۰
۰

به گزارش خبرگزاری جهان والیبال به نقل از فدراسیون والیبال، سیزدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های جهان از ۲۱ تا ۲۶ آذرماه به میزبانی لهستان و در سه شهر این کشور (ووچ ، کراکوف و اوپوله) برگزار می‌شود و تیم بانک سرمایه به عنوان قهرمان قاره آسیا در سال ۲۰۱۶ در این رقابت‌ها شرکت می‌کند.

»» هشت تیم در دور مقدماتی مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های جهان شرکت دارند که رقابت‌های خود را در دو گروه زیر آغاز خواهند کرد و از هر گروه دو تیم برتر به مرحله نیمه نهایی صعود می‌کنند:

گروه یک:

زاکسا کوژله لهستان (میزبان و قهرمان لیگ لهستان ۲۰۱۷)
لوبه سیویتانوا ایتالیا (قهرمان لیگ ۲۰۱۷ ایتالیا و جایگاه ایتالیا در رده بندی جهانی)
ساداکروزیرو برزیل (قهرمان ۲۰۱۷ آمریکای جنوبی)
بانک سرمایه ایران (قهرمان سال ۲۰۱۶ آسیا)

گروه دوم:

اسکرا بلخاتوف لهستان (وایلد کارت فدراسیون جهانی)
زنیت کازان روسیه (قهرمان ۲۰۱۷ اروپا)
بولیوار آرژانتین (قهرمان لیگ ۲۰۱۷ آرژانتین و جایگاه آرژانتین در رده بندی جهانی)
شانگهای چین (وایلد کارت فدراسیون جهانی)

پس از پایان دور مقدماتی تیم‌های اول و دوم دو گروه به مرحله نیمه نهایی صعود می‌کنند و به صورت ضربدری به مصاف یکدیگر می‌روند تا تیم‌های برنده راهی دیدار نهایی و تیم‌های بازنده به دیدار رده بندی صعود کنند.

** سه شهر، میزبان جام سیزدهم

۱۶ دیدار رقابت‌های والیبال قهرمانی باشگاه های جهان سال ۲۰۱۷ در سه شهر اوپوله، کراکوف و ووچ لهستان برگزار می‌شود. دور مقدماتی این رقابت‌ها با ۱۲ مسابقه در دو شهر اوپوله (گروه الف) و ووچ (گروه ب) برگزار می‌شود و مراحل نیمه نهایی و نهایی نیز در شهر کراکوف لهستان با چهار دیدار پیگیری خواهد شد.

شش دیدار گروه الف دور مقدماتی در سالن والیبال شهر اوپوله که نخستین میزبانی خود را در مسابقات رسمی و بین‌المللی والیبال را تجربه می‌کند، برگزار می‌شود. این سالن ۳ هزار و ۵۰۰ نفر ظرفیت دارد.

شهر اوپوله از قدیمی‌ترین شهرهای لهستان است که ورزشگاه قدیمی این شهر که در سال ۱۹۶۸ ساخته شده است، از جمله آثار باستانی لهستان محسوب می‌شود. دیدار دوستانه لهستان و آمریکا در سال ۱۹۸۳ نخستین مسابقه والیبال برگزار شده در این سالن بوده است.

شش دیدار گروه ب دور مقدماتی نیز در شهر ووچ و به میزبانی ورزشگاه “اطلس آرنا” برگزار می‌شود. شهر ووچ در ناحیه مرکزی لهستان و در نزدیکی ورشو پایتخت لهستان قرار دارد. اطلس آرنا در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹ افتتاح شده و دارای ۱۰ هزار و ۴۰۰ صندلی برای تماشاگران است که البته گنجایش ۳۰۰۰ نفر بیشتر را نیز دارد. این ورزشگاه تجربه میزبانی رقابت‌های لیگ جهانی و قهرمانی جهان را در کارنامه خود دارد.

چهار مسابقه مرحله نهایی جام سیزدهم باشگاه‌های جهان به میزبانی شهر کراکوف برگزار می‌شود که دارای مدرن‌ترین ورزشگاه اروپا است. ورزشگاه “تارون آرنا” با ظرفیت ۱۵ هزار نفری خود از همان ابتدای کار با والیبال گره خورد. نخستین مسابقه‌ای که در این ورزشگاه برگزار شد، دیدار برزیل و لهستان در لیگ جهانی ۲۰۱۴ بود.

