی اگر در همه مسابقات برنده شویم قهرمان جهان خواهیم بود. قهرمانی جهان انگیزه ورزشی من است ولی این نکته را هم مدنظر داشته باشید که به غیر از ایران ۱۲ تا ۱۵ تیم قدرتمند دیگر هم در جهان حضور دارند که می‌خواهند قهرمان جهان شوند ولی هیچکدام از آنها نمی‌توانند ادعا کنند که قهرمان جهان خواهند شد. من نیز نمی‌توانم قول دروغ و کذب بدهم. در کشور ما می‌گویند قول دادند شادی کاذب به ارمغان بیاورد. ما تلاش می‌کنیم برنده شویم و در هیچ مسابقه‌ای از پیش باخته نیستیم. معتقدم مزد تلاش خود را خواهیم دید.

کولاکوویچ با اشاره به خداحافظی موقت شهرام محمودی از تیم ملی والیبال تصریح کرد: فعلا باید منتظر تصمیم شهرام محمودی باشیم. امیر غفور نیز طبق گفته پزشک به ۳ هفته استراحت و درمان نیاز دارد و بعد از این مدت می‌تواند تمرین کند، بعد از این مدت می‌توانم نظر قطعی در مورد قطر پاسور تیم ملی بدهم ولی فعلا ترجیح می‌دهم صبر کنم.

وی در مورد انتخاب کادرفنی تیم ملی گفت: دستیار اول من قطعا پیمان اکبری خواهد بود. من از او خواستم به خاطر دانش و ارتباط خوبی که با مربیان دارد در تیم ملی به من کمک کند. در کنار پیمان اکبری، دانیل میشیچ و دراگان کوبیسکی مربیانی هستند که من به آنها اعتقاد دارم و در کنار تیم ملی ایران خواهند بود.

سرمربی تیم ملی والیبال کشورمان تصریح کرد: تیم ملی ایران با رسیدن به المپیک به موفقیت بزرگی دست پیدا کرد ولی همیشه انتظار مردم بیشتر از واقعیت‌هاست و این فقط شامل ایران نیست. همانطور که گفتم حداقل ۱۵ تیم ملی دیگر در جهان حضور دارند که مثل ما به دنبال پیروزی و قهرمانی هستند ولی من همیشه برای مدال جنگیده‌ام نمی‌توانم قول خاصی بدهم فقط می‌توانم بگویم تا آخرین امتیاز برای برنده شدن مبارزه خواهیم کرد و هیچ کس حق ندارد امید را از ما بگیرد.

کولاکوویچ درباره تیم ملی ب ایران گفت: ما برای رقابت‌های جهانی نام ۲۱ بازیکن را اعلام خواهیم کرد که مجبوریم روی ۳ نام خط بکشیم. بازیکنانی را که احتیاج داریم به عنوان ذخیره در تیم ملی باشند به تیم زیر ۲۳ سال می‌فرستیم به همین خاطر ضرورتی برای تشکیل تیم ملی ب وجود ندارد چون رقابت خاصی برای این تیم تعریف نشده است. اگر رقابتی وجود نداشته باشد دلیلی نیست که بازیکنان بدون انگیزه در اردوها شرکت کنند. در حال حاضر نقش تیم ملی ب را تیم زیر ۲۳ سال بازی خواهد کرد و زیر نظر خوان سیچلو فعالیت می‌کند.

وی در مورد پاسور دوم تیم ملی اظهار داشت: کریمی یکی از بازیکنان مستعد لیگ ایران است که می‌تواند در همه رده‌های سنی ایفای نقش کند. فعلا نمی‌خواهم راجع به لیست نهایی تیم ملی صحبت کنم و ترجیح می‌دهم اسامی بازیکنان را پس از مشورت با پیمان اکبری اعلام کنم. در تیم زیر ۲۳ سال نیز چندین بازیکن مستعد حضور دارند که می‌توانند در تیم ملی حاضر باشند.

سرمربی تیم ملی والیبال کشورمان در مورد زمان پایان  لیگ برتر ایران و فاصله آن با رقابت‌های جهانی گفت: در چنین تقویم پرفشاری بازیکنان نیاز به استراحت دارند ولی در رشته‌هایی مثل هندبال بازیکنان به محض خروج از لیگ وارد مسابقات جهانی می‌شوند. آنها در خلال تابستان آزاد هستند ولی فدراسیون جهانی والیبال این طور فکر نمی‌کند و تابستان زمان رقابت‌های ملی و پاییز و زمستان موقع رقابت‌های باشگاهی است. در مورد ایران تقویم فعلی بهتر است چون زمان لازم برای فعالیت و اردوهای تیم ملی وجود دارد. بازیکنان اگر بدون استراحت وارد اردوهای تیم ملی شوند دچار فشار و مصدومیت شدید خواهند شد که ممکن است بدون بازگشت باشد.

