۰
۰

به گزارش خبرگزاری جهان والیبال به نقل از فدراسیون والیبال، دکتر محمدرضا داورزنی در نشست مشترک نواب رئیس بانوان هیات های استانی با نمایندگان استعدادیابی والیبال افزود: در چند ساله گذشته تلاش های زیادی برای رشد و توسعه والیبال در حوزه بانوان داشته ایم اما انتظارات تحقق نیافته است.

وی با بیان اینکه سالها از آغاز حضور والیبال زنان ایران در رقابت های آسیایی می گذرد، گفت: گام اول حضور در آسیا بود و تلاش زیادی صورت گرفت که بتوانیم مقررات فدراسیون جهانی را تغییر دهیم، کاری که بسکتبال به تازگی و بعد از هشت سال انجام داد. از این نظر از بسکتبال جلوتریم، اما این حضور انتظارات مردم و مخاطبان را برآورده نکرده است.

سرپرست فدراسیون والیبال با طرح این پرسش که چرا در رده های سنی مختلف آسیا نتوانیم از رتبه ششم، مقام بهتری کسب کنیم؟ گفت: حتی در زمانی تیم ملی والیبال نوجوانان به رغم اردوی ۱۸ ماهه باز هم نتوانست نتیجه مورد انتظار را کسب کند. الان هم به رغم تلاش مربیان، باز هم نمی توانیم از رتبه ششم و هفتم آسیا بهتر شویم.

وی با یادآوری اینکه بازیکنان ایران در تمامی رده های سنی تفاوتی از نظر ویژگی های فیزیکی با تیم های آسیایی ندارند، گفت: حتی نسبت به تیم های شرق آسیا نیز از نظر میانگین قدی در شرایط بهتری قرار داریم.

دکتر داورزنی با اشاره به حضور فریبا صادقی به عنوان نایب رئیس جدید بانوان فدراسیون والیبال، گفت: یکی از ماموریت های نایب رئیس جدید بررسی این موضوع و ارائه راهکارهای لازم برای برطرف کردن این مشکل است.

وی با تاکید بر اینکه باید واقع بینانه به حوزه بانوان نگاه کنیم، گفت: باید دقیق بررسی شود که کجای کار مشکل دارد، اگر مشکل در رده های سنی پایه است، باید روش استعدادیابی و تربیت تغییر کند.

سرپرست فدراسیون والیبال با یادآوری اینکه فدراسیون هیچ تفاوتی برای برنامه ریزی مردان و زنان والیبال ندارد، گفت: باید مشکل کار را پیدا کنیم، این مشکل در کجاست؟ تمرینات، برنامه ریزی، مربیان و … چون همه این موارد برای مردان است، چطور آقایان موفق هستند اما در بانوان نمی توانیم به جایگاه واقعی دست یابیم.

داورزنی با یادآوری اینکه در والیبال زنان سه تیم برتر جهان در قاره آسیا حضور دارند، گفت: چین، کره جنوبی و تایلند از تیم های برتر جهان هستند، اما این موضوع دلیل موفق نبودن تیم های ایرانی نیست و باید دلایل شناسائی شود.

وی گفت: کمیته استعدادیابی در گذشته دختران ۱۳ تا ۱۵ سال را انتخاب می کرد که سن مناسبی نبود، زیرا قابلیت های دختران در این سن امکان ارتقاء ندارد و باید از سنین پائین تر شروع کنیم. اگر در والیبال بانوان بخواهیم در آسیا برابر حریفان خوب ظاهر شویم، باید بر روی سنین ۸ تا ۹ سال کار کنیم تا بازیکنان در سن ۱۵ سالگی حداقل ۶ سال تمرین برای مسابقه داشته باشند، اما هنوز انتخاب ها درست نیست.

