۲
۰

خبرگزاری جهان والیبال- در هفته پایانی لیگ قهرمانان اروپا شاهد رقابت های جذابی در گروه های ۵ گانه بودیم که در ادامه تحلیلی بر مسابقات دور گروهی خواهیم داشت:

 

گروه A

شاید اگر قرار بود زاکسا کوژله قهرمان پلاس لیگا لهستان اختیار انتخاب همگروهی های خود را داشت همین سه حریف را برمی گزید.جایی که شهرداری استانبول،نولیکو مازک بلژیک و دینامو مسکو روسیه بدون شک لقمه گلوگیری برای شاگردان دی جورجی ایتالیایی نبودند.

زاکسا به آسانی هر پنج دیدار نخست خود در این گروه را با پیروزی  پشت سر گذاشت و تنها در دیدار آخر و در حالیکه صعودش از پیش قطعی شده بود مقابل نماینده ترکیه تن به شکست ۳ بر۱ داد گرچه این پیروزی هم نتوانست شهرداری چی های استانبول را راهی دور بعد کند و آنان نظاره گر صعود دینامو مسکو روسیه بودند.

زاکسا کوژله که در لیگ لهستان هم با اقتدار اول است با صدرنشینی کار خود را در دور مقدماتی لیگ قهرمانان به پایان رساند و در حالی گام به دور بعد گذاشت که همچنان یکی از بخت های قهرمانی است.

جدول والیبال لیگ قهرمانان اروپا

 

گروه B

شاید کمتر کسی فکر می کرد نماینده آلمان بتواند مقابل غول های ایتالیا و لهستان قد علم کند و جواز حضور در دور بعد را به دست آورد.صحبت از برلین والی المان است که توانست با ۳ امتیاز اختلاف نسبت به لوبه ایتالیا در جایگاه دوم قرار گیرد و بالاتر از آسکو رسوویا لهستان یکی از قدرت های سنتی پلاس لیگا جا خوش کند.گرچه در دیدار اخر ژرمن ها مقابل تیم لوبه صدرنشین بلامنازع سری آ ایتالیا که از ستارگانی همچون عثمانی خوانتورینا،سوکولوف،کریسنسن و گربینیکوف بهره می برد حرفی برای گفتن نداشتند و مغلوب شدند اما کسب مجوز صعود به دور حذفی تلخی شکست را کمرنگ کرد.

آسکو رسوویا لهستان که دیگر حداقل آن تیم مخوف و قدرتمند گذشته نیست و کورک را در ترکیب ندارد با ۸ امتیاز به عنوان تیم سوم ( امتیاز برتر نسبت به گروه های دیگر) به دور بعد راه یافت تا از گروه مرگ سه تیم رستگار شوند!

دوکلا لیبرتس جمهوری چک هم نتوانست در هر شش بازی  خود به تیمی آزار برساند و به هیچ تیمی نه نگفت تا با تنها یک امتیاز قعر نشین گروه دوم شود!

والیبال لیگ قهرمانان اروپا 2017

 

گروه C

در هر گروهی که تیم  کهکشانی و متمول زنیت کازان (مدافع عنوان قهرمانی) قرار داشته باشد سایر تیم ها باید فکری به حال خود کنند تا بتوانند عنوان دوم را کسب کنند.نمایندگان ترکیه،آلمان و فرانسه در همه بازی ها تسلیم محض قدرت مردان سیبری بودند تا زنیت کازان با ۱۸ امتیاز کامل و تنها ۱ ست باخته به دور بعد برود و خط و نشان اساسی برای رقبای ایتالیایی و لهستانی خود بکشد.

آرکاس ازمیر ترکیه در حالی که کار خود را با شکست آغاز کرد اما با ۴ پیروزی متوالی  توانست بلیط پلی آف را به دست آورد تا ترک ها یک نماینده در دور پلی آف داشته باشند.