کولاکوویچ در مورد حضور سیچلو در تیم ملی والیبال ایران خاطرنشان کرد: من احترام زیادی از نظر شخصیتی و فنی برای او قائل هستم ولی سیچلو در چارچوب مذاکرات من با فدراسیون نبود. من باکسانی در تیم ملی کار خواهم کرد که سابقه آشنایی با آنها را دارم.

وی در مورد احتمال حضور همسرش در تیم ملی هندبال بانوان گفت: من و همسرم به دعوت فدراسیون هندبال به تمرینات این تیم رفتیم ولی تاکنون هیچ بحثی در مورد سرمربیگری او در تیم ملی هندبال بانوان صورت نگرفته است.

سرمربی تیم ملی والیبال کشورمان ادامه داد: من به شخصیت بازیکنان تا جایی که شئونات تیم را رعایت کنند احترام می‌گذارم، ولی در هر خانواده ممکن است مشکلاتی پیش بیاید که باید درون خانواده حل شود. به نظر من در یک خانواده یک گروه دیگر وجود نخواهد داشت تا زمانی که ملی‌پوشان خود را وقف تیم ملی می‌کنند مورد احترام من خواهند بود. همچنین من واژه‌ای به نام بازیکن‌سالاری فکر هم نمی‌کنم.

کولاکوویچ در پایان ضمن تبریک سال نو به زبان فارسی به خبرنگاران گفت: خبرنگاران شرکای ورزشی من هستند و احترام متقابلی بین ما وجود خواهد داشت.


** گزارش خبرگزاری ایسنا:

کولاکوویچ در آغاز نشست به خبرنگاران گفت: امیدوارم به عنوان شرکای ورزشی همکاری خوبی با یکدیگر داشته باشیم. قبل از هرچیز ابراز خوشبختی می کنم که سرمربی تیم ملی والیبال ایران هستم که یکی از قدرت های حهانی است و من سوابق خودم در سطح بالایی ادامه می دهم. در یک ماه گذشته تعداد زیادی از مسابقه های داخلی ایران را تحت نظر گرفتم و جلسات متعددی هم درباره فعالیت های آتی تیم ملی برگزار کردیم. به همین واسطه تلاش می کنم هرچه سریع تر با شیوه متفاوت زندگی و کار تطابق پیدا کنم. در مدت زمانی که در ایران بودم یک سری تصمیم های کاری را اتخاذ کرده ایم و در ۸ آوریل اردوی تیم ملی برای برگزاری لیگ جهانی آغاز می شود. در هفته نخست اردو گروهی از بازیکنانی که قرار است تست شوند دعوت می شوند. قرار است در ۱۵ آوریل نفراتی که در لیگ جهانی قرار است حضور داشته باشند به اردو فراخوانده می شوند. درباره بازی‌های دوستانه هم توافق نهایی کردیم. در هفته اول ماه می اول با مونته نگرو در این کشور بازی می کنم و ۱۴ و ۱۵ می با نایب قهرمان اروپا اسلوونی بازی می کنیم.  در ۲۰ همین ماه نیز با تیم ملی لهستان دیدار دوستانه خواهیم داشت.انتظار من این است که ۲۱ هم یک مسابقه دیگر با لهستان برگزار کنیم و بعد از آن دور نخست اردوی تدارکاتی ما به پایان می رسد. بعد از لهستان برای هفته اول لیگ جهانی فورا به تهران می آییم.

او ادامه داد: بعد از پایان لیگ جهانی برای جام ملت های آُسیا و جام جهانی خودمان را آماده می کنیم. بعد از المپیک می خواهیم چرخه و دوره جدیدی از کار را برای ۲۰۲۰ توکیو آغاز کنیم. در لیست من در ادوار اردوها بازیکنان متعدد و جوانی دعوت می شوند که امیدوارم برای توکیو در تیم ملی باشند. از بازیکنان با تجربه هم قطعا استفاده می کنیم تا با کمک آن ها جوان تر ها بتوانند توانایی خودشان را نشان بدهند. شاید در اولین لیست ما بازیکنان سن بالای ما با وجود کیفیت بالا حضور نداشته باشند اما ما به خاطر هدفمان می‌خواهیم از بازیکنان دیگر هم استفاده کنیم. در حال حاضر من به  نتایج کسب شده و بازیکنان سن بالا احترام قائل هستم اما شاید در رقابت‌هایی که در ۲۰۲۰ خواهیم داشت آن ها در اوج نباشند که به ما کمک کنند. این موارد را به خاطر تجربه بالا می‌گویم و دو چرخه کامل المپیکی را در تیم ملی صربستان داشتم که دوبار تغییر نسل انجام دادم. ایران سرشار از استعدادهای متعددی هستند که همه دوست دارند در تیم ملی حضور داشته باشند اما ما با یک سری از محدودیت‌ها مواجه هستیم و همه نمی‌توانند در وهله نخست در این لیست باشند.

