۰
۰

به گزارش خبرگزاری جهان والیبال به نقل از ایرنا، هشت تیم در دور مقدماتی مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه ‌های جهان شرکت دارند و رقابت‌ های خود را در دو گروه آغاز خواهند کرد و از هر گروه دو تیم برتر به مرحله نیمه نهایی صعود می‌ کنند. در گروه یک تیم های زاکسا کژله لهستان (میزبان و قهرمان لیگ لهستان ۲۰۱۷)، لوبه سیویتانوا ایتالیا (قهرمان لیگ ۲۰۱۷ ایتالیا و جایگاه ایتالیا در رده بندی جهانی)، سادا کروزیرو برزیل (قهرمان ۲۰۱۷ آمریکای جنوبی) و بانک سرمایه ایران (قهرمان سال ۲۰۱۶ آسیا) حضور دارند. در گروه دوم نیز اسکرا لهستان (وایلد کارت فدراسیون جهانی)، زنیت کازان روسیه (قهرمان ۲۰۱۷ اروپا)، بولیوار آرژانتین (قهرمان لیگ ۲۰۱۷ آرژانتین و جایگاه آرژانتین در رده بندی جهانی) و شانگهای چین (وایلد کارت فدراسیون جهانی) رقابت می کنند.
مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه ‌های جهان از سال ۱۹۸۹ آغاز شد و به مدت چهار سال به صورت متوالی برگزار شد. این رقابت‌ها پس از وقفه ۱۶ ساله (۱۹۹۳ تا ۲۰۰۸) دوباره از سال ۲۰۰۹ شروع شده است و تاکنون هر ساله پیگیری شده است.
از نظر منطقه ‌ای، نمایندگان قاره اروپا با ۹ قهرمانی، ۸ نایب قهرمانی و ۸ عنوان سومی پرافتخارترین قاره این رقابت‌ها هستند و پس از اروپا، نمایندگان آمریکای جنوبی با ۹ مدال شامل سه طلا، سه نقره و سه برنز در جایگاه دوم افتخارآفرینان قرار دارند.
نمایندگان قاره آسیا تاکنون تنها دو بار در مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های جهان بر روی سکو رفته‌ اند که در سال ۲۰۱۰ تیم پیکان به مدال برنز دست یافت و در سال ۲۰۱۴ الریان قطر عنوان نایب قهرمانی این مسابقات را به دست آورد.
در ۱۲ دوره گذشته مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های جهان برزیل با پنج دوره میزبانی بیشتری سهم را داشته است، قطر نیز در چهار دوره (۲۰۰۹-۲۰۱۲) میزبان این رقابت ها بوده است و ایتالیا نیز سه دوره میزبانی را به عهده داشته است. لهستان نیز امسال برای نخستین بار میزبانی این رقابت‌ها را است.
رتبه‌های اول تا سوم ۱۲ دوره گذشته مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه‌های مردان جهان به قرار زیر است:
۱۹۸۹: ایتالیا – روسیه – برزیل
۱۹۹۰: ایتالیا – برزیل – ایتالیا
۱۹۹۱: ایتالیا – برزیل – ایتالیا
۱۹۹۲: ایتالیا – ایتالیا – یونان
از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۸ مسابقات برگزار نشد
۲۰۰۹: ایتالیا – لهستان – روسیه
۲۰۱۰: ایتالیا – لهستان – ایران (پیکان)
۲۰۱۱: ایتالیا – لهستان – روسیه
۲۰۱۲: ایتالیا – برزیل – لهستان
۲۰۱۳: برزیل – روسیه – ایتالیا
۲۰۱۴: روسیه – قطر – آرژانتین
۲۰۱۵: برزریل – روسیه – آرژانتین
۲۰۱۶: برزیل – روسیه – ایتالیا


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image