۰
۰

 تراویسا ،سرمربی تیم والیبال شهرداری ارومیه گفت: شهرداری نخستین تیمی است که من در آن مربی پسرم هستم و برای رسیدن به یک هدف مشترک تلاش می‌کنیم.

به گزارش جهان والیبال، تیم والیبال شهرداری ارومیه همیشه به خاطر طرفدارانش محکوم به پیروزی است ولی در فصل جاری لیگ برتر با ۳ پیروزی و ۴ شکست در جایگاه هشتم لیگ قرار دارد. شهرداری امسال هم با جذب بازیکنان خوب خارجی و همچنین یوبومیر تراویتسا، سرمربی پیشین تیم ملی صربستان به دنبال رسیدن به فینال و شاید طلسم‌شکنی و قهرمانی در لیگ است. گفت‌وگو با سرمربی ۶۲ ساله شهرداری ارومیه را می‌خوانید:

 چرا برای ادامه شغل خود، ایران را نتخاب کردید؟

اولین تماس‌ها برای حضور من در ایران، چند ماه قبل انجام شد و من خیلی کنجکاو بودم که لیگ ایران را ببینم و در آن حضور داشته باشم. حقیقت این است که والیبال ایران چه در سطح باشگاهی و چه ملی، هر ساله در حال رشد و پیشرفت است. در سال‌های اخیر، بازیکنان خارجی خوبی هم راهی ایران شده‌اند. من هم در ۲ سال گذشته، والیبال ایران را بیشتر تعقیب کرده‌ام و به ویژه در مورد ارومیه و علاقه مردم این شهر به والیبال، نکات زیادی شنیده‌ام. ارومیه شهری است که همه مردم آن عاشق والیبال هستند و این اولین چیزی بود که مرا جذب کرد. در وهله دوم، شهرداری ارومیه، نخستین تیمی است که من در آن مربی پسرم هستم و برای رسیدن به یک هدف مشترک تلاش می‌کنیم. هدف ما رسیدن به فینال لیگ است. این ۲ مورد، انگیزه‌های من برای آمده به ایران بودند.

سطح لیگ ایران را در این چند هفته ابتدایی چطور ارزیابی می‌کنید؟

همان‌طور که گفتم، لیگ ایران مرتب در حال رشد و پیشرفت است. بازیکنان حرفه‌ای و خارجی خوبی در ایران حضور دارند. اگر لیگ برتر ایران، به همین شکل به پیشرفت خود ادامه دهد در چند سال آینده بعد از روسیه، ایتالیا و برزیل، می‌تواند بهترین لیگ جهان باشد.

 نقاط ضعف و قوت لیگ ایران را چه می‌دانید؟

در سال‌های قبل فقط ۲ یا ۳ تیم قوی در لیگ وجود داشت و می‌شد فینالیست‌ها را به راحتی پیش بینی کرد اما حالا ۵ یا ۶ تیم قوی و در یک سطح در لیگ بازی می‌کنند. این موضوع در مورد یک لیگ بسیار مهم است و اینکه برنده یک مسابقه از قبل معلوم نباشد. در این لیگ هر بازیکنی می‌تواند امیدوار باشد که به هدفش خواهد رسید.

 مسابقات والیبال بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو را دیدید؟

بله. من همه بازی‌ها را دیدم. در ریو، تیم ملی ایران برای نخستین بار در بازی‌های المپیک حضور داشت و این یک کار بزرگ برای والیبال ایران بود. صعود به المپیک اصلاً کار ساده‌ای نیست و بسیار سخت است. همانطور که می‌دانید تیم ملی صربستان به المپیک  صعود نکرد و این یک غفلت جبران ناپذیر برای والیبال صربستان بود. هدف نخست و بزرگ والیبال ایران، صعود به المپیک بود که به آن رسید. اگر ایران تمام بازی‌های خود را در المپیک می‌باخت، نتیجه ضعیفی در المپیک گرفته بود ولی به نظر من، حضور ایران در ریو، موفق بوده است.

در مورد حضور ایران در المپیک، ۲ طرز تفکر وجود دارد. یکی اینکه تیم ایران در المپیک فقط ۲ پیروزی کسب کرد و دیگری اینکه تیم ایران به مقام پنجم المپیک رسید. شما به کدام مورد بیشتر توجه می‌کنید؟

باز هم تکرار می‌کنم که صعود به المپیک، یک نتیجه عالی برای والیبال ایران بود ولی نتیجه گرفتن در المپیک بستگی به چند عامل مختلف دارد. گروه‌بندی در المپیک بسیار مهم است. علاوه بر این باید پله به پله حرکت کرد و در المپیک‌های بعدی به پیروزی‌های بیشتری رسید. ممکن است شما یک نسل بسیار خوب در اختیار داشته باشید ولی اینکه کدام مربی در ۴ سال آینده در کنار تیم ملی شما باشد هم اهمیت زیادی دارد. بنابراین، برنامه ریزی فدراسیون برای المپیک بعدی در نتایجی که تیم ملی خواهد گرفت، بسیار مهم است.

به نظر شما آیا لوزانو در ایران موفق بود؟

من نمی‌دانم که هدف فدراسیون والیبال ایران، بازیکنان و سرمربی تیم از حضور در المپیک چه بوده است و به همین خاطر بسیار سخت است که نظر بدهم. لوزانو از مربیان خوب دنیاست ولی باید دید آیا توانسته با ذهنیت بازیکنان ایرانی، ارتباط برقرار کند یا خیر. من چندین سال در قطر مربیگری کردم و در ابتدا کار کردن برایم سخت بود چون ذهنیت بازیکنان قطری با اروپایی‌ها فرق داشت. در این بین، تطبیق پذیری بازیکنان و مربی و اهداف دو طرف از این همکاری، اهمیت ویژه‌ای دارد. ذهنیت بازیکنان باید ارتقا پیدا کند تا تیم ملی به اهداف بزرگتری برسند، البته این پیشرفت اصلاً ساده نیست و نیاز به کار زیاد دارد.

ذهنیت و تقویت توان ذهنی بازیکنان در والیبال، اهمیت زیادی دارد. چند سال قبل وقتی ولادیمیر گربیچ هم به تهران آمده بود، مرتب در مورد ذهنیت بازیکنان صحبت می‌کرد.

او در تیم می صربستان، شاگرد من و یک بازیکن بسیار قوی از نظر جسمی و روحی بود. او همیشه تشنه پیروزی بود و در هر بازی برای هر امتیاز تلاش می‌کرد. او حتی در ۳۸ سالگی هم مثل دوران جوانی برای پیروزی تلاش می‌کرد. با چنین ذهنیتی می‌شود، قهرمان المپیک شد همان‌طور که گربیچ در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی به مدال طلا رسید. ولادیمیر یک نمونه شاخص برای هر ورزشکاری است.

 آیا بازیکنی در لیگ هست که بخواهید در تیم شما بازی کند؟

جواب دادن به این سوال بعد از گذشت چند هفته از لیگ، سخت است. بانک سرمایه در حال حاضر، بهترین تیم ایران است و من دوست دارم بازیکنان این تیم در تیم من بازی می‌کردند، البته شوخی کردم.

پروژه شما در ایران چند ساله است؟

برنامه ما در در حال حاضر، یک ساله و برای فصل جاری است ولی اگر مدیران باشگاه از من بخواهند که مثلاً برای ۳ سال در ارومیه بمانم، برنامه ۳ ساله‌ای تدوین و به آنها ارائه می‌کنم. در مجموع، مدت زمان قرارداد برای من مهم نیست. پروژه من برای پیروزی است.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image