او درباره تعاملش با رسانه ها گفت: من همیشه باخبرنگاران و اصحاب رسانه روابط حسنه داشتم و این انتظار را داشتم که سوال ها در چارچوب خوب جلو رود. اگر این اتفاق رخ بدهد حتما تعامل مثبتی با رسانه ها خواهم داشت. احترام زیادی برای حرفه خبرنگاران قائل هستم و دوست دارم که خبرنگاران هم این کار را انجام بدهند.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در پاسخ به این سوال که آیا شایسته سالاری و جوان گرایی را در تیم ملی ایران انجام می‌دهد یاخیر گفت: در افق جوان گرایی که ما مدنظر داریم قطعا از آن ها دعوت می کنیم اما محور اصلی کار شایستگان هستند و همه دعوت می شوند و مشخص نیست به هرکسی چه مقدار بازی می رسد. راه ما همان هدفی است که تعیین کرده ایم و از بازیکنان و جوان های شایسته و باثبات استفاده خواهیم کرد. این به منزله سرپرست خانواده ای است که باید به فکر همه باشد و برای کسانی هم که تازه می آیند باید برنامه داشت.

او درباره اهمیت لیگ برتر والیبال برای او و هم چنین سطح لیگ ایران در مقایسه با دیگر لیگ های اروپایی اظهار کرد: تمام ملی پوشان ما از لیگ ایران می آیند و باید به آن اهمیت داد و با همین هدف هم در این یک ماه برخی از بازی ها را از نزدیک دیدم و فیلم برخی از بازی‌ها را هم دیدم. نه فقط به این واسطه که الان سرمربی ایران هستم اما این را دیده ام که خبرنگاران و رسانه های اروپایی لیگ ایران را زیرنظر دارند و آن را جزو لیگ ها مهم جهان دسته بندی می کنند. سخت است برای من که وجه تمایزی بین لیگ ایران و لیگ های دیگر قائل شوم. شاید باشگاه‌های ایران خیلی ثروتمند نباشند ولی همسان و شانه به شانه هم هستند و باعث شده رقابتی با یکدیگر داشته باشند.

کولاکوویچ درباره مصدومیت قدیمی برخی از بازیکنان ایران و بررسی شرایط آن‌ها گفت: این فقط به تیم ملی ایران محدود نمی شود و تیم های زیادی در دنیا با این مشکل مواجه هستند. رقابت های متعدد این اجازه را به بازیکنان نمی دهد که به صورت کامل مصدومیت هایشان را درمان کنند. با ملی پوشان صحبت کردند و آن‌ها گفته‌اند که هیچ استراحتی نداشتند و روزهای سختی را پشت سرگذاشته اند. می دانیم که ارگانیسم بشر به مانند بشر نیست که ۲۴ ساعته کار کند و احتیاج به استراحت دارد تا خودش را احیا کند. من همیشه به بازیکنان خودم توصیه کردم و زمانی هم برای استراحت آن ها درنظر گرفته ام که این کار را برای ایرانی ها هم انجام می دهم. بعد از لیگ برتر بازیکنان ۳ تا ۴ هفته استراحت نیمه فعال دارند و ما بین ۷ تا ۸ هفته زمان تا آغاز لیگ جهانی خواهیم داشت که فکر می کنم این استراحت کافی باشد. زمانی که ما بخواهیم کارمان شروع کنیم تلاش می کنیم درباره ملی پوشانی که فشار زیادی روی آن ها بوده با احتیاط کار کنیم. پزشک تیم ملی گزارش خوبی را از بازیکنان به من داده که فکر نمی کنم هیچ یک از آن ها غیرقابل حل باشد.
او درباره خداحافظی شهرام محمودی و مهدی مهدوی از تیم ملی والیبال ایران گفت: مهدی مهدوی که رسما خداحافظی کرده است اما من با محمودی صحبت کردم و متوجه شدم او درگیر مشکلات جسمانی و روحی و روانی متعددی است. تلاش نکردم که او به تیم ملی بازگردد بلکه از او خواستم دوباره فکر کند ودرباره تصمیمش تجدید نظر کند و قطعا با او در این باره تفاهم خواهم داشت.

او درباره مشکلات ایران در برخی از پست ها به مانند قطر پاسور گفت: ما باید منتظر تصمیم محمودی باشیم و ارزیابی که درباره مصدومیتت غفور است استراحت حدود ۳ هفته ای است و براساس ارزیابی تیم ملی او بعد از این مدت می تواند دوباره کارش را از سربگیرد. در آینده بهتر می توانیم دراین باره تصمیم بگیریم و من ترجیح می دهد که فعلا صبر کنیم و با عجله تصمیم نگیریم.