فریدریش هافن  بر خلاف دیگر تیم آلمانی یعنی برلین والی نتوانست برای کشورش آبرو داری کند و با ۱ پیروزی و ۵ شکست سوم شد و بالاتر از پاریس والی ای قرار گرفت که بر خلاف لیگ داخلی فرانسه چهره قدرتمندی نداشت و با عملکرد ضعیف در رده آخر جای گرفت.فرانسوی ها دیدار پایانی خود را پیروز شدند اما این برد نوش دارو بعد از مرگ سهراب بود.

 

گروه D

زردپوشان مودنا بر خلاف لیگ سری آ ایتالیا که فراز و نشیب زیادی داشتند اما اهتمام و قدرت خود را گذاشتند تا با صدرنشینی دور گروهی را به پایان ببرند.اگر چه در روز پایانی مقابل نماینده اسلوونی سه بر دو شکست خوردند اما این باخت مانع از صدرنشینی مدافع عنوان قهرمانی سری آ نشد تا با ۱۵ امتیاز جایگاه نخست را از آن خود کنند.

نکته جالب توجه در خصوص مودنا این بود که در هر دو دیدار این تیم مقابل لیوبلیانا اسلوونی به دردسر افتادند و یک شکست و یک پیروزی سه بر دو کسب کردند.

اسکرا بلخاتوف لهستان دیگر مدعی پلاس لیگا و لیگ قهرمانان نیز در جایگاه دوم قرار گرفت و پیروزی در دیدار پایانی مقابل کرایووا مهر تاییدی بود بر صعود زنبورهای زرد به دور حذفی مسابقات.

کرایووا رومانی و لیوبلیانا اسلوونی نتوانستند با حضور نمایندگان قدرتمند ایتالیا و لهستان عرض اندام کنند و در پایان سوم و چهارم شدند.

جدول والیبال لیگ قهرمانان اروپا

 

گروه E

در انتها به جذاب ترین و هیجان انگیز ترین گروه مسابقات یعنی گروه پنج می رسیم جایی که تیم های قدرتمند پروجیا،بلگوری و هالک بانک قرار داشتند و مطابق انتظار تا هفته پایانی شاهد رقابت نزدیکی میان تیم های این گروه بودیم.

تیم پروجیا که با هدایت برناردی تبدیل به یک چهره کاملا مدعی و ترسناک شده است و با وجود ستارگانی همچون دچکو، زایتسف، پودروشچانین و آتاناسویچ برای هر تیمی یک خطر محسوب می شود توانست با ۵ پیروزی و تنها یک شکست مقتدرانه صدرنشین گروه شود.آنان در آخرین دیدار خود  توانستند تیمی را شکست دهند که هدایت آن بر عهده کواچ سرمربی سابق تیم ملی ایران و همین تیم پروجیا بود.

هالک بانک که امیدوار بود با جذب کواچ به روزهای اوج خود بازگردد و حداقل مقابل پروجیایی که کواچ مدت ها سکان داری آن را بر عهده داشت موفق باشد اما با عملکردی ضعیف و دور از انتظار با ۵ شکست و تنها ۲ امتیاز قعرنشین گروه شد تا ترک ها فقط در دور بعد یک نماینده داشته باشند.

ناک روسلار بلژیک هم به نوعی شگفتی ساز این گروه بود و توانست به عنوان تیم سوم به دلیل امتیاز شماری برتر نسبت به دیگر گروه ها همانند آسکو رسوویا لهستان به جمع ۱۲ تیم برتر راه یابد.

به این ترتیب دور پلی آف لیگ قهرمانان اروپا با حضور تیم های زاکسا کوژله، لوبه، زنیت کازان، مودنا، دینامو مسکو، برلین والی، آرکاس ازمیر، اسکرا بلخاتوف، بلگوری، ناک روسلار، آسکو رسویا، شهرداری استانبول در شهر رم ایتالیا برگزار خواهد شد.

جدول والیبال لیگ قهرمانان اروپا

 

والیبال لیگ قهرمانان اروپا

تحلیلگر: محمد مهدی شریفی

به نظر شما کدام یک از این ۱۲ تیم به عنوان قهرمانی مسابقات دست پیدا خواهد کرد؟


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image