** تاریخچه مسابقات قهرمانی باشگاه های جهان

مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های جهان از سال ۱۹۸۹ آغاز شد و به مدت چهار سال به صورت متوالی برگزار شد. این رقابت‌ها پس از وقفه ۱۶ ساله (۱۹۹۳ تا ۲۰۰۸) دوباره از سال ۲۰۰۹ شروع شده است و تا کنون هر ساله این مسابقات پیگیری شده است.

از نظر منطقه‌ای، نمایندگان قاره اروپا با ۹ قهرمانی، ۸ نایب قهرمانی و ۸ عنوان سومی پرافتخارترین قاره این رقابت‌ها هستند و پس از اروپا، نمایندگان آمریکای جنوبی با ۹ مدال شامل سه طلا، سه نقره و سه برنز در جایگاه دوم افتخارآفرینان قرار دارند.

نمایندگان قاره آسیا تاکنون تنها دو بار در مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های جهان بر روی سکو رفته‌اند که در سال ۲۰۱۰ تیم پیکان به مدال برنز دست یافت و در سال ۲۰۱۴ الریان قطر عنوان نایب قهرمانی این مسابقات را به دست آورد.

در دوازده دوره گذشته مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های جهان برزیل با پنج دوره میزبانی بیشتری سهم را داشته است، قطر نیز در چهار دوره (۲۰۰۹-۲۰۱۲) میزبان این رقابت ها بوده است و ایتالیا سه دوره میزبانی بر عهده داشته است. لهستان نیز امسال برای نخستین بار میزبانی این رقابت‌ها را بر عهده دارد.

** الریان شایسته‌ترین نماینده آسیا

در ۱۲ دوره گذشته مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های جهان ۱۴ نماینده از قاره کهن آسیا در این رقابت ها شرکت کردند که الریان با کسب مقام نایب قهرمانی در سال ۲۰۱۴ بهترین عنوان را به دست آورده است.

همچنین در سال ۲۰۱۰ تیم پیکان تهران به مدال برنز این رقابت ها دست یافت و در سایر دوره های نمایندگان آسیا بر روی سکو نرفته اند.

ژاپن، کره جنوبی، قطر و ایران چهار کشور آسیا هستند که نمایندگان آنان در رقابت ها والیبال قهرمانی جهان شرکت کرده اند.

پیکان تهران با سه دوره حضور در سال های ۲۰۰۹ (مقام چهارم)، ۲۰۱۰ (مدال برنز) و ۲۰۱۵(مقام چهارم)، کاله مازندران ۲۰۱۳ (رتبه هشتم)، متین ورامین ۲۰۱۴ (رتبه ششم) و بانک سرمایه ۲۰۱۷ نمایندگان والیبال ایران در مسابقات باشگاه های جهان بودند که به عنوان قهرمان قاره آسیا در این رقابت ها شرکت کردند.

** باشگاه‌های طلایی جهان

باشگاه «ترنتینو» ایتالیا با چهار مدال طلا و دو مدال برنز پرافتخارترین باشگاه رقابت‌های جهان در رشته ورزشی والیبال است. باشگاه «سادا کروزیرو» مهمترین حریف تیم بانک سرمایه در رقابت های امسال نیز با سه مدال طلا و یک نقره در جایگاه دوم این داده آماری قرار دارد و امسال نیز به عنوان مدافع عنوان قهرمانی این رقابت ها به میدان می‌رود.

باشگاه‌های «میلانو» (دو طلا و یک برنز)، «پارما» (یک طلا و یک برنز) و «راوینا» از کشور ایتالیا و «بلوگوری بلگرود» روسیه با یک مدال طلا دیگر باشگاه های طلایی در والیبال باشگاه های جهان هستند.

»» رتبه‌های اول تا سوم ۱۲ دوره گذشته مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های جهان به قرار زیر است:

۱۹۸۹: ایتالیا – روسیه – برزیل
۱۹۹۰: ایتالیا – برزیل – ایتالیا
۱۹۹۱: ایتالیا – برزیل – ایتالیا
۱۹۹۲: ایتالیا – ایتالیا – یونان

از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۸ مسابقات برگزار نشد

۲۰۰۹: ایتالیا – لهستان – روسیه
۲۰۱۰: ایتالیا – لهستان – ایران (پیکان)
۲۰۱۱: ایتالیا – لهستان – روسیه
۲۰۱۲: ایتالیا – برزیل – لهستان
۲۰۱۳: برزیل – روسیه – ایتالیا
۲۰۱۴: روسیه – قطر – آرژانتین
۲۰۱۵: برزریل – روسیه – آرژانتین
۲۰۱۶: برزیل – روسیه – ایتالیا
۲۰۱۷: ؟؟؟


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image