کولاکوویچ درباره اینکه آیا جوان گرایی برای او مهم تر است یا کسب نتیجه اظهار کرد: خیلی مهم است که هم سطح نتایج را براساس آن چیزی که قبلا بوده پیش ببریم اما در خلال کار می خواهیم محوریت کار را حفظ می کنیم اما در کنار آن جوان گرایی هم خواهیم داشت. شاید با این جوان گرایی نتایج کمی ضعیف شود اما در ادامه به صورت قبل می شود. محدودیت سن به برخی اجازه نخواهد داد که بازیکنانی در ادامه در کنار ما باشند و در پست هایی که احتیاج داشته باشیم حتما جوان گرایی می کنیم.

سرمربی تیم ملی والیبال درباره اینکه کدام بازیکن لیگ ایران را می تواند به عنوان یک پدیده معرفی کند، گفت: من فقط مسابقه های لیگ را مدنظر نگرفتم و حتی تمرینات تیم های زیر ۱۹ سال و ۲۳سال  را هم زیر نظر داشتم. براین اساس بود که گفتم ایران پتانسیل زیادی دارد اما نمی خواهم از فرد خاصی نام ببرم و به نظرم درست نیست که از کسی اسم ببرم و فکر می کنم برای سن وسال جوان آن ها در ادامه مخاطره ساز باشد.

کولاکوویج درباره مدیریت تیم ملی و اجرای نظم و موارد اخلاقی خود اظهار کرد: حضور در تیم ملی در تمام جهان و به خصوص ایران یک افتخار بزرگ است و از این لحاظ انتظار براین است که ملی پوشان سفیران فرهنگ کشور خودشان هم باشند و از این لحاظ شاید یک سری رفتارها باشد که کسی حق نداشته باشد انجام بدهد. شاید جوانی رفتاری انجام بدهد که در آینده قابل اصلاح باشد. من هم مثل هر مربی خواستار برقراری نظم و انضباط داخل و خارج از زمین هستم و هرکسی نتواند رعایت کند قطعا خذف خواهد شد چون این تیم ملی خصوصی سازی شده آن ها نیست و تیم ملت ایران است.

سرمربی جدید تیم ملی والیبال درخصوص صحبتش در اولین سفر به ایران درباره هدفش برای قهرمانی ایران در جام جهانی گفت: فکر می کنم اظهار نظر من خوب ترجمه نشده است. من گفتم هر مسابقه ای را می خوام برنده باشم واگر هر مسابقه ای را برنده شویم قهرمان جهان می شویم. این انگیزه ورزشی من است ولی باید این را مدنظر قرار بدهیم که تیم های ملی دیگر هم هستند که همین هدف را دارند و هیچ کسی هم نمی تواند ادعا کند که قهرمان جهان خواهد بود چرا که به این عناوین تنها با کار می توان به آن رسید و من نمی توانم قول کاذب بدهم. در کشورما می گویند قول دادن موجب خوشحال کاذب می شود و من فقط می توانم بگویم که تمام تلاش انجام می دهیم که در هرمسابقه ای برنده باشیم و در هیچ مسابقه ای از پیش باخته نیستیم و هر تلاشی که انجام بدهیم به همان اندازه نتیجه می گیریم.

کولاکوویچ درباره انتخاب دستیار و کادرفنی خود گفت: دستیار اول من قطعا پیمان اکبری خواهد بود. ۲ نفر دیگر اعضای کادر فنی من قرار است به تیم ملحق شوند. دنیلی میشیچ (مربی بدنساز تیم ملی صربستان) و دراگان کوبیس (سرمربی پیشین ستاره سرخ بلگراد و دستیار اول تیم ملی صربستان) که  قبلاً با من کار کردند در کادرفنی تیم ملی حضور دارند. من بسیار احترام قائل هستم به مربیان ایرانی و خودم درخواست کردم که دستیار اول من ایرانی باشد. به دلایل متعددی این تصمیم را گرفتم که اول به خاطر دانش فنی، دوم به خاطر ارتباط خوب با دیگر مربیان ایرانی بود.

او درباره نارضایتی مردم از نتایج تیم ملی ایران در المپیک اظهار کرد: تیم ملی والیبال ایران با حضور در المپیک یک موفقیت بزرگ کسب کرد و همیشه انتظارهای مردم غیرواقع بینانه است واین فقط مختص ایرانی ها نیست.  تیم های دیگر جهان هم هستند که به دنبال کسب نتیجه هستند و در میان آن ها ایران هم وجود دارد که ما همیشه برای موفقیت و مدال می جنگم و من گفتم که نمی توانم قول بدهم و تنها می گویم که طوری مبارزه می کنیم که برنده بیرون بیاییم و هیچ کسی در این راه نمی تواند امید را از ما بگیرد.

