۰
۰

به گزارش خبرگزاری جهان والیبال به نقل از روابط عمومی فدراسیون والیبال، نوزدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی مردان جهان از ۱۹ شهریور تا ۸ مهرماه ۱۳۹۷ با حضور ۲۴ تیم به میزبانی دو کشور ایتالیا و بلغارستان برگزار می‌شود.

مراسم قرعه کشی این رقابت ها نهم آذرماه در شهر فلورانس برگزار شد و ۲۴ تیم شرکت کننده در دور مقدماتی این رقابت ها در چهار گروه شش تیمی تقسیم شدند.

بر این اساس تیم ملی والیبال ایران در گروه چهارم با بلغارستان یکی از میزبان ها، لهستان قهرمان سال ۲۰۱۴، کوبا، فنلاند و پورتوریکو همگروه شد. ملی پوشان کشورمان بازی های دور مقدماتی خود را در شهر وارنا بلغارستان برگزار می کنند.

گروه بندی دور مقدماتی و شهر میزبان مسابقات والیبال قهرمانی مردان جهان سال ۲۰۱۸ به قرار زیر است:

گروه اول در شهر فلورانس ایتالیا: ایتالیا، آرژانتین، ژاپن، بلژیک، اسلوونی و جمهوری دومینیکن

گروه دوم در شهر روسه بلغارستان: برزیل، کانادا، فرانسه، مصر، چین و هلند

گروه سوم در شهر باری ایتالیا: آمریکا،‌ روسیه، صربستان، استرالیا، تونس و کامرون

گروه چهارم در شهر وارنا: بلغارستان، لهستان، ایران، کوبا، فنلاند و پورتوریکو

پس از پایان دور مقدماتی این رقابت ها از هر گروه چهار تیم به مرحله دوم صعود می کنند که رقابت های مرحله دوم در چهار گروه چهار تیم پیگیری خواهد شد.

** اروپا بیشترین سهمیه در مناطق FIVB

تقسیم بندی منطقه ای تبم های شرکت کننده در رقابت های جهانی سال ۲۰۱۸ بر اساس تقسیمات فدراسیون جهانی به قرار زیر است:

قاره آسیا(AVC): ایران، چین، ژاپن و استرالیا

قاره اروپا (CEV): فرانسه، هلند، اسلوونی، روسیه، صربستان، فنلاند، بلژیک، ایتالیا، بلغارستان و لهستان

آمریکا جنوبی (CSV): برزیل و آرژانتین

قاره آفریقا (CAVB): تونس، مصر و کامرون

منطقه نورسیکا (NORCECA): پورتوریکو، کوبا، آمریکا، جمهوری دومینیکن و کانادا

** روسیه پرافتخارترین

والیبال مردان روسیه با شش مدال طلا، سه مدال نقره و سه نشان برنز (۱۲ مدال) پرافتخارترین کشور مسابقات والیبال قهرمانی مردان جهان است. البته شش مدال طلای این کشور در دوره زمانی اتحاد جماهیر شوروی به دست آمده است و از زمان تجزیه شوروی سابق، تیم ملی والیبال مردان روسیه موفق به کسب مدال طلا نشده است.

تیم های ملی والیبال مردان برزیل (سه طلا و دو نقره) و ایتالیا (سه طلا و یک نقره) در رتبه های دوم و سوم پرافتخارترین تیم های این رقابت ها قرار دارند.

در مجموع در هجده دوره قبلی این رقابت ها هفت کشور موفق به کسب مدال طلا شدند که کشورهای جمهوری چک با ۲ طلا و چهار نقره و لهستان دو طلا و یک نقره در رتبه های چهارم و پنجم این داده آماری هستند.

تیم های آلمان و آمریکا با یک مقام قهرمانی و یک مدال برنز مشترکا در رتبه ششم جدول مدال آوران قرار دارند.

** ۲۰۱۸ ششمین حضور ایران

تیم ملی والیبال ایران در سال ۲۰۱۸، ششمین حضور خود در رقابت های قهرمانی مردان جهان را تجربه خواهد کرد در حالی که بهترین عنوان به دست آمده این تیم در سال ۲۰۱۴ با اسلوبودان کواچ و رتبه ششمی بود.

ایران در سال ۱۹۷۰ برای نخستین بار در رقابت های قهرمانی مردان جهان که به میزبانی بلغارستان برگزار شد، شرکت کرد که در بین ۲۴ تیم شرکت کننده با کسب چهار برد و هفت شکست جایگاه بیست و یکم را به دست آورد.

رقابت های سال ۱۹۹۸ ژاپن دومین حضور ایران در قهرمانی مردان جهان بود که ملی پوشان کشورمان با پذیرش سه شکست متوالی عنوان نوزدهم در بین ۲۴ تیم شرکت کننده به دست آورد.

سرزمین آفتاب تابان در سال ۲۰۰۶ بار دیگر میزبان مسابقات قهرمانی مردان جهان بود که تیم ملی والیبال ایران برای سومین بار در این رقابت ها شرکت کرد و پس از پنج شکست متوالی در جایگاه بیست و یکم این رقابت ها قرار گرفت.

تیم ملی والیبال ایران در سال ۲۰۱۰ برای چهارمین بار سهمیه رقابت های قهرمانی مردان جهان به دست آورد و با هدایت زنده یاد حسین معدنی در این رقابت ها که به میزبانی ایتالیا برگزار شد، شرکت کرد. ملی پوشان کشورمان در این دوره با کسب یک برد و دو شکست برای دومین بار عنوان نوزدهم را به دست آوردند.

