۱
۰

به گزارش خبرگزاری جهان والیبال به نقل از فدراسیون والیبال، لیگ جهانی والیبال در سال ۱۹۹۰ به عنوان بخشی از یک برنامهٔ بازاریابی در این رشته ورزشی راه‌اندازی شد تا نشان متمایزی از فعالیت‌های فدراسیون جهانی در اواخر قرن بیستم باشد، این رقابت ها در سال ۲۰۱۸ با نام لیگ ملت های والیبال و در دو گروه مردان و زنان برگزار می شود.

فدراسیون جهانی والیبال برای برگزاری بیست و نهمین دوره این رقابت ها (سال ۲۰۱۸) تغییرات عمده ای لحاظ کرده است که برگزاری با حضور ۱۶ تیم در دو گروه مردان و زنان از جمله این تغییرات است و برگزاری سطح دو و سه لیگ ملت های والیبال دیگر منتفی است.

بر اساس دستورالعمل جدید ۱۲ کشور حضورشان در هفت سال آینده تضمین شده است و چهار کشور دیگر از سوی فدراسیون جهانی والیبال برای سال ۲۰۱۸ انتخاب شدند.

در رقابت های لیگ ملت های والیبال و در گروه مردان تیم های برزیل، ایران، چین، ایتالیا، لهستان، صربستان، آمریکا، فرانسه، ژاپن، آلمان، روسیه و آرژانتین حضورشان در این رقابت ها برای هفت سال آینده از سوی فدراسیون جهانی تضمین شده است و تیم‌های استرالیا، کره جنوبی، کانادا و بلغارستان در رقابت های ۲۰۱۸ شرکت می کنند.

همچنین در مسابقات گروه زنان که از سال ۲۰۱۸ دیگر به نام گرندپری برگزار نمی‌شود و همانند مسابقات مردان با نام «لیگ ملت های والیبال» پیگیری خواهد شد، تیم های برزیل، ایتالیا، آمریکا، چین، صربستان، کره جنوبی، هلند، تایلند، آلمان، ترکیه، ژاپن و روسیه تضمین هفت ساله برای حضور دارند و تیم های آرژانتین، جمهوری چک، بلژیک و لهستان در گروه زنان متغیرها هستند.

فدراسیون جهانی والیبال رقابت های «چلنجرکاپ» را جایگزین سطح دو و سه لیگ ملت های والیبال کرده است که در دو گروه مردان و زنان و با حضور شش تیم برگزار می شود.

بر این اساس یکی از چهار تیم متغیر لیگ ملت های والیبال در سال ۲۰۱۹ از طریق مسابقات چلنجرکاپ سال ۲۰۱۸ مشخص می شود. میزبانی این رقابت ها نیز از طریق مزایده و بر اساس شرایط فنی و مالی فدراسیون جهانی واگذار می شود که فرم های مربوطه برای کشورهای عضو فدراسیون جهانی ارسال شده است.

در گروه مردان، تیم میزبان، دو سهمیه از اروپا، یک تیم از آفریقا، یک تیم از نورسیکا و برنده دیدار پلی آف قاره های آسیا و آمریکا جنوبی شش تیم شرکت کننده در رقابت های چلنجرکاپ مردان و زنان سال ۲۰۱۸ هستند.

در گروه زنان سهمیه ها کمی متفاوت است و قاره کهن آسیا یک سهمیه کامل دارد. بنابر این در این گروه تیم میزبان، دو سهمیه از اروپا، یک تیم از آسیا، یک تیم از نورسیکا و برنده دیدار پلی آف آمریکای جنوبی و قاره آفریقا، شش سهمیه خواهند بود.

این رقابت ها همزمان در دو گروه مردان و زنان از ۲۰ تا ۲۴ ژوئن سال ۲۰۱۸ برابر با ۳۰ خرداد تا سوم تیرماه سال ۹۷ برگزار می شود و ۲۵۰ هزار دلار جایزه برای هر گروه اختصاص گرفته است. تیم های اول تا چهارم به ترتیب ۱۰۰، ۵۰، ۳۵ و ۲۵ هزار دلار جایزه دریافت می کنند و تیم های پنجم و ششم نیز پاداش ۲۰ هزار دلاری دریافت می کند.

رقابت های دور مقدماتی در دو گروه سه تیمی و به صورت دوره ای برگزار می شود که تیم های اول و دوم هر گروه به مرحله نیمه نهایی صعود می کنند و به صورت ضربدری به مصاف هم می روند تا برنده ها به دیدار نهایی و بازنده ها به دیدار رده بندی صعود کنند.

قهرمان سال ۲۰۱۸ این رقابت ها به مصاف تیم شانزدهم لیگ ملت های والیبال سال ۲۰۱۸ می رود تا برنده این مسابقه سهمیه لیگ ملت های والیبال سال ۲۰۱۹ را به دست آورد.

مرحله مقدماتی لیگ ملت های والیبال سال ۲۰۱۸ مردان در مدت پنج هفته (چهارم خرداد تا سوم تیرماه) برگزار می شود.


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image