کولاکوویچ در پاسخ به این سوال که چرا اعتقادی به تیم ملی ب ندارد، اظهار کرد: برای اینکه در رقابت های جهانی می خواهیم ۲۰ نام را در لیست قرار بدهیم که چند نفر خط می‌خورند و در اردویی که از ۱۵ آوریل آغاز می شود ۱۶ بازیکن خواهیم داشت. بازیکنانی که در آن اردو حضور نداشته باشند در تیم ملی هستند اما با تیم ملی زیر ۲۳ سال تمرین می کنند که تعداد آن ها زیاد هم نیست. عدم ضروریت برای تیم ملی ب این است که ما رقابت خاصی نداریم که بخواهیم تیم ملی ب داشته باشیم و معنایی ندارد بازیکن را از فعالیت های روزمره جدا کنیم و فقط در تیم ملی باشند و نقش تیم ملی ب را تیم ملی زیر ۲۳ سال ایفا می کند.

او درپاسخ به این سوال که از چه کسی به عنوان جانشین مهدی مهدوی به عنوان پاسور دوم تیم ملی استفاده خواهد کرد، گفت: جواد کریمی قطعا یکی از بازیکنان مستعد است که چند رده است ولی اجازه بدهید که منتظر لیست بمانیم و بعدا صحبت کنیم. باید درباره برخی از اسامی با پیمان اکبری مشورت کنم. در رده ۲۳ سال چندین بازیکن با استعداد وجود دارد که نمی توانیم دعوتشان کنیم و حزو آتیه ایران محسوب می شوند اما باید منتظر باشیم.

سرمربی تیم ملی والیبال درباره زمان اتمام لیگ برتر والیبال ایران و برنامه ریزی برای تیم ملی براساس تقویم این بازی ها گفت: همان طور که قبلا گفتم با توجه به این تقویم پرفشار وفشرده نیاز به استراحت است. باشگاه ها هم ترجیح می دهند که اینگونه  و با این تقویم کار کنند. در سایر رشته های ورزشی می دانم که در ماه دسامبر از مسابقه ها خارج می شوند و به مسابقه های دیگر می روند ودوران استراحتشان تابستان است. اما فدراسیون جهانی والیبال اینگونه نیست و در تابستان بازیکنان در تیم های ملی و در زمستان در باشگاه ها فعایلت می کنند. به نظرم تقویم ایران خوب است چون ما در این صورت یک دوره استراحت و یک دوره برای فعالیت های ملی داریم اما بازیکنان والیبال بدون دوره استراحت دچار فشار زیادی می شوند و به همین جهت شاهد مصدومیت های سنگین هستیم.

او درباره اینکه به چه دلیل سیچلو فعالیتش را در تیم ملی والیبال بزرگسالان ادامه نداد، گفت: من برای سیچلو بسیار احترام قائل هستم ولی او در چارچوب شرایط مذاکراتی من و فدراسیون حضور نداشت. قطعا آمده ام که با نفراتی کار کنم که قبلا با آن ها بودم و آشنایی کافی داریم.

کولاکوویچ درباره اینکه آیا با بازیکن سالاری مقابله می کند یاخیر گفت: من برای شخصیت همه بازیکنان احترام قائل هستم و تا جایی که ملی پوشان موازین تیم ملی را رعایت کنند از احترام من برخوردار هستند. در هر تیمی امکان دارد مواردی رخ بدهد که باید در همان تیم حل شود و نیم توانیم ایجاد یک گروه را در تیم تعریف کنیم. تزامانی که هر ملی پوشی خودش را برای اهداف تیم ملی وقف کند من به او احترام می گذارم.باند بازی و بازیکن سالاری اظهار نظر نمی کنم.

او درباره احتمال حضور همسرش به عنوان مربی تیم ملی هندبال بانوان گفت: من با همسرم به دعوت فدراسیون هندبال به محل تمرین تیم ملی بانوان رفتم اما تا این لحظه چنین مسئله ای مدنظر است و دعوتی هم به عمل نیامده است.

کولاکوویچ در پایان گفت: از سوال های همه ممنونم چرا که به من کمک می کند چه چیزی مدنظر شما است. دوباره تکرار می کنم که خبرنگاران را به عنوان شرکای ورزشی تصور می کنم و دوست دارم همان طور که من به حرفه شما احترام می گذارم شما هم این کار را نجام بدهید. به زودی تاریخ جدیدی در تقویم شما رقم می خورد و تلاش می کنم برای اولین بار فارسی صحبت کنم.

او در پایان عید نوروز را به زبان فارسی تبریک گفت.


** گزارش خبرگزاری فدراسیون والیبال:

سرمربی تیم ملی والیبال ایران با بیان اینکه احترام زیادی برای بازیکنانی که در خدمت اهداف تیم ملی باشند، قائل هستم، تاکید کرد که اگر ملی پوشان شئونات و موازین تیم ملی را رعایت کنند، از احترام من هم برخودار خواهند بود.