لهستان و رقابت های سال ۲۰۱۴ بهترین حضور والیبال ایران در مسابقات قهرمانی مردان جهان بود که ملی پوشان با هدایت اسلوبودان کواچ موفق به کسب مقام ششم در ششمین حضور خود شدند.

تیم ایران در دور مقدماتی این رقابت ها با تیم های فرانسه، ایتالیا، آمریکا، پورتوریکو و بلژیک همگروه بود و با کسب چهار پیروزی (ایتالیا، آمریکا، بلژیک و پورتوریکو) ، یک شکست (فرانسه) و ۱۱ امتیاز به عنوان تیم دوم گروه به مرحله بعد صعود کرد.

شاگردان کواچ در مرحله دوم موفق به شکست تیم های استرالیا، آرژانتین و صربستان شدند و با پذیرش شکست برابر لهستان به عنوان تیم سوم گروه راهی مرحله یک چهارم نهایی شدند.

تیم ملی والیبال ایران در مرحله یک چهارم نهایی مغلوب تیم های فرانسه و آلمان شد و در مرحله نیمه نهایی نیز با پذیرش شکست برابر روسیه به عنوان ششم این رقابت ها دست یافت. تیم های لهستان، برزیل، آلمان، فرانسه و روسیه نیز رتبه های اول تا پنجم را به دست آوردند.

گفتنی است تیم ملی والیبال مردان ژاپن با دو مدال برنز سال های ۱۹۷۰ و ۱۹۷۴ پرافتخارترین تیم قاره کهن آسیا در این رقابت ها هستند.

** نخستین میزبانی مشترک

نوزدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی مردان جهان از ۱۹ شهریور تا ۸ مهرماه ۱۳۹۷ با حضور ۲۴ تیم به میزبانی دو کشور ایتالیا و بلغارستان برگزار می‌شود که برای نخستین تجربه میزبانی دو کشور در این رقابت هاست.

سه شهر روسه، وارنا و صوفیه در بلغارستان و شش شهر باری، بولونیا، فلورانس، میلان، رم، و تورین در ایتالیا میزبانی این رقابت ها را بر عهده دارند.

ایتالیا در سال ۲۰۱۸ در حالی سومین میزبانی خود در رقابت های قهرمانی مردان جهان را تجربه می کند که در سال های ۱۹۷۸ و ۲۰۱۰ نیز میزبان این رقابت ها بوده است. از سوی دیگر بلغارستان میزبان مشترک سال ۲۰۱۸، در سال ۱۹۷۰ نیز میزبان این مسابقه بوده است و برای دومین تجربه جهانی خود آماده می شود.

تا کنون کشورهای آرژانتین، برزیل، جمهوری چک، فرانسه، ژاپن و روسیه نیز دو میزبانی در مسابقات والیبال قهرمانی مردان جهان داشته اند. یونان، مکزیک و لهستان مدافع عنوان قهرمانی این رقابت ها نیز یک دوره تجربه میزبانی داشته اند.

** مدال آوران هجده دوره در یک نگاه

فهرست میزبان ها، مدال آوران و تیم های چهارم و تعداد تیم های شرکت کننده در هجده دوره گذشته رقابت های قهرمانی مردان جهان به قرار زیر است:

چک اسلواکی، ۱۹۴۹: شوروی – چک اسلواکی – بلغارستان – رومانی (۱۰ تیم)

شوری، ۱۹۵۲: شوروی – چک اسلواکی – بلغارستان – رومانی (۱۱ تیم)

فرانسه، ۱۹۵۶: چک اسلواکی – رومانی – شوروی – لهستان (۲۰ تیم)

برزیل، ۱۹۶۰: شوروی – چک اسلواکی – رومانی – هلند (۱۴ تیم)

شوروی، ۱۹۶۲: شوروی – چک اسلواکی – رومانی – بلغارستان (۲۱ تیم)

چک اسلواکی، ۱۹۶۶: چک اسلواکی – رومانی – شوروی – آلمان  (۲۲ تیم)

بلغارستان، ۱۹۷۰: آلمان (شرقی) – بلغارستان – ژاپن – چک اسلوکی  (۲۴ تیم)

مکزیک، ۱۹۷۴: لهستان – شوروی – ژاپن – آلمان (شرقی) (۲۴ تیم)

ایتالیا، ۱۹۷۸: شوروی – ایتالیا – کوبا – کره جنوبی  (۲۴ تیم)

آرژانتین، ۱۹۸۲: شوروی – برزیل – آرژانتین – ژاپن  (۲۴ تیم)

فرانسه، ۱۸۸۶: آمریکا – شوروی – بلغارستان – برزیل  (۱۶ تیم)

برزیل، ۱۹۹۰: ایتالیا – کوبا – شوروی – برزیل  (۱۶ تیم)

یونان، ۱۹۹۴: ایتالیا – هلند – آمریکا – کوبا  (۱۶ تیم)

ژاپن، ۱۹۹۸: ایتالیا – یوگسلاوی – کوبا – برزیل  (۲۴ تیم)

آرژانتین، ۲۰۰۲: برزیل – روسیه – فرانسه – یوگسلاوی (۲۴ تیم)

ژاپن، ۲۰۰۶: برزیل – لهستان – بلغارستان – صربستان و مونته نگرو (۲۴ تیم)

ایتالیا، ۲۰۱۰: برزیل – کوبا – صربستان – ایتالیا (۲۴ تیم)

لهستان، ۲۰۱۴: لهستان – برزیل – آلمان – فرانسه  (۲۴ تیم)

ایتالیا و بلغارستان: ؟ – ؟ – ؟ – ؟ (۲۴ تیم)


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image