۲
۰

به گزارش جهان والیبال به نقل از تسنیم  خولیو ولاسکو، سرمربی پیشین تیم ملی والیبال ایران که در حال حاضر هدایت تیم ملی آرژانتین را بر عهده دارد، ۳۴ سال از عمر ۶۵ ساله خود را در ایتالیا گذرانده و پرافتخارترین دوران والیبال این کشور را به نام خود ثبت کرده است. او در کارنامه خود، ۲ قهرمانی جام جهانی، ۳ قهرمانی اروپا، ۵ قهرمانی لیگ جهانی و یک مدال نقره از المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا دارد.

ولاسکو به خاطر قدرت سخنوری بالا, همیشه مورد توجه رسانه‌ها و تیم‌های مختلف قرار داشته تا رهبری آنها بر عهده بگیرد و کیفیت کار گروهی آنها را ارتقا دهد. او می‌گوید: کار گروهی در مسیر زمان عوض شده چون نحوه بازی عوض شده است. در فوتبال مثل والیبال، پست بازیکنان تعریف شده است اما در فوتبال امروز، هرگز پذیرفته شده نیست که یک مهاجم در کار دفاعی شرکت نکند و یا یک مدافع به کمک مهاجمان تیم نرود.

ولاسکو ادامه داد: یک تیم یعنی، عده‌ای که با هدفی مشخص و در جهتی معین تلاش می‌کنند. به همین خاطر کودکانی که در جشن تولد،‌ فوتبال بازی می‌کنند، هرگز یک تیم نخواهند بود. برای اینکه یک گروه به تیم تبدیل شود، باید به هر نفر، وظیفه مشخصی را محول و برای گروه، هدفی مثل عدم سقوط یا قهرمانی تعیین کنید.

سرمربی تیم ملی آرژانتین در مورد نحوه آموزش کار گروهی به شاگردانش گفت: هیچ مربی برای انتخاب بازیکنانش تست انسجام تیمی و کار گروهی ندارد ولی همیشه سعی می‌کند بهترین بازیکن را بدون در نظر رفاقت‌‌ها انتخاب کند و لذت کار گروهی را به آنها نشان می‌دهد. در ورزش، قطعاٌ بازیکنی وجود دارد که بهتر از بقیه است به همین خاطر لازم است که این شخص به بقیه کمک کند چون کمک کردن، قسمتی از ورزش است. داشتن روحیه تیمی به این معنی نیست که همه بازیکنان شبیه هم هستند. ما همه با هم تفاوت داریم. یک بازیکن تکنیکی نیاز دارد تا یک بازیکن فیزیکی در کنارش باشد، برای او بدود و از او حمایت کند. بازیکنان بزرگی مثل مسی، مارادونا و باجو، همیشه از هم تیمی‌های خود تعریف کرده‌اند چون به خوبی می‌دانستند که به آنها احتیاج دارند.

ولاسکو در المپیک ۲۰۱۶ ریو بعد از پیروزی شاگردانش مقابل روسیه گفت که بیشتر از بازی بعدی، نگران شبکه‌های اجتماعی است. او در توضیح این حرفش اظهار داشت: من از آن دسته آدم‌هایی نیستم که به زمانه انتقاد داشته باشم. من معتقدم معنی پیشرفت، برطرف شدن مشکل نیست بلکه تغییر نوع مشکل است. در این روزها، پیروزی تیمی مثل آرژانتین مقابل روسیه، توسط رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌تواند باعث برهم خوردن شرایط عادی در تیم شود. ما سعی می‌کنیم روی زمین گام برداریم ولی اقوام، دوستان و آشنایان بازیکنان، با تبریک‌ها و پیام‌های خود به بازیکنان تلقین می‌کنند که جایگاه آنها خیلی بالاتر از مکان فعلی است و آنها پدیده هستند. من همیشه به شاگردانم می‌گویم که خدا آرژانتینی نیست و اگر هم باشد، مسائل بسیار مهم‌تری نسبت به والیبال برای رسیدگی به آنها دارد.

سرمربی تیم ملی والیبال آرژانتین با اشاره به اهدافش در تیم ملی این کشور گفت: من به بازیکنانم در تیم ملی، برد و باخت آنها و نحوه بازیشان افتخار می‌کنم. رفتار آنها پس از شکست، قابل تقدیر است. من وقتی به آرژانتین آمدم، گفتم که نمی‌توانم قول هیچ نتیجه‌ای بدهم ولی تیمی خواهم ساخت که همه از داشتن آن افتخار کنند. ما به این هدف رسیدیم ولی حفظ آن آسان نیست.

ولاسکو در پایان تصریح کرد: صحبت کردن در مورد فوتبال برای من راحت‌تر از والیبال است چون دوست ندارم با حرف زدن در مورد مسائل داخلی، ریسک کرده باشم. همچنین اگر قرار باشد در فوتبال فعالیت کنم، دوست دارم یک بازیکن باشم نه مربی.


example-image در انتهای صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید. example-image