ایگور کولاکوویچ در نخستین نشست خبری خود که امروز (دوشنبه) در هتل آکادمی فوتبال برگزار شد، افزود: قبل از هر چیز ابراز خوشوقتی می کنم که رشته والیبال در ایران اینقدر مورد توجه خبرنگاران قرار دارد. امیدوارم همکاری خوبی در آینده به عنوان شرکای ورزش والیبال ایران با هم داشته باشیم.

وی با بیان اینکه از پذیرفتن هدایت تیم ملی والیبال ایران خوشحالم هستم زیرا این تیم یکی از قدرت های جهان است و این مسئولیت ادامه فعالیت من در بالاترین سطح ممکن را فراهم کرده است، گفت: در یک ماه گذشته تعداد زیادی از مسابقات لیگ های ایران را زیر نظر داشتم و جلسات متعددی نیز برگزار کردیم. من در شیوه کاری متفاوت پیگیر مسابقات والیبال ایران هستم و تصمیماتی نیز برای تیم ملی والیبال ایران گرفتم.

سرمربی تیم ملی والیبال ۱۹ فروردین ماه را زمان شروع نخستین اردوی تیم دانست و گفت: تیم ملی از این زمان تمریناتش برای لیگ جهانی آغاز می شود و در هفته نخست گروهی از بازیکنان برای تست به اردو دعوت خواهند شد. گروه دوم بازیکنان که در مرحله نهایی لیگ برتر والیبال نیز حضور داشتند، از ۲۶ فروردین ماه اردوی خود را آغاز می کنند.

وی درباره بازی های تدارکاتی و دوستانه تیم ملی گفت: توافق کردیم که چند بازی دوستانه داشته باشیم. این بازی ها به تیم های ملی مونته نگرو، اسلوونی و لهستان خواهد بود. سپس راهی ایران می شویم که خود را برای حضور در لیگ جهانی آماده کنیم. همچنین بعد از لیگ جهانی قهرمانی مردان آسیا و مسابقات قهرمانان قاره ها را پیش رو خواهیم داشت.

کولاکوویچ با اشاره به حضور تیم ملی والیبال ایران در بازی های المپیک ۲۰۱۶ ریو، گفت: فلسفه کاری من این است که والیبال ایران را برای المپیک ۲۰۲۰ توکیو آماده کنم. در همین چارچوب در این مدت نتایج تیم ملی والیبال ایران در رقابت های مختلف بستگی به یکدیگر خواهد داشت. بنابر این در فهرست بازیکنان دعوتی من جوانان وجود دارند که تا المپیک ۲۰۲۰ در تیم ملی فیکس شوند. البته حتما از بازیکنان مجرب و باتجربه نیز در تیم ملی استفاده خواهیم کرد تا با همکاری جوان ها تیم خوبی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه نسبت به نتایج کسب شده از سوی تیم ملی والیبال ایران و کیفیت بازیکنان این تیم احترام می گذارم، گفت: بسیاری از بازیکنان فعلی برای توکیو نمی توانند در اوج قدرت باشند و تغییر در ترکیب بازیکنان فعلی ضروری است. این موارد را بر اساس تجربه می گویم. ۹ سال سرمربی صربستان بودم و سه بار مجبور به تغییر نسل در والیبال این کشور شدم. از سوی دیگر می دانم که ایران پر از استعداد در والیبال است اما محدودیت داریم و نمی توانیم همه افراد را در تیم ملی داشته باشیم.

سرمربی تیم ملی والیبال در پاسخ به این سئوال که آیا به تعامل با روزنامه نگاران تخصصی والیبال اعتقاد دارید؟ گفت: من همیشه با خبرنگاران و اصحاب رسانه روابط خوبی داشتم و انتظار همکاری از سوی آنان برای پیشبرد اهداف والیبالی نیز دارم.

وی درباره جوانگرایی همراه با شایسته سالاری در تیم ملی والیبال ایران نیز گفت: در افق جوانگرایی که مدنظر داریم، شایسته سالاری محور اصلی است، اما امکان دارد جوانان به برخی بازی های تیم ملی نرسند، چون محدودیت هایی وجود دارد، اما هدف چهار سال آینده خواهد بود و تیم شایسته برای المپیک توکیو. تیم ملی والیبال دقیقا همانند یک خانواده است که سرپرست باید هم به تاریخچه توجه کند و هم به جوانان این خانواده.

کولاکوویچ در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چقدر لیگ باشگاهی ایران برای سرمربی تیم ملی اهمیت دارد؟ و سطح لیگ ایران را در مقایسه با کشورهای اروپایی چگونه ارزیابی می کنید؟، گفت: تمامی ملی پوشان از لیگ ایران به تیم ملی می رسند. برای همین یک ماه برای بررسی لیگ ایران وقت گذاشتم و علاوه بر حضور در سالن مسابقات، فیلم های زیادی نیز در این زمینه دیدم. خبرنگاران و رسانه های اروپایی نیز لیگ ایران را مد نظر دارند و دنبال می کنند، چون لیگ قدرتمندی است. سخت است که بخواهیم وجه تمایزی بین لیگ ایران و لیگ کشورهای اروپایی مانند لهستان، فرانسه، ایتالیا و .. بیان کنیم. همه لیگ قدرتمندی دارند. شاید باشگاه های ایرانی به اندازه کافی قدرتمند از نظر مالی نباشند، اما باشگاه های ایرانی رقابت سختی با یکدیگر در ورزش والیبال دارند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره مصدومیت های کهنه بازیکنان تیم ملی و راهکارهای برطرف کردن این مشکل، گفت: این مشکل تنها در تیم ملی والیبال ایران نیست، بلکه در بسیاری از تیم های جهان وجود دارد، زیرا بازی های متوالی اجازه بهبودی به بازیکنان نمی دهد. با بازیکنان زیادی صحبت کردم که گلایه اکثریت آنان نداشتن استراحت کافی است. بازیکنان ایران از اسفندماه گذشته سخت مشغول در تیم ملی و باشگاه ها بودند. بدن انسان نیاز به بازیافت توانایی خود و نیاز مبرم به استراحت و ریکاوری دارد. به همین دلیل بازیکنان بعد از پایان لیگ سه تا چهار هفته استراحت نیمه فعال خواهند داشت.

به نظر من هشت هفته تمرین برای لیگ جهانی کافی است و بعد از استراحت بازیکنان تمرینات را شروع خواهیم کرد. البته زمانی که بخواهیم کار را شروع کنیم، نسبت به ملی پوشان که فشار زیادی روی آنان در مسابقات بوده، ملاحظات خاصی نیز خواهیم داشت. من گزارش کاملی از پزشک تیم ملی دارم و مصدومیت ها قابل رفع هستند و نگرانی از این نظر ندارم.

سرمربی تیم ملی والیبال درباره خداحافظی شهرام محمودی و مهدی مهدوی از تیم ملی و راهکار پرکردن خلا این دو بازیکن، گفت: مهدی مهدوی خداحافظی رسمی داشته است اما با شهرام محمودی صحبت کردم و متوجه شدم این بازیکن درگیر مشکلات جسمانی، روحی و روانی است. توصیه کردم که یک بار دیگر بازنگری در تصمیم خود داشته باشد و تیم ملی هم برای برطرف کردن مشکلات این بازیکن تلاش میکند. البته هیچ موقع اصرار به حضور بازیکنی در تیم ملی نخواهم داشت، اگر خود بازیکن مایل نباشد، حضورش سودی برای تیم نخواهد داشت.

وی در پاسخ به این سئوال که بین نتیجه گرفتن و جوانگرایی، اولویت سرمربی تیم ملی چیست، گفت: این موضوع در حیطه ورزش کاملا معتبر است، در طول این مدت محوریت اصلی حضور موفق در رقابت هاست، اما در این روند تغییرات و جوانگرایی خواهیم داشت تا تغییر نسل در برخی پست ها داشته باشیم که امکانش برای والیبال ایران وجود دارد.

کولاکوویچ درباره بازیکن پدیده لیگ برتر امسال گفت: من تمام مسابقات و تمرینات تیم های لیگ برتری، رده سنی جوانان و تمرینات تیم های زیر ۲۱، ۲۳ و نوجوانان ایران را بررسی کردم. به همین دلیل معتقدم که ایران در والیبال پتانسیل بسیار خوبی دارد، اما درست نیست که اسمی ببرم زیرا برای جوانان می تواند مخاطره انگیز باشد.