دکتر داورزنی تاکید کرد: اگر دوسال هم تیم اعزام نکنیم، مشکلی ایجاد نمی شود ولی باید این مشکل حل شود. تقاوت سن بلوغ دختران و پسران پنج است و باید این تفاوت در استعدادیابی نیز لحاظ شود. با وضعیت فعلی امکان کسب رتبه های بالای آسیا امکان پذیر نیست و باید مشکل را از پایه برطرف کنیم، نباید سرمایه گذاری روی افرادی باشد که قابلیت آنان دیگر تغییر نمی کند. در کشورهای تایلند، چین، کره جنوبی و ژاپن از ۸ سالگی کار استعدادیابی دختران در والیبال شروع می شود و رمز موفقیت آنان نیز همین موضوع است.

وی در پایان بار دیگر تاکید کرد: نگاه فدراسیون برای والیبال بانوان همانند مردان هست. سال گذشته حتی برای تیم های رده سنی دختران اردوی برون مرزی اروپا هم گذاشتیم، اما به نظر من تا استعدادها در سنین ۸ و ۹ سالگی شروع نشود، در رشته های تیمی موفق نمی شویم. چون قابلیت های دختران در این سنین شکل می گیرد. شناسائی استعدادها در این سنین نیز برنامه می خواهد، جشنواره ها شکل تفریحی و بازی دارد و بهترین فرصت برای کشف استعدادهاست. سال گذشته در رامسر و حکمیه تهران این اتفاق افتاد اما باید رده سنی باز هم کاهش یابد. قول می دهم اگر ورزش های تیمی ایران در این سن سرمایه گذاری شود، در رده های بالای آسیا قرار می گیریم.

داورزنی: جوانان نمره قبولی گرفتند

سرپرست فدراسیون والیبال گفت: عملکرد تیم ملی جوانان ایران در رقابت های جهانی خوب بود و نمره قبولی گرفتند.

دکتر محمدرضا داورزنی در حاشیه سیزدهمین نشست مشترک نواب رئیس و روسای استعدادیابی بانوان سراسر کشور در گفت وگو با خبرنگاران درباره عملکرد تیم ملی والیبال جوانان افزود: جا دارد به کادر فنی و بازیکنان تیم جوانان خسته نباشید بگویم و به نوبه خودم از آنان تشکر کنم.

وی با بیان اینکه تیم ملی جوانان عملکرد خوبی در رقابت های جهانی داشت، گفت: در گروه سختی قرار داشتند. دو تیمی که ایران مغلوب آنان شد، عنوان قهرمانی و نایب قهرمانی جهان را در این مسابقات کسب کردند.

سرپرست فدراسیون والیبال تصریح کرد: فکر می کنم حضور در رقابت های جهانی تجربه بسیار خوبی برای تیم جوانان بود و در آینده از این نسل بازیکنان ایران در رده سنی بزرگسالان بازیکن زیادی خواهیم داشت.

دکتر داورزنی در جمع بندی نهایی عملکرد جوانان گفت: عملکرد جوانان خوب بود، نمره قبولی می گیرند، خوب زحمت کشیدند. کار خودشان را انجام دادند.
تیم ملی والیبال جوانان عنوان پنجم رقابت های قهرمانی جهان سال ۲۰۱۷ در جمهوری چک را به دست آورد.

سرپرست فدراسیون والیبال درباره عملکرد والیبال بانوان ایران در میادین آسیایی نیز گفت: باید واقع بینانه به حوزه بانوان نگاه کنیم. تجربه اکثر کشورها نشان می دهد که استعدادیابی در دختران و پسران متفاوت است و باید برای دختران از سن هشت سالگی شروع کنیم.

وی گفت: کمیته استعدادیابی در گذشته دختران ۱۳ تا ۱۵ سال را انتخاب می کرد که سن مناسبی نبود، زیرا قابلیت های دختران در این سن امکان ارتقاء ندارد و باید از سنین پائین تر شروع کنیم. اگر در والیبال بانوان بخواهیم در آسیا برابر حریفان خوب ظاهر شویم، باید بر روی سنین ۸ تا ۹ سال کار کنیم. در سن بالاتر امکان کسب تجربه وجود دارد اما تغییر قابلیت ها به سختی انجام می شود.

سرپرست فدراسیون والیبال تاکید کرد: فدراسیون از نظر برنامه ریزی و پشتیبانی هیچ تفاوتی بین مردان و زنان قائل نیست.


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image