وی درباره اهمیت نظم، انضباط و موارد اخلاقی در تیم ملی والیبال و اینکه امکان دارد روزی به همین دلیل روی بازیکن مهمی خط بکشد؟ گفت: حضور در تیم ملی ایران و حتی در تیم های ملی کشورهای دیگر، افتخاری برای هر بازیکن است. زیرا آنان سفرای این کشورها محسوب می شوند. از این لحاظ بازیکنان نباید یک سری رفتارها را داشته باشند، اما جوان و خام بودن نیز از شرایط بازیکنان است که برخی رفتارهای آنان قابل اصلاح خواهد بود. به نظم و موازین انضباطی بسیار حساس هستم و هر کسی رعایت نکند، قطعا حذف می شود. تیم ملی والیبال ایران، تیم ملت ایران است و ملک شخصی کسی نیست.
سرمربی تیم ملی درباره اهدافش در والیبال ایران گفت: هدف من پیروزی در هر مسابقه ای است، کاملا منطقی است که اگر در هر مسابقه برنده شویم، قهرمان جهان نیز خواهیم شد، این موضوع انگیزه فلسفی من برای هدایت تیم های ورزشی است اما حداقل ۱۴ تیم دیگر نیز در جهان اینگونه اهداف و فلسفه را دارند. هیچ سرمربی نمی تواند مدعی کسب مقام قهرمانی جهان باشد و من هم نمی توانم قول کاذب بدهم، زیرا باعث شادی کاذب می شود. اما قول می دهم که تمام توان خود را بکار خواهیم گرفت تا تیم ایران برنده هر مسابقه ای باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که چه برنامه ای برای جوانگرایی در پست قطر پاسور تیم ملی والیبال ایران دارید؟ گفت: فعلا منتظر تصمیم نهایی شهرام محمودی هستیم که در این پست بازی می کند، ارزیابی ها برای مصدومیت امیر غفور نیز سه هفته استراحت است. انتظار می رود بعد از این مدت غفور به میادین برگردد. تا این موضوع به صورت کامل بررسی نشود، نمی توان تصمیم گیری کرد.

سرمربی تیم ملی والیبال درباره اعضای کادر فنی این تیم گفت: دستیار اول من قطعا پیمان اکبری سرمربی تیم پیکان است. دو مربی دیگر شامل دنیلی میشیچ (مربی بدنساز تیم ملی صربستان) و دراگان کوبیس (سرمربی پیشین ستاره سرخ بلگراد و دستیار اول تیم ملی صربستان) از دیگر اعضای کادر فنی خواهند بود. اکبری را به دلیل توانایی و ارتباط خوب با سایر مربیان ایران انتخاب کردم که قطعا در شناخت توانایی بازیکنان ایران نیز کمک خواهد کرد.
وی درباره اهدافش در تیم ملی والیبال ایران و مدت زمان دستیابی به این اهداف گفت: تیم ملی والیبال ایران با راهیابی المپیک گام مهمی در سال ۲۰۱۶ برداشت. البته همیشه انتظارات مردم بالاتر از توان تیم هاست، حداقل ۱۵ تیم دیگر در جهان به دنبال اهداف بزرگ در جهان هستند و ایران نیز در بین آنان قرار دارد. همیشه برای موفقیت خواهیم جنگید اما نمی توانم هدف مشخصی را قول دهم، در این زمینه هیچ کس حق ندارد امید را از تیم و مردم ایران بگیرد.

کولاکوویچ درباره دلایل تشکیل نشدن تیم ملی ب گفت: برای رقابت های لیگ جهانی می توانیم ۲۱ بازیکن را معرفی کنیم و با ۱۸ بازیکن در این رقابت ها شرکت کنیم. بازیکنانی که در فهرست نهایی لیگ جهانی نباشند، در تیم ملی زیر ۲۳ سال تمرینات خود را پیگیری خواهند کرد. البته رقابت خاص دیگری نداریم که تیم ملی ب تشکیل شود و اگر رقابتی تعریف نشود، دلیل ندارد که بازیکنان فقط در تمرینات شرکت کنند و مسابقه نداشته باشد. امسال تیم ملی زیر ۲۳ سال نقش تیم ملی ب را با هدایت سیچلو برعهده خواهد داشت.

وی در ادامه این نشست خبری درباره پاسور دوم تیم ملی والیبال ایران گفت: با توجه به اینکه مهدی مهدوی از تیم ملی خداحافظی کرده است، جواد

کریمی از جمله بازیکنان مناسب برای این پست است، اما اجازه دهید که درباره نفرات نهایی تیم ملی بعد از بررسی ها و تمرینات تیم ملی تصمیم گیری شود. در رده سنی زیر ۲۳ سال نیز چندین بازیکن مناسب دیگر در این پست داریم.

کولاکوویچ در پاسخ به این سئوال که چرا با سیچلو در تیم ملی والیبال همکاری نکرد، گفت: احترام زیادی برای سیچلو به عنوان یک مربی و یک انسان قائل هستم، اما ایشان در چارچوب مذاکرات من با فدراسیون والیبال قرار نداشت. من قطعا آمدم با نفراتی کار کنم که آشنایی کافی نسبت به یکدیگر داریم.

سرمربی تیم ملی درباره راهکارهایش برای مبارزه با بازیکن سالاری گفت: من به شخصیت بازیکنان احترام می گذارم و تا جایی که ملی پوشان شئونات و موازین تیم ملی را رعایت کنند، از احترام من هم برخودار خواهند بود. در هر خانواده ای می تواند مشکلات بوجود آید و باید در همان خانواده این مشکلات حل شود. تا زمانی که ملی پوشان خود را در راستای اهداف تیم ملی قرار دهند، مورد احترام من نیز خواهند